חולה על כדורגל - המגזין
בן 39, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-16 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

"דניאל פרץ חייב לצאת עכשיו לליגה בכירה יותר", "הוא יכול להגיע לטופ העולמי" | ראיון בלעדי עם ויקטור בוחניק, מאמן השוערים של הנבחרת הצעירה

מסכם טורניר מוצלח. ויקטור בוחניק בין דניאל פרץ לתומר צרפתי (קרדיט: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל בישראל)
קרדיט ענק על הצלחת הנבחרת הצעירה בטורניר היורו מגיע לדניאל פרץ. קרדיט גם צריך לקבל מאמן השוערים של פרץ בנבחרת, ויקטור בוחניק, על הבאתו ליכולת שיא בטורניר. בראיון בלעדי לאתר של חולה על כדורגל בוחניק מספר על ההישג הבלתי נתפס, העבודה לצד פרץ ותומר צרפתי, החלומות לעתיד ועוד

ויקטור בוחניק, מאמן השוערים זה עשור של מכבי פ"ת, הצטרף בשנה שעברה לגיא לוזון, כשזה מונה למאמן הנבחרת הצעירה במקומו של אלון חזן שהוקפץ לנבחרת הבוגרת. המטרה הייתה ברורה: להמשיך את היכולת ולהביא את התוצאות, בדיוק כמו בתקופתו של חזן, ולהבטיח את המקום בפלייאוף העלייה לטורניר היורו. עלייה לטורניר היוקרתי כבר תהיה בגדר הישג אדיר. בראיון בלעדי לאתר של חולה על כדורגל, בוחניק משתף על התחושות לפני הטורניר, במהלכו ועל התוכניות לעתיד, של השוערים שלו ושלו עצמו.

אין ספק שדניאל פרץ הוא אחד המצטיינים של הנבחרת בטורניר הזה, ואולי גם הטוב ביותר, אבל אסור לנו לשכוח שפרץ היה מי שהביא אותנו בכלל אליו עם ההופעה האדירה שלו בדו קרב הפנדלים בפלייאוף העלייה מול אירלנד – 3 עצירות ובעיטה מוצלחת שלו. מה אתה זוכר מאותו ערב?

חשוב לזכור שבמשחק הראשון בחוץ היה מאוד קשה לשחק נגדם, המגרש היה מאוד ביתי. בגומלין בבלומפילד שינינו מערך והפתענו אותם לחלוטין. כשהגענו לפנדלים ידעתי שנעשה את זה. הרגשתי את דניאל גם לפני המשחק בהכנה המוקדמת וגם לפני הפנדלים. עשינו שיעורי בית לגבי הבועטים שלהם, מה שהוכיח את עצמו כמובן, ובלי קשר שדניאל שוער פנדלים עם חוש טוב לעצירות, הוא גם פנדליסט לא רע בכלל.

לפרץ אחוז הצלחה מרשים בעצירות פנדלים בקריירה – כמעט 30% הצלחה (5 מתוך 17, לא כולל הדו קרבים). מדובר בסטטיסטיקה די טובה יחסית לשוערים בעולם. מה עושה אותו לשוער פנדלים כזה טוב ועד כמה העבודה היא מנטאלית וכמה היא טקטית?

כמו שאמרתי בשאלה הקודמת, זה שילוב של חוש ריח לעצירת פנדלים שיש לו, אבל כמובן גם הכנה טקטית ומנטאלית. זה הכל ביחד ואי אפשר להפריד ביניהם.

חוש לעצירת פנדלים, אבל גם לבעיטה שלהם. דניאל פרץ עוצר עוד פנדל מול אירלנד (קרדיט: עוז מועלם)

חזרה לטורניר היורו. כאמור עצם ההעפלה לטורניר היה בגדר הישג, על אחת כמה וכמה העפלה מבית שכולל את אנגליה, גרמניה וצ'כיה. סיום שלב הבתים באחד משני המקומות בבית שכזה היה בגדר הישג חלומי. אף אחד לא ציפה, אבל הצוות המקצועי, בראשותו של גיא לוזון, שידר לשחקנים שאפשר לעשות הכול. גם אם זה לא השתמע מהראיונות שקדמו לטורניר. לשחקנים זה חלחל. אני שואל את בוחניק את השאלה ששאלתי את כל האנשים שדיברתי איתם על ההישג.

אני מניח שזו שאלה שכל אחד שמדבר אתכם על הטורניר שואל – האמנתם שתעשו הישג כזה ענק ותגיעו לחצי גמר אליפות אירופה?

גיא לוזון ואנחנו כצוות התומך שלו מאמינים וחולמים הכי רחוק שיש.


מוזמנים להאזין לפרק סיכום אליפות אירופה לנבחרות צעירות עם ראיונות של שרון דוידוביץ', עמרי גאנדלמן, מג'די חלאיילי (אבא של ענאן) ואורן קדוש:


הטורניר המוצלח עשה טוב לכמה שחקנים, ובראשם כנראה דניאל פרץ, שהוכיח שהוא ראוי להתמודד ברמות הללו. הוא העלה את הנבחרת לטורניר בקרב מול האירים, השאיר את הנבחרת בחיים כבר אחרי 2 דקות של הטורניר עם הצלת הפנדל מרגלי יוסופה מוקוקו, חלוץ גרמניה ובורוסיה דורטמונד, ועוד פנדל נוסף בהמשך. את המשחק הנבחרת סיימה בתוצאת תיקו 1-1 מפתיע מאוד ואת המחמאות גרף פרץ. הוא שמר על שער נקי גם מול צ'כיה במשחק המכריע וברבע הגמר מול גיאורגיה הוא שמר פעם נוספת על שער נקי, הפעם ב-120 דקות, ובדו הקרב עצר בעיטה אחת לפני שהכדור המכריע של הגיאורגים הלך לקורה והחוצה. את חצי הגמר מול אנגליה הוא החמיץ בגלל כרטיסים צהובים. סביר להניח שגם איתו הנבחרת הייתה מפסידה, אבל רוב הסיכויים הם שאת השער הראשון של מורגן גיבס-וייט הנפלא הוא היה יכול לעצור.

דניאל פרץ עשה טורניר מופלא וזכה פעמיים בתואר איש המשחק, נגד גרמניה ונגד גיאורגיה. הרבה בזכותו, הנברחת הגיעה לאן שהגיעה. עד כמה הטורניר הזה עשה לו טוב? מה הסיכוי שהוא יצא כבר עכשיו לחו"ל ומה הכי נכון לו?

אין ספק שהטורניר הזה יזיז אותו קדימה לאחת הליגות הבכירות באירופה. אם הוא ייצא עכשיו, עוד חודש או חצי שנה זה כבר הרבה תלוי בהצעות שיש על השולחן ומי שתיהיה מוכנה לשלם עליו וזה כבר עבודה של הסוכן שלו. מה הכי נכון לו? לצאת לליגה בכירה ועכשיו.

איש המשחק, פעמיים בטורניר. דניאל פרץ (קרדיט: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל בישראל)

עד כמה רחוק פרץ יכול להגיע ומה הוא עוד צריך לשפר במשחק שלו?

לדעתי הוא יכול להגיע הכי רחוק שיש – שזה אומר לטופ של הכדורגל העולמי. מה יש לשפר? תמיד יש מה לשפר.

פרץ כאמור ספג כרטיס צהוב שני מול הגיאורגים, צהוב שהיה יכול להימנע בהחלט, ומי שפתח במקומו היה השוער השני, תומר צרפתי, שהיה פנטסטי במדי הנבחרת עד גיל 20 שהגיעה עד למקום השלישי במונדיאליטו ולמקום השני באליפות אירופה בשנה שעברה. אולי זה היה מוקדם עבורו ולעלות להופעת הבכורה שלך בנבחרת הצעירה לחצי גמר אליפות אירופה, מול נבחרת אנגליה, הטובה ביותר בטורניר ומול כוכבי פרמייר ליג, זה דבר שכל שוער אחר בוודאי היה מתרגש וזה היה ניכר על צרפתי. טעות שלו בהנעת הכדור הובילה לפנדל, אותו גיבס-וייט החמיץ בסופו של דבר, אבל גם בשער שספג ממנו לאחר מכן הוא לא חף מאשמה. צרפתי סיים את המשחק עם מספר הצלות, אבל גם עם 3 כדורים ברשת. כמו שכתבתי לפני כן, סביר להניח שעדיין היינו מפסידים עם פרץ בשער, אבל תמיד מי שחסר הוא הכי חשוב. לא?

צרפתי הגיע אחרי יורו נהדר בשנה שעברה ומונדיאליטו אדיר השנה, אבל במשחק חצי הגמר מול אנגליה זה היה נראה שהוא קצת מהוסס, אולי גם חסר ביטחון. הוא עשה כמה טעויות בהתחלה ואולי גם בשער היה יכול לקחת. איך הוא הרגיש באותו משחק?

תומר הוא שוער עם פוטנציאל ויש לו עוד לאן להתפתח, אבל הוא עדיין צריך לעשות את הסוויץ' בין נוער לבוגרים. זה תהליך וזה בסדר. נכון שבחצי גמר הוא הרגיש קצת חסר בטחון ונרגש, אבל זה חלק מהתהליך.
בוחניק מדבר על הסוויץ' הזה בין נוער לבוגרים, תהליך שמאוד קשה, במיוחד פה בישראל, אבל למזלו של צרפתי הוא נמצא במכבי נתניה, מועדון שמאפשר לשחקנים שגדלו אצלו להשתלב גם בבוגרים, ראו ערך חברו לנבחרת, עמרי גאנדלמן. נתניה נפרדה הקיץ מאיתמר ניצן ותאפשר לצרפתי ורז כרמי, ששימש שוער שני בשנים האחרונות, להתחרות על אפודת השוער הראשון בקבוצה. מהלך מבורך.
מכבי נתניה אמורה לתת לצרפתי הזדמנות כשוער ראשון בעונה הקרובה, אתה חושב שהוא מוכן לכך? מה הפוטנציאל שלו?
כמו שכבר אמרתי, זה תהליך ואם הולכים לתת לו את אפודת השוער הראשון, אז הוא צריך לקבל את כל הגיבוי ואת כל הביטחון שמאמינים בו על אמת ואני בטוח שהוא יצליח בסופו של דבר. יכול מאוד להיות שיהיה בהתחלה שכר לימוד, אבל זה חלק מהתהליך להפוך אותו שוער ליגה טוב ולגיטימי בליגת העל. 
עם אמונה וביטחון הוא יכול להפוך לשוער ליגת על טוב ולגיטימי. תומר צרפתי (Credit: Tim Nwachukwu/Getty Images)
עד כמה שונה העבודה עם שוערי נבחרות מאשר בקבוצות ועל מה אתה מתמקד איתם באימונים?
באימונים בקבוצות העבודה היא יום יומית ואני יורד איתם לרזולוציה של הפרטים הכי קטנים שיש, זה תהליך למידה ורואים את גרף השיפור אחרי חודשיים-שלושה. בנבחרת אין לך הרבה זמן ואתה חייב להתמקד במטרה הקרובה ולהביא את השוער הכי מוכן גם מבחינה טקטית, מנטאלית וגם פיזית. הוא חייב להיות מוכן הכי מהר שיש.
בוחניק כאמור גם משמש כמאמן השוערים של מכבי פ"ת. הוא פותח עונה מספר 11 שלו בקבוצת הבוגרים וסביר להניח שמלבד הלוזונים הוא הדמות הכי ותיקה בקבוצה (בוחניק צוחק כשאני מציין זאת). המלאבסים חוזרים לליגת העל אחרי עונה אחת בלבד בליגה הלאומית והפעם מקווים לתקוע חזרה יתד בליגה הראשונה, לאחר שגם ב-2019 ירדו ליגה. למכבי פ"ת אחת ממחלקות הנוער המשובחות ביותר בישראל, משאבים רבים מופנים שם לשחקנים ולשיפור המעטפת שהם מקבלים ואולי הדבר הכי חשוב – מספקים להם תקווה אמיתית שהם יכולים להשתלב בקבוצה הבוגרת. ואולי זה מה שגורם לרכבת ההרים הזו?
איך מונעים את היו יו הזה? אולי אתם משלמים את שכר הלימוד של לתת במה לשחקנים צעירים?
אני ממש לא חושב שאנחנו משלמים שכר לימוד על הצעירים שעולים לבוגרים, להפך, אנחנו גורמים להם להתפתח ולפרוח. ראה דוגמאת מנור סולומון, ליאל עבדה, תאי בריבו ויש עוד כמה וכמה דוגמאות. אני כמובן מתמקד במה שקשור לשוערים. לגבי שאר הדברים יש את הבעלים של המועדון [אבי לוזון, י.ע.] שיש לו הכי הרבה ניסיון בארץ והוא יודע מה נעשה לא בסדר ואיפה צריך לתקן. יש על מי לסמוך.
יש על מי לסמוך. אבי לוזון עם מנור סולומון (קרדיט: חגי מיכאלי)
הזכרת את סולומון, עבדה ובריבו שיצאו מהמחלקה והצליחו, אבל הם שחקני התקפה, מתי נראה שוער על שיוצא מהמועדון?
לא מוציאים שוער כל יום וגם לא כל שנה, ויותר מזה, גם לא כל חמש שנים. יצאו שוערים טובים לליגה לאומית, כמו מתן גלנטי, דור חברון ומאור ארליך. בשביל שיצא שוער טופ לליגת העל צריך שילוב של הרבה דברים ואנחנו מנסים למצוא ולהמציא את השוער הזה. אני בטוח שזה יקרה בעתיד.
מה הלאה? מה התוכניות שלך לעתיד?
אני אקח אותך חזרה לתחילת השיחה – אני תמיד חולם הכי רחוק שיש, השמיים הם לא הגבול. אני ממשיך בנבחרת הצעירה ויש לפנינו מטרות חדשות, מוקדמות יורו וכמובן, אולימפיאדה בקיץ הבא, אבל קודם כל, הלחם והחמאה זה מכבי פ״ת ואני מקווה ומאמין שנעשה עונה טובה.
בוחניק התחיל את העונה שלו בצורה מופלאה, הוא גם יסיים אותה עם השתתפות היסטורית באולימפיאדה בפריז. בוחניק גם יקווה שמה שיקרה באמצע יהיה טוב, אבל כמו שהוא אמר פעמיים במהלך הראיון ואולי זה גם טוב לקחת הלאה לחיים – תחלמו הכי רחוק שיש, השמיים הם לא גבול. לקחתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן