חולה על כדורגל - המגזין
בן 27 מבאר שבע. סטודנט לתקשורת ופוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון. כדורגל זו אהבה גדולה, בפרט לברצלונה ומכור לפוטבול מנג'ר מ-2010. מוזמנים לעקוב אחריי בטוויטר.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

בירושלים הבנויה: סיפורו של מאמן צעיר בדרך לטופ – פרק 1

בואו צאו למסע מרתק - המסע של עוז אשכנזי כמאמן בית"ר ירושלים (קרדיט: עידו סלע)
הפרק הראשון בסיפור של עוז אשכנזי, מאמן ישראלי צעיר בפוטבול מנג'ר, שחולם להיות בבמות הגדולות ביותר בכדורגל. המינוי הזמני לבית"ר ירושלים, אחת מהקבוצות הגדולות בארץ, תופס אותו בהפתעה. באיזה מערך הקבוצה הולכת לשחק? מי השחקנים שעליהם תיבנה הקבוצה? והאם הוא יצליח לזכות במינוי הקבוע כמאמן בית"ר?

אני מוצא את עצמי עומד על הקווים ולא מפסיק לזוז מרוב אדרנלין. לעשות את החילוף הזה? או לוותר עליו? אני נותן מבט לספסל ומרגיש איך הגלגלים בראש כבר מזמן איבדו שליטה. העצבים, הלחץ וגם השופט הזה, מאיפה הביאו אותו? נתתי צעקה לעוזר מאמן שלי שיכין ת'חילוף כי הזמן הולך ונגמר. רגע רגע, בעצם הצטרפתם רק עכשיו. ואפילו לא שמתי לב. שנייה אני אחזור אחורה בכדי שהכל יהיה מובן.

קוראים לי עוז אשכנזי אני בן 31 אוטוטו 32, ירושלמי גאה. ניסיתי את מזלי כשחקן כדורגל, אבל לצערי ביליתי יותר על מיטת הטיפולים מאשר על כר הדשא. כל מי שראה אותי משחק ידע שתמיד הלב שלי נשאר על המגרש, אבל מה זה עוזר כשאתה לא כשיר להיות על המגרש. בגיל 18, לפני הגיוס, הבנתי שכדורגל זו אהבה וחלום ילדות, אבל זה פחות בשבילי ופרשתי ממשחק פעיל. אחרי השירות הצבאי חלחלה בי ההבנה שאין באמת משהו אחר שמרתק אותי חוץ מהספורט היפה בעולם. על הדשא אני לא יכול להיות? אז אהיה על הקווים. אם הכניסה הראשית סגורה, ננסה דרך הכניסה האחורית.

התחלתי לעבוד במרץ בכדי להתחיל את המסע להיות מאמן כדורגל, כזה שגם מתפרנס מזה. התחלתי את קורס המאמנים, למדתי המון וניסיתי לעצב את התפיסה האישית שלי כמאמן כדורגל. איך אני רוצה לראות את השחקנים שלי עומדים על המגרש, לאן הם ירוצו ומה החשיבות של כל אחד מהם במערך. תוך כדי התחלתי להתנסות באימון. בהתחלה, בגילאים צעירים עד לגילאי נוער. בסופו של דבר מצאתי לעצמי בית חם בבית"ר ירושלים. התחלתי להתחנך כמאמן ולחנך שחקנים צעירים בבית וגן להיות שחקנים טובים יותר. ביליתי שנים יפות כמאמן קבוצת הנוער, אבל הרצון לאמן בוגרים החל לדגדג.

תוך כדי הפגרה, קצת לפני חזרת הליגה, הפלאפון שלי התמלא בפושים – "יוסי אבוקסיס, מאמן בית"ר ירושלים הודיע לברק אברמוב על התפטרותו מאימון הקבוצה". דבר שהיה נראה מופרך, בטח בהתחשב ביחסים הנהדרים בין ברק לבין יוסי. פיטורי מאמן לפני פתיחת הליגה יכול להכניס את הקבוצה לסחרור, במיוחד במצבה הרגיש של בית"ר. השמועות התפשטו לכל עבר בכל אתר ספורט או ברשתות החברתיות. כחצי שעה לאחר מכן אני מקבל שיחה מברק אברמוב, יו"ר הקבוצה, שביקש ממני להיפגש איתו במשרד.

בית וגן, מתקן האימונים של בית"ר ירושלים (קרדיט: האתר הרשמי של בית"ר ירושלים)

כולי מתוח כמו קפיץ בדרך לפגישה, תוהה לעצמי על מה מדובר. זה קשור לפיטורים? יש משהו עם מחלקת הנוער? למה לצפות?! כל דבר עובר לי בראש. נכנס, אומר שלום לכולם – מנסה להסתיר את הלחץ ומגיע בסופו של דבר למשרד וברק ישב שם ואחרי סמול טוק גנרי הוא התחיל. "אני לא אלך סחור סחור ואגיע לנקודה. כנראה ששמעת את השמועות, יוסי לא ימשיך בקבוצה. הוא ביקש להתפטר ואני מכבד את ההחלטה שלו. בגלל המצב הכלכלי הרגיש החלטנו שאתה תשמש כמאמן זמני של הקבוצה ותפתח את העונה. במידה ותצליח נשקול את ההמשך שלך כמאמן ראשי."

מה? מאיפה זה בא? הוא המשיך לדבר, אבל הכל היה נשמע לי מעומעם, לא הייתי מרוכז ולא הצלחתי לקלוט שהנה הגיעה ההזדמנות שלי. זה הרגע. איך מגיבים לדבר כזה?! ביקשתי לחשוב על יום או יומיים ולהחזיר לו תשובה. בסופו של דבר שקללתי את היתרונות והחסרונות עם אשתי והבנתי שההזדמנות הזו היא חד פעמית. אני צריך לנצל אותה כמה שרק אפשר כדי להראות את עצמי על הבמה הגדולה ביותר בישראל, ליגת העל. התקשרתי לברק, קבענו פגישה בשביל לדון על האופן שבו הדברים יעבדו. סיכמנו את הכל ללא הרבה קשיים. הובהר לי שהסגל הקיים הולך להיות זה שיפתח את העונה ללא חיזוקים נוספים. עוז אשכנזי הוא מאמן בית"ר ירושלים.

ההצגה שלי כמאמן בית"ר ירושלים (קרדיט: Football Manager 2024)

השמועות לא איחרו לבוא והשם שלי היה מרוח בכל אתר ספורט אפשרי, תגובות זועמות על המינוי בהודעה הרשמית של המועדון ברשתות החברתיות גם לא איחרו לבוא. הרמתי טלפון לגל כהן עוזר המאמן ונפגשנו בעיקר בכדי להסביר לו מה אני מצפה מהקבוצה. המערך הבסיסי שלנו יהיה 4-3-3 שישתנה בהתאם ליריבה או למתרחש על המגרש. כשהקבוצה תיבנה בעיקר סביב ירדן שועה. שיקבל את כל הכלים בכדי להוציא מעצמו כמה שרק אפשר. ההבנה שהחולייה החלשה ביותר שלנו היא ככל הנראה ההגנה – לכן נקודת המוצא היא שלא חשוב אם נספוג וכמה, צריך לתת כמה שיותר שערים כששחקן המפתח בו יהיה אורי דהן הצעיר שיסמן את השינוי ההכרחי בהגנה. חוליית הקישור שלנו גם לא רעה ולכן השאיפה היא להעמיד אמצע חזק שישלוט במגרש ויכתיב את קצב המשחק כשתומא וסורו יהיו חלק משמעותי ממנו. החלק העוצמתי ביותר הוא ההתקפה, פרד פריידי, מיירון ג'ורג', ירדן שועה ובתקווה גם דור מיכה שיצליחו לעשות את הקבוצה הזו הרבה יותר תכליתית.

המערך וההרכב שאיתו אני מצפה לרוץ העונה (קרדיט: Football Manager 2024)

את האימון הראשון פתחתי בכמה מילים מול השחקנים. הסברתי להם שעל אף העונש שהוטל עלינו בהורדת 4 נקודות – אני מצפה לסיים בחלק העליון של הטבלה. יש לנו הרכב חזק עם מחליפים לא רעים. בגביע המדינה נקווה להגיע לשלבים המאוחרים ולהוות אתגר לשאר המתמודדות. באירופה הציפייה היא להתמודד בצורה ראויה בתקווה שנצליח לעבור כמה שיותר שלבים בקונפרנס ליג. העברנו את האימון הראשון והעיניים שלי נצצו מהתרגשות, אני שם. עכשיו הכל נמצא על הכתפיים שלי, אם ננצח אני אהיה האבא הגאה של ההצלחה. אם ניכשל, אני זה שאקח את האחריות. במעבר חד עברנו למסיבת העיתונאים, המקום שבו אם אתה אומר משהו לא במקום ייפלו עלייך, גוב האריות.

בית"ר תמיד הייתה קבוצה שעניינה את התקשורת וסיפקה לא מעט כותרות. כמות הכתבים הלחיצה אותי קצת ואפילו גרמה לי קצת לבחילה. השאלות החלו לזרום, חלק היו קלות יותר וחלק פחות. "המון גבות הורמו כשמונית לתפקיד, אתה חושב שתצליח על אף חוסר הניסיון?" אני מאוד שמח לקבל את ההזדמנות שלי. אני כאן כדי להראות ממה אני עשוי, את כל שאר ההחלטות אני משאיר לברק. אני מאוד מאמין בסגל הקיים, אני כן חושב שאפשר לשפר אותו אבל יש לנו סיכוי נהדר להצליח.  "האם תוכל להתמודד עם ירדן שועה איפה שאחרים לא הצליחו?" ירדן הוא שחקן מעולה ואנחנו בונים עליו, מתפקידי לתת לירדן את כל מה שהוא צריך כדי שהוא יהיה שמח והראש שלו יהיה מרוכז בכדורגל. "האם הקבוצה תתחזק לפני פתיחת הליגה?" כרגע הסגל הקיים הוא זה שיפתח את העונה, אם יהיה מה לחדש אתה תדעו את זה בצורה מסודרת. 

אחרי כמה משחקי ידידות הגענו להתמודדות האמיתית הראשונה שלנו, אלוף האלופים נגד מכבי חיפה בסמי עופר. משחק לא קל, תירגלתי הרכבים שונים באימונים כדי להבין מה הדרך הנכונה ביותר לעלות בכדי לנצח. אוראל דגני ודור מיכה נפצעו ויעדרו בין שלושה לארבעה שבועות ולכן לא יהיו זמינים למשחק. יובל אשכנזי יתפוס את מקומו של מיכה בהרכב. לפני המשחק אמרתי לשחקנים: "הציפיות הגדולות הן על מכבי חיפה, תדבקו בתוכנית המשחק, תיהיו רגועים ותעשו את שלכם". 

הרכבי המשחק (קרדיט: Football Manager 2024)
  • דקה 8: המשחק לא התחיל הכי טוב מבחינתו, פייר קורנו פורץ על אגף שמאל, מוסר לרפאלוב. האחרון מכניס כדור לרחבה ומוצא את דין דוד שלא מתקשה מול סילבה וכובש את הראשון. היו טענות לנבדל, אבל ה-VAR אישר את השער. 1-0. מקווה שזה לא יהרוס את התוכניות שלנו.
  • דקה 25: יובל אשכנזי מקבל את הכדור, מוסר את הכדור למורוזוב שיש לו המון שטח להתקדם. מורוזוב רץ על האגף ונכנס לרחבה, מעביר רוחב ופרד פריידי מצליח להכניס את הכדור פנימה. 1-1. גול חשוב מאוד! מחזיר אותנו לתמונה, יאללה חבר'ה.
  • דקה 42: בן ביטון מקבל את הכדור באגף ימין. מוסר את הכדור לטרזי תומא שחודר לרחבה, מעביר רוחב שפוגע בשון גולדברג ומשם נכנס לשער. 2-1, תוצאת המחצית. 
  • שיחת מחצית: "אני שמח מאיך שאתם נראים, אבל לא להיות שאננים, להמשיך לעמוד חזק על המגרש ובעיקר להיות מרוכזים."
  • דקה 62: הוצאת חוץ באגף ימין, בן ביטון מוסר לעדי יונה שמוסר בחזרה לביטון. האחרון מוסר כדור שטוח לרחבה שמגיע למורוזוב שבועט בעוצמה לשער, 3-1. משחק חלומי! אנחנו בדרך להבטיח תואר ראשון העונה.
  • דקה 68: דין דוד עם דריבל חכם בדרך לרחבה, מביא פס לדיא סבע שמכניס את הכדור לשער בלי בעיה. 3-2. גול מסוכן מאוד בשלב מסוכן של המשחק. להיות מרוכזים!
  • דקה 78: דיא סבע משווה את התוצאה מעוד בישול של דין דוד, 3-3. אני כבר ממלא את הדלי כדי שיהיה לי במה לבעוט. גולים מטופשים.
  • דקה 94: הכשלה ברחבה על מיירון ג'ורג' ונשרק פנדל. יובל אשכנזי ניגש לבעוט את הפנדל וכובש, 4-3, תוצאת הסיום. איזה אושר! בסוף הקבוצה הטובה יותר זכתה. תואר ראשון לעונה. 

 

רגע ההנפה אחרי המשחק המטורף נגד מכבי חיפה (קרדיט: Football Manager 2024)

החגיגה בחדר ההלבשה נמשכה הרבה זמן, שיבחתי את השחקנים על ההופעה הטובה שלהם. ההגנה לא הצליחה להתמודד לאורך זמן מול ההתקפה האימתנית של מכבי חיפה, אבל כמו שציפיתי ההתקפה חיפתה על זה והצליחה להבקיע ארבעה שערים. עכשיו מתחיל האתגר האמיתי וזה הליגה, אנחנו מתחילים עם מינוס ארבע נקודות, דבר שלא ייקל עלינו. אבל כמו ששמתם לב, הכל אפשרי. אבל עכשיו, מתחיל אתגר אחר לגמרי – אירופה, הקונפרנס ליג

אנחנו מתחילים את המפעל בסיבוב המוקדמות השני. אין לי ציפייה אמיתית להגיע רחוק מידי בשלבי המוקדמות. יש לנו סגל לא רע, אבל דרוש שיפור כדי להותיר חותם משמעותי במפעל הזה. ביום ההגרלה התבשרנו שהיריבה שלנו היא גלנטורן. מועדון מצפון אירלנד שנחשב לאחד המועדונים החשובים במדינה עם 23 אליפויות מקומיות – במקום השני אחרי לינפילד. מבחינה טקטית, הקבוצה רגילה לשחק במערך של 4-2-3-1 עם שחקן 10 מאחורי החלוץ. כוכב הקבוצה הוא הבלם בן ה-29, לוק מק'לאף. יום הטיסה, שהיה מרגש במיוחד, פעם ראשונה שאני מנהל משחק בין לאומי כמאמן בוגרים. לאחר כשש שעות טיסה נחתנו בצפון אירלנד, העברנו את האימון המסכם ופנינו אל המשחק הראשון שיתקיים באיצטדיון האובל שיכול להכיל כ-6,000 אוהדים.

לאור פציעות ועייפות של תחילת העונה החלטתי לבצע כמה שינויים. תחילה, לפתוח עם עדי יונה הצעיר שהולך לקבל את ההזדמנות שלו העונה. בנוסף, דן עזריה נכנס להרכב במקומו של דני הוצ'קו שסבל מעייפות. ולבסוף ההחלטה להושיב את בן ביטון הוותיק על הספסל ולהציב את טימוטי מוזי הצעיר כמגן שיוכל להוות איום עם הריצה המהירה על האגף. הצפון אירים מצידם פתחו כצפוי עם המערך הקבוע שלהם.

האווירה באצטדיון לקראת המשחק (קרדיט: Football Manager 2024)
  • דקה 7: עבירה על מורוזוב בצד שמאל צמוד לרחבה, כדור חופשי של ירדן שועה. הגנת גלנטורן מצליחה להרחיק את הכדור עד לאדי גוטליב. הבלם מוצא את טימוטי מוזי שמחכה מחוץ לרחבה. מוזי עוצר את הכדור, מניף את הרגל ומביא פצצה שפוגעת ברשת. 1-0 חלומי. השחקן שהימרתי עליו בהרכב מביא לי את מה שהייתי צריך. זו הייתה גם תוצאת המחצית. המשחק היה די מנומנם עם 4 בעיטות למסגרת משתי הקבוצות יחד, אבל בשליטה מוחלטת שלנו. ניצחון, קטן ככל שיהיה, מושלם בשבילנו בכדי לגמור את העניין בבית.
  • דקה 86: גוטליב מחזיר אחורה אל סילבה שיוצא מהרחבה להשתתף בהנעת הכדור. הפורוטוגזי מנסה למצוא שחקן הגנה בפס נוסף, אבל מוסר ישירות לרורי דונלי, החלוץ של גלנטורן שבועט בעיטה שטוחה וחזקה בדרך ל1-1, תוצאת הסיום. הייתי מודע לחולשה היחסית שלנו שלנו בהגנה. אבל, לא דמיינתי שככה נאבד את היתרון שלנו במשחק חוץ מאתגר שכזה. נצטרך להיות הרבה יותר מפוקסים בבית.
סיכום המשחק (קרדיט: Football Manager 2024)

הטיסה חזרה הייתה שקטה מאוד. כל השחקנים ידעו שהמשחק היה בידיים שלנו ורק טעות אחת גמרה את הסיפור. תפסתי את סילבה לשיחה בכדי להבהיר שמצד אחד אני לא אסבול עוד טעויות כאלו ומנגד אני סומך עליו שייתן את מה שהוא יודע העונה, הוא השוער הראשון שלי. עכשיו נותר רק להתכונן למפגש השני בטדי. ישבתי עם גל כהן וניסינו לחשוב כיצד ועם מי כדאי לעלות בכדי להשלים את הסיפור של הסיבוב הזה ולעבור הלאה. הצוות המקצועי הסכים פה אחד שהסגל שלנו איכותי הרבה יותר ואנחנו צריכים שזה יתבטא בלוח התוצאות במשחק הבא. החולייה החלשה שלנו, ההגנה, היא זו שיכולה להכניס אותנו לצרות.

בפרק הבא נדע האם המסע האירופי שלנו ממשיך, מה הם המחזורים הראשונים שלנו בליגה ואיך ניראה במשחקים הראשונים בליגה. מוזמנים להגיב מה דעתכם והאם יש לכם טיפים לעוז.


מוזמנים להאזין לספיישל המיוחד על הפוטבול מנג'ר החדש עם כל הטיפים והמדריכים להצלחה במשחק ועוד, עם איציק, רם אפטר ויוסי עדני:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן