חולה על כדורגל - המגזין
בן 34, רמת גן. אני, לא מרגש אותי כלום חוץ מכדורגל. הבל הבלים הכל הבל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

נבחרת חירום לאומית: על מאבק העלייה ליורו בצל המלחמה

משימה לאומית (Credit: AFP)
לקראת משחקי ההעפלה ליורו של נבחרת ישראל - עושים סדר מה באמת הנבחרת צריכה בשביל לעלות ליורו, הסיפור מאחורי האיצטדיון "הביתי" החדש שלה וגם כמה מילים על כדורגל בצל הלחימה בעזה

מה צריך בת'כלס?

עושים קצת סדר לקראת רצף משחקי הנבחרת הקרוב (4 משחקים ב-11 ימים) – מה התוצאות הרצויות כדי שנעלה ליורו? כדי לענות על זה נעיף מבט אל הטבלה ואל המשחקים שנותרו לכל נבחרת. 

נבחרת ישראל: קוסובו (חוץ), שוויץ (בית), רומניה (בית), אנדורה (חוץ)

נבחרת שוויץ: ישראל (חוץ), קוסובו (בית), רומניה (חוץ)

נבחרת רומניה: ישראל (חוץ), שוויץ (בית)

אחד האתגרים בהבנת המצב בבית הישראלי הוא חוסר הסינכרון בין כמות המחזורים אצל כל נבחרת אשר נאבקת על עלייה ליורו. לכן, נעריך בזהירות שנבחרת ישראל תנצח את קוסובו ותפסיד לשוויץ (הערכה זהירה וסבירה בהחלט) ואז הטבלה (לאחר 8 מחזורים) תראה כך:

  1. שוויץ 18 נק'
  2. רומניה 16 נק'
  3. ישראל 14 נק'

כאן אנחנו מגיעים למשחק המפתח של הקמפיין, המשחק מול נבחרת רומניה של נבחרת ישראל, במידה ונפסיד – תם הטקס ונצטרך לחפש דרך אחרת לעלות ליורו. במידה וננצח את רומניה נהיה נקודה מעליה ואז הכל יוכרע במחזור האחרון בו רומניה פוגשת לכאורה יריבה חזקה בדמות שוויץ אך צריך לזכור שאם שוויץ תנצח את 2 המחזורים הבאים שלה (ישראל וקוסובו, סיכוי סביר שזה יקרה) היא תגיע למחזור האחרון כשהיא כנראה הבטיחה את המקום הראשון. נוסיף לזה השוויצריים יוצאים למשחק חוץ לרומניה ונקבל סיכוי הגיוני שרומניה תיקח שם את הנקודות. במידה ורומניה אכן תנצח את שוויץ במחזור האחרון נהיה חייבים לנצח את אנדורה ובכך נבטיח את העלייה.

במידה ובמשחק מול קוסובו נעשה תיקו ונפסיד לשוויץ אז נהיה חייבים לנצח את 2 המחזורים שנותרו (רומניה ואנדורה) ואז במידה ורומניה לא תנצח את שוויץ במחזור הסיום ישראל עולה (כלומר שתיקו בין רומניה לשוויץ מעלה את הנבחרת ליורו).

לסיכום: ישנם תרחישים ותסריטים רבים, הכל יכול להיות (אגב, גם קוסובו תלויה בעצמה ויכולה לעלות אם לא תפסיד עד סוף הקמפיין), אבל מה שנראה הכרחי זה לנצח במשחק הקרוב, לנצח את רומניה ואז לקוות ששוויץ תעזור לנו במחזור האחרון במידה ולא נעשה את העבודה מול אנדורה.

כדורגל ומלחמה

בשבוע האחרון ישנו ויכוח סוער סביב חזרת הכדורגל הישראלי לחיינו, המתנגדים טוענים שלא ראוי לחזור לשחק בזמן שאנו במצב חירום לאומי, כשכוחותינו לוחמים בעומק הרצועה וכשאזעקות מאיימות על השגרה הפשוטה של חיינו. מנגד, המצדדים בחזרה אומרים שדווקא עכשיו כולם רוצים להתאוורר, אסקפיזם. זאת שאלה כבדת משקל, והתשובה היא שכולם צודקים בדיון הזה. בשונה משאלת הכדורגל הישראלי המקומי ניצבת התמודדות הנבחרת במסגרתה לא בדיוק שואלים אותנו האם לשחק (ועוד אנחנו אמורים להתחנן לדקת דומיה), אופ"א קבעה שמשחקים ומה שנותר זה לשחק, ואם כבר לשחק אז בתקווה שלשחק ולהביא הישג היסטורי בדמות העפלה ליורו 2024. 

בשיח סביב נבחרת הכדורגל של ישראל נהוג להגיד שהפוליטיקה נשארת מחוץ לנבחרת, שלכאורה גם בתקופות מורכבות מבחינה ביטחונית – הנבחרת היא מעין 'אקווריום' שלא מושפע מהרוחות המנשבות ברחוב הישראלי. הנבחרת, נהוג להגיד, היא מעל לשיקולים הקטנים, הנבחרת זה סמל לדו קיום ואחדות. מי שעוקב אחר הנבחרת יודע שהנבחרת זה כלל וכלל לא מקום שקט, לא של קונצנזוס וגם לצערינו לא של אחדות. הנבחרת היא כר פורה לפוליטיקה, מריבות וסכסוכים, רק בשנים האחרונות נזכיר את אירוע סרט הקפטן של ערן זהבי, המחנאות מול שחקני המגזר בתקופת 'שומר חומות', מריבות אינסופיות סביב זימונים או אי זימונים של שחקנים, סאגת אצילי, סבע, דאבור, זהבי והחדר והרשימה עוד ארוכה.

כשלושה שבועות לאחר אירועי ה-7 באוקטובר נפגשו זהבי ובניון ויישרו את ההדורים, מי ירד מהעץ ומה נאמר באותה פגישה כבר לא מעניין אף אחד, התקופה הזאת מלמדת אותנו קצת על פרופורציה, על הסכנה בפירוד ועל חשיבותה של האחדות ואת זה הבינו זהבי ובניון ועשו מה שנכון לשניהם בסיטואציה שנוצרה. הסלוגן החוזר בפרסומות של הנבחרת הוא "ביחד הכל אפשרי", כמובן שהרפרנס המתבקש הוא למצב בעם שלנו, אך בוודאי אי אפשר באמת לחשוב על "הביחד" הזה מבלי לחשוב על סאגת זהבי-בניון. הימים האחרונים קשים לכל ישראלי, כולם מעורבים באירוע הטראגי שפקד אותנו, כולנו נמצאים בצורה כלשהי בלחימה בעזה ופתאום כדורגל, זה נראה לא קשור, אולי מרגיש קצת לא מתאים ולא נעים אבל אולי זה גם מקום של אוורור, מקום של תקווה, אני רואה בדמיוני תמונות של חיילים חוגגים עלייה ליורו בתוך רצועת עזה ומתרגש, אינשאללה. אגב, לסגל הנבחרת זומנו 31 שחקנים, האם יכול להיות שבכל מקרה אחד מהם הולך לישון בחדר לבד (15 זוגות ונשאר שחקן בודד)?

ביחד הכל אפשרי, פרסום לקראת משחק המפתח בקמפיין הנבחרת מול רומניה (קרדיט: ההתאחדות לכדורגל בישראל)

משחקי בית – חוץ

לצערינו, הסיטואציה של אירוח משחק ביתי במדינות זרות הוא חוויה מוכרת בכדורגל הישראלי. תשאלו את מכבי תל אביב או מכבי חיפה וגם את נבחרות ישראל לדורותיהן, כולם חוו זאת, לא פעם אחת ואם תשאלו את מכבי חיפה היא תוכל להעיד שדווקא אחת מהתצוגות הגדולות של הכדורגל הישראלי שוחקה במשחקי הבית באיצטדיון ה-GSP בניקוסיה שם הביסה 0-3 גם את אולימפיאקוס וגם את מנצ'סטר יונייטד במסגרת שלב הבתים של ליגת האלופות בעונת 2002/03.

משחקי "הבית" הקרובים של הנבחרת (שוויץ ורומניה) ישוחקו בהונגריה באיצטדיון "פאנצ'ו ארנה" אשר שוכן בעיירה הקטנה פלצ'וט (1,600 תושבים) אשר ממוקמת 45 ק"מ מהבירה בודפשט. תכולת האיצטדיון הינה 3,800 מושבים. האיצטדיון הוקם בשנת 2014 ומשמש את קבוצת פושקש אקדמי (כיום, מקום 4 בליגה ההונגרית) אשר נקראת על שמו של הכוכב ההונגרי, פרנץ פושקאש.

איצטידיון 'פאנצ'ו ארנה'. קרדיט לתמונה : חשבון הטוויטר The Sportsman

שגריר ישראל בהונגריה, יעקב הדס הנדלמן, סיפר לסוכנות הידיעות AP: "יש פה שילוב של יחסים אישיים קרובים והאהבה של הממשלה ההונגרית והעומד בראשה לספורט ולכדורגל. אין מקום כמו הבית, אבל במצב שנוצר, פלצ'וט זאת אלטרנטיבה טובה". יו"ר ההתאחדות לכדורגל, שינו זוארץ, התייחס גם הוא למחווה ההונגרית וציין כי "המאמץ האדיר שלנו לקיים את המשחקים מול שווייץ ורומניה בנוכחות קהל נשאו פרי. זאת הזדמנות נוספת להודות לאופ"א על כך וכמובן לממשלת הונגריה ולהתאחדות ההונגרית, שמסייעות לנו באופן מעורר הערכה. נעשה כל מאמץ כדי להבטיח אווירה ביתית עם קהל תומך, שיהיה בכל רגע עם הנבחרת שלנו בדרך ליורו 2024".

היה אפשר בקלות לדמיין את האווירה בארץ בזמן המשחקים הללו, את החגיגה ביציעים, השמחה או העצב (בהתאם לתוצאה) אבל ייתכן וגם הפרופיל הנמוך יותר של משחק במדינה זרה עלול לסייע לנבחרת, טיפה הרחק מאור הזרקורים, קצת פחות לחוץ ואולי זה יכול לסייע לנו להביא את ולתת קצת רגע של נחמה בתוך תקופה מורכבת וקשה.

אל אל ישראל!

5 Responses

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן