חולה על כדורגל - המגזין
בן 34, רמת גן. אני, לא מרגש אותי כלום חוץ מכדורגל. הבל הבלים הכל הבל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

חייב להיות הסבר: גלוך ומילסון – התירוץ והסיבה

גלוך, המושיע של הנבחרת? קרדיט: ישראל היום, עמי שומן
גלוך נעדר מהמחצית הראשונה של משחק הנבחרת האחרון; מילסון נעדר ממשחקים רבים במכבי תל אביב בעקבות יציאתו לאליפות אפריקה. האחד הוא סיבה לירידה ביכולת והשני הוא רק תירוץ. אוריה פיניאן על חלום היורו שנגנז בפעם המי יודע כמה ועל התלות של מכבי תל אביב בשחקן הכנף הנהדר שלה.

כשאנו פוגשים תופעה ספורטיבית או בכלל תופעה בחיים אנחנו מחפשים לה הסבר, אנחנו לא אוהבים להשאיר רצף אירועים בלי היגיון מסדר מארגן. נבחרת ישראל מפסידה את משחק הפלייאוף לאיסלנד, שוב כולם מאוכזבים מהנבחרת והמורל הלאומי נמוך מאי פעם. לאחר המשחק כולם חיפשו הסבר, הרי לא הגיוני שנבחרת ישראל לא תעלה לטורניר גדול, בטח שלא תפסיד לנבחרת איסלנד החלשה והשברירית, והרי רק אם היינו עוברים את איסלנד ברור שהיינו עוברים את נבחרת אוקראינה ורק לו זהבי היה מרוכז ומכניס את הפנדל ולא חושב על מי יישן איתו בחדר. אבל הטענה הכי גדולה שנשמעת בכל עבר זה איך העז אלון חזן לפתוח בלי אוסקר גלוך, כן, אוסקר גלוך, שחקן העתיד של נבחרת ישראל לא פתח את המשחק ונכנס רק במחצית, זה היה ההסבר הרווח לכישלון מול נבחרת איסלנד.

אלון חזן – הסברים לא יעזרו. קרדיט: ynet, צילום: עוז מועלם

אלון חזן, מאמן הנבחרת שללא ספק כשל במשרתו בנבחרת ישראל העז לתרץ ולהגיד שנבחרת איסלנד היא נבחרת ברמה גבוהה יחסית וכל התקשורת מיד התרעמה על כך שאלון חזן מתרץ ומחפש אשמים כשהוא לא מצביע על עצמו כאשם המרכזי. לכאורה מי זאת נבחרת איסלנד שנרגיש מאוימים מהם?

הרי זה לא שנבחרת איסלנד היא נבחרת שיש בה את אלברט גודמנסון המככב במדי הסריה A  בגנואה עם 11 שערים ו-3 בישולים עד כה העונה, השחקן אף הוזכר כמועמד לאינטר בעקבות העונה המוצלחת שלו. נבחרת איסלנד אמנם עולה בהרכב עם שוער מהליגה הנורווגית אך מחזיקה על הספסל שוער פרמייר ליג (ולדימרסון, שוערה של ברטנפורד), בקישור ניתן לפגוש קשר מקבוצת ליל הצרפתית, שחקן מונציה ושחקן מאיאקס ובהגנה אפשר למצוא שחקנים מהליגה ההולנדית והאיטלקית. אבל מה זה משנה? אנחנו צריכים למצוא אשם ומן הסתם להגיד שנבחרת איסלנד היא נבחרת טובה מאיתנו זה הסבר שלא מתקבל על הדעת. ומה יש בנבחרת ישראל? בעיקר שחקנים מהליגה הישראלית שאני חלילה לא מזלזל בה אבל אנחנו לא צנועים מספיק, לא שמים את הדברים בפרופורציה. 

אני חושב שגם אם גלוך היה פותח את המשחק מול איסלנד – כנראה היינו מפסידים אותו, ואם היינו מנצחים אותו היינו מפסידים את המשחק מול אוקראינה, אנחנו עוד לא ברמה הזאת. ובכלל, ממתי גלוך הפך להיות הלידר של הנבחרת, האם בכלל יש לידר לנבחרת הזאת? בוודאי לא מהצד "הצעיר" שבה. יש רצון כללי להיפטר "מהדור הישן" בנבחרת ישראל, רוצים להתקדם, רוצים כבר משהו חדש, למרות הרצון ייתכן והמשימה הזאת עדיין נופלת על "כתפיים ערלות", עדיין לא נמצאה הנוסחה הצעירה אשר תחליף את הדור הישן כי ככה זה, חילופי דורות זה עניין מורכב (ובינתיים סלומון, גלוך וחלאיילי זה עדיין לא מספיק), עניין שלוקח זמן, אבל בישראל – תהליך היא מילה גסה וזמן הוא פיקציה, רוצים הכל כאן ועכשיו, אני חושב באופן כללי שהפתרון של הנבחרת מתחיל בצניעות, בהבנה של הרמה שלנו, בהבנה של היריבות שלנו ובהבנה שבמפגש בין היכולת שלנו ליכולת היריבה עדיין ישנו פער. 

מילסון – לרקוד על הדשא עד לניצחון

בניגוד לתיאוריה על גלוך אצל מילסון אפשר לראות היעדרות של שחקן אשר משפיעה בצורה ישירה על הקבוצה. בסוף חודש דצמבר התקיים המשחק האחרון של מכבי תל אביב יחד עם מילסון טרם יציאתו לאליפות אפריקה (במסגרתו ניצחו הצהובים 1-0 את הפועל חיפה), לאחר מכן החלה תקופת "המשבר" של מכבי תל אביב ורובי קין. מכבי קפאה במקום ובטבלה והתחילה לאבד את הנקודות ואת הפער שצברה כל העונה ממכבי חיפה, 2 תוצאות תיקו בבלומפילד (מול חדרה וריינה), 2 הפסדים למכבי חיפה כולל הפסד היסטורי בבלומפילד ומכבי תל אביב מאבדת יתרון מבטיח בפסגה למכבי חיפה שכובשת את הפסגה. ואם תרצו בנתונים – מכבי תל אביב עם מילסון היא קבוצה של 93% הצלחה ובלעדיו היא קבוצה של 50%, ההבדל הוא מובהק.

מילסון. המושיע של מכבי תל אביב. קרדיט: ספורט 5, אלן שיבר

6 שערים ו-4 בישולים בליגה אלו הנתונים היבשים אבל בפועל מילסון הוא משחקני הכנף הטובים שהיו כאן. שחקן כנף טוב הוא לא רק אחד כזה שכובש או מבשל, שחקן כנף טוב הוא כזה שמושך את תשומת הלב של הגנת היריב. במשחקים רבים של מכבי תל אביב ניתן לראות איך הגנות היריב הרבה יותר צפופות באגף השמאלי, וכמובן שהגנה צפופה בצד אחד זה הגנה מרווחת בצד השני, מילסון משחרר את משחק ההתקפה של מכבי תל אביב וגורם להגברת היצירתיות וחדוות המשחק ההתקפי של מכבי. עד כדי כך הוא טוב ומשמעותי שהיו גם כאלה שהגזימו וטענו שהסיבה לקריסה של מכבי תל אביב במשחק מול אולימפיאקוס הייתה כי הוא נפצע בדקה ה-10 כשבפועל היה נראה מהרגע הראשון של המשחק שמכבי תל אביב לא הגיעה למשחק הזה ונוכחות של מילסון לא בטוח הייתה משנה את התוצאה הגרנדיוזית ואת התבוסה ההיסטורית. 

ועוד הערה לסיום – נראה שהתלות של מכבי תל אביב במילסון היא כמעט מוחלטת, זה בלט בהיעדרות וזה בולט בחזרה שלו. לא מרגיש ששחקן כזה יישאר עוד הרבה זמן בליגה שלנו ומכבי תל אביב מתמחה באיבוד שחקנים משמעותיים בלי להביא להם מחליף ראוי, זה היה עם ערן זהבי (מיד לאחר עונת 15-16 בה כבש 35 שערים) שלא הובא לו מחליף, דור פרץ, יונתן כהן, אוסקר גלוך – זאת רק רשימה חלקית של שחקנים שעוזבים את מכבי אחרי עונת שיא ולא הובא להם מחליף ראוי וחסרונם פגע בצורה מאוד קריטית בעונה בה אותו שחקן נעדר. האם מכבי תל אביב כבר חושבת על היום שאחרי? 

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן