חולה על כדורגל - המגזין
בן 39, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-16 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

5 בום! 5 נקודות לסיכום ה-1-5 הגדול של בית"ר ירושלים על הפועל ת"א

חגיגה צהובה-שחורה אמש בבלומפילד. שחקני בית"ר חוגגים (קרדיט: ניר קידר)
בית"ר ירושלים חגגה אמש בבלומפילד כמו שלא חגגה מעולם עם חמישייה גדולה לרשת של הפועל ת"א המסכנה, שבנוסף להשפלה מהיריבה הגדולה, ירדה גם מתחת לקו האדום. יוסי עדני עם 5 נקודות לסיכום המשחק - השינוי של יצחקי וכהן, שלישיית שוקולד-מנטה-מסטיק החדשה, הקארמה של אבוקסיס, הטעויות של הפועל והאלימות המגעילה לפני, במהלך ואחרי המשחק

יש כל כך הרבה מה לומר ועל מה לכתוב על המשחק הגדול שקיבלנו אמש בבלומפילד. אמנם הוא לא נבחר כמשחק המרכזי ע"י ערוץ הספורט (טעות גדולה של הערוץ), אבל היה בו את כל מה שצריך מכזה – סיפור גדול, יריבות גדולה ומשחק גדול. 6 שערים, אדום אחד, אווירה חמה ורגעים גדולים. בכל מקרה, בחרתי 5 נקודות בכדי לסכם את הערב הגדול.

1. השינוי הגדול של ברק יצחקי ואלמוג כהן

זה מדהים כמה קבוצת כדורגל יכולה להיראות ב-180 מעלות שונה עם אותו סגל שחקנים. כל מה שצריך זה רק גישה נכונה, דרישות גבוהות והענקת ביטחון לשחקנים. את כל זה הבינו ברק יצחקי ואלמוג כהן כשהגיעו לבית"ר ירושלים ב-19/2. באימון הראשון של השניים בקבוצה אמר כהן (שהוא מנהל מקצועי שנמצא הרבה בדשא, באימונים) לשחקנים: "אנחנו צריכים לדבר יותר בדשא, דיברנו הרבה מסביב. אנחנו מאמינים בכם, הכדורגל צריך להיות הרבה יותר אינטנסיבי, וזה מתחיל מההתנהלות יום יום בדשא, ואני מאוד מאמין בזה. אנחנו ניתן את הכל לברק כדי שיצליח, ואני בטוח שהוא יוביל את המועדון הזה למקומות אחרים". היה לשניים מאוד ברור שעל מנת שבית"ר תוכל להציג את הכדורגל שהם מאמינים בו, קודם כל צריך להגיע שינוי בגישה, צריכים לעבוד יותר קשה באימונים, לדרוש יותר מהשחקנים ולרצות יותר, בשביל שבמשחקים הם יוכלו לראות בית"ר אחרת, שונה וזה אומר לוחצת, אינטנסיבית ויוזמת.

אפשר לשנות. יצחקי וכהן על הדשא באימון הראשון בבית וגן (קרדיט: מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים)

וזה בדיוק מה שקרה. עם אותו סגל כמו שהיה ליוסי אבוקסיס (פלוס גלאבוב. חורחלי לא באמת פקטור), יצחקי מוציא הרבה יותר. אנחנו רואים את בית"ר שולטת בכדור ובקצב במשחק, מניעה את הכדור בלי פחד (ככה זה כשהמאמן אומר לשחקנים באימונים 'אני מאחוריכם'), לוחצת גבוה ומציגה כדורגל חיובי ואיכותי. אה, ובעיקר לוקח נקודות – בשמונת המחזורים תחת יצחקי, בית"ר ניצחה 4 פעמים, פעם אחת סיימה בתיקו ו-3 פעמים הפסידה (3 פעמים גם רק 1-0, כששני הפסדים הם די "מובנים", למכבי ת"א ולהפועל ב"ש). בית"ר לקחה 13 נקודות מתוך 24 אפשריות – 54.2% הצלחה, לעומת 26 מתוך 57 (45.6%) בתקופת אבוקסיס. תחת יצחקי בית"ר כובשת 13 שערים (1.63 בממוצע למשחק) לעומת 29 ב-19 תחת אבוקסיס (1.53). את המשמעותי ביותר רואים במשחק ההגנה, בית"ר של יצחקי סופגת רק 4 שערים ב-8 משחקים (0.5 שער למשחק) לעומת 26 ב-19 משחקים (1.37) תחת אבוקסיס.

נכון, החמישייה מול הפועל שיפרה את מאזן הכיבושים של בית"ר ואת אחוזי ההצלחה הטובים יותר של יצחקי אפשר להסביר בלו"ז מול קבוצות של פלייאוף תחתון, אבל ההגנה התייצבה פלאים, הקבוצה נראית מתואמת והקצב הוא גבוה בהרבה וכל זה מושג ע"י רעיון ברור. למאמן, לקבוצה, צריך שיהיה רעיון למשחק. כשניגשים לניתוח של קבוצה יריבה לפני משחק אחת השאלות שצריכה להישאל בהתחלה היא מה הרעיון של הקבוצה, כיצד היא רוצה לנצח, כיצד היא רוצה להגן. בבית"ר הרעיון הזה ברור. רואים אותו. לדעת איך לעצור אותו ולזהות נקודות חולשה, זה כבר דבר אחר, אבל הרעיון ברור ועל כך מגיע ליצחקי, וכמובן גם לכהן, את כל ההערכה שיש, שהצליחו להטמיע את הרעיון שלהם בתקופה קצרה כל כך עם אותו סגל שחקנים (פלוס גלאבוב, לא לשכוח). זה ממש לא מובן מאליו.

מגיע לו קרדיט עצום. יצחקי חוגג אמש בבלומפילד (קרדיט: ליאת אבשלומי)
2. שלישיית שוקולוד-מנטה-מסטיק 2.0

שלישיית שוקולד-מנטה-מסטיק הוא כינוי שניתן לשלישיית הקישור של בית"ר בשנות ה-70, שהורכבה מויקטור לוי, דני נוימן ואורי מלמיליאן. בעוד שנוימן ומלמיליאן היו השחקנים הטכניים והיצירתיים יותר, לוי, שהגיע לבית"ר אחרי שהיה בחצור הגלילית (!) וקריית שמונה, היה ההגנתי יותר והשחקן שמחלץ כדורים ומשחרר את שני חבריו לפעולות ההתקפיות. זו הייתה שלישייה נהדרת שיצרה שילוב נהדר, נוימן אמר עליה בראיון לאשר גולדברג ב'וואלה' לפני קצת יותר משנה: "שלישיית הקישור שכללה אותו [לוי], את אורי ואותי הייתה הכי טובה בארץ. ויקטור היה המנוע, הוא עשה בשביל אורי ובשבילי את כל משימות ההגנה. הייתה לנו הבנה עיוורת, משחק מרהיב של נגיעה אחת בכדור."

שלישייה אגדית. נוימן, לוי ומלמיליאן במשחק הוקרה בטדי ב-2015 (קרדיט: אורן בן חקון)

אז אמנם השלישייה העכשווית הלוהטת של בית"ר בנויה קצת אחרת, אבל היא זו שמסמלת את השינוי הגדול שבית"ר עוברת תחת יצחקי – הכדור הוא חבר, השלישייה הזו אוהבת את הכדור והכדור אוהב אותם. יצחקי מוכיח שירדן שועה, דור מיכה ועדי יונה כן יכולים לשחק יחד וזה נראה נהדר. כל אחד בא לידי ביטוי וגם אם מישהו חשב שרק אבוקסיס יכול להוציא משועה את הטוב ביותר שלו, אז הוא טועה – הקפטן של בית"ר כבש ובישל אמש ויש לו כבר 3 שערים ובישול בארבעת המחזורים האחרונים. אחרי פתיחה מקרטעת מעט עם יצחקי, שועה חוזר לעצמו. אולי כי הבין שבסוף הוא זה שקובע מה יהיה גורלו. הוא ולא אף מאמן אחר.

מיכה לעומת זאת חווה את הרנסנס שלו תחת יצחקי. אחרי שפתח רק ב-3 משחקים בליגה מתוך 19 מחזורים בסה"כ (ב-7 נעדר בגלל פציעה) תחת אבוקסיס ובישל רק שער אחד, הקשר עם שני בישולים אמש ובסה"כ 3 וגם צמד מול מכבי פ"ת, אבל מעבר לתרומה ההתקפית שלו, מיכה פתח בכל 8 המחזורים מאז שיצחקי מונה לתפקיד, כשבשני משחקים הוא אף משלים 90 דקות, דבר שלא קרה כלל העונה.

שחקן אחר, כמו פעם. מיכה אמש בבלומפילד (קרדיט: ליאת אבשלומי)

יונה בישל אמש לנהוראי דבוש את החמישי של בית"ר וזה היה הבישול הרביעי שלו ב-8 משחקים תחת יצחקי והוא כבר עם 6 שערים ו-6 בישולים ב-29 מחזורים. יונה השתדרג פלאים במעורבות השערים והוא הרבה יותר קטלני בשליש האחרון העונה. יחד עם זאת, מה שאני אוהב אצלו במיוחד זו היכולת שלו לעשות דברים מסובכים בצורה פשוטה. הוא משחרר לחץ בצורה נהדרת, בין אם בדריבל או בין אם במסירה. הרבה מהפעולות שלו לא באמת "נראות לעין". הוא עשה התקדמות נהדרת העונה. בעיקר במספרים, אבל גם בלקיחת "אחריות" במהלכים שדורשים השתחררות מלחץ וקידום משחק. אני לא יודע אם הוא יימכר כבר בקיץ הקרוב, אבל מה שבטוח שהמחיר שלו עולה ממשחק למשחק.

אז לבית"ר יש שלישיית שוקולד-מנטה-מסטיק חדשה, התקפית יותר מהקודמת, אבל גם חלוץ סקורר סוף סוף וחייב לפרגן לו. מיירון ג'ורג' עם שער 4 שלו ועם בישול אחד ב-5 המחזורים, הוא פשוט לוהט. השדרוג של ג'ורג' הוא עוד עדות לשינוי הגדול בקבוצה. בבית"ר הצמידו לו תזונאית והכינו לו תוכנית אישית ע"מ שירד במשקל וייכנס לכושר (הזוי שזה קרה רק לאחרונה) וזה הצליח להם בגדול. אמנם עדיין קשה לו לסיים 90 דקות (מול חדרה זו הייתה הפעם השנייה שלו בסה"כ העונה שהוא משלים משחק מלא), אבל הוא כבר 5 משחקים עולה ברציפות בהרכב וגם כובש בארבעה מהם, זה בהחלט שינוי משמעותי.

לוהט. ג'ורג' בדרך לעוד שער (קרדיט: ליאת אבשלומי)
3. הקארמה של יוסי אבוקסיס

הקלישאה אומרת שכשאתה מחליף מאמן, בהתחלה זה אמור לעבוד – "אפקט המאמן החדש", ובכן ההגעה של יוסי אבוקסיס להפועל ת"א במחזור ה-21 מנפצת לרסיסים את הקלישאה ומוכיחה שבכדורגל, כמו בכדורגל, הכל אפשרי. המאזן של אבוקסיס בהפועל, הוא בוודאי אחד הגרועים ביותר שהיו למאמן שהגיע באמצע עונה מזה שנים רבות – 0 נצחונות, 5 תוצאות תיקו ו-4 הפסדים ב-9 מחזורים שאתמול הגיע עוד שיא שלילי עם חמישייה לרשת וירידה מתחת לקו האדום.

כשאבוקסיס הגיע להפועל זה היה אחרי הניצחון 1-3 על מ.ס. אשדוד, ניצחון שהעלה אותה עד למקום השמיני בטבלה, מרחק 7 נקודות מהקו האדום. אחרי ההשפלה אמש, הפועל ירדה למקום ה-13, מתחת לקו האדום, ומרחק של 3 נקודות מאשדוד, שניצחה אמש את הפועל פ"ת (שרק נס גלוי יציל אותה מירידה). גם יחס השערים שהיה לטובתה של הפועל, ובפער, הצטמצם ותחת אבוקסיס היחס מזעזע עם 3 שערי זכות בלבד (0.33 שערים בממוצע למשחק) ו-11 חובה. להפועל עדיין (16-) יחס שערים טוב מלאשדוד (20-), אבל קרוב הרבה יותר.

אין מילים. אבוקסיס בהלם (קרדיט: צילום מסך ספורט 1)

כבר כתבתי אחרי הבלאגן שהיה לאבוקסיס בבית"ר, שמה שהכי מפריע לי ועצוב הוא ששני הצדדים צודקים – הוא, כי ציפה לגב חזק יותר של ברק אברמוב וההנהלה בעקבות היחס שקיבל מהקהל, ואברמוב צודק כי אבוקסיס קיבל סגל טוב, סגל שאמור להיראות טוב יותר ובית"ר לא נראתה טוב. יחד עם זאת, אבוקסיס עזב בצורה לא יפה וכשאתה מסיים בדרך לא דרך, הדברים נוטים לא לעבוד כמו שאתה מתכנן. תקראו לזה קארמה או לא, אבל זה נמצא פה במלוא התפארת. אפשר היה לסיים את ההתקשרות יותר יפה וגם להגיע להפועל בצורה אחרת. זה לא קרה וזו התוצאה.

4. הטעויות של הפועל

אך אם להיות כנים ואמיתיים, אסור להפיל את האשמה למצב של הפועל רק על אבוקסיס. המצב בהפועל בכי רע – מקצועית וחברתית – בלי קשר אליו. יש בקבוצה הרבה בעיות, החל מחוסר התאמה מקצועית של שחקנים ועד לבעיות בחדר ההלבשה. אפתח בגילוי נאות, חן סול לימד אותי בקורס אנליסטים של דן רומן. שמרתי על קשר איתו מאז ואני יכול להגיד לכם בלב שלב שחן הוא בן אדם טוב ונחמד והוא גם מבין כדורגל. יחד עם זאת, אני חושב שלהפועל היו כלים רבים והייתה צריכה להיראות אחרת – גם בבחירת הזרים וגם בבחירת השחקנים הישראליים. בנוסף, זה נראה שאין מי שיקבע מה אסור ומה מותר. מה הדרישות המקצועיות מהשחקנים ואיך צריך להתנהג. לא צריך להיות שוטר, אבל צריך לקבוע נהלים וגבולות.

מאוויס צ'יבוטה נשאל אמש בסיום המשחק על חדר ההלבשה ומה אומרים שם על המצב. צ'יבוטה די התחמק מהשאלה ולא באמת ענה עליה, אבל אין ספק שיש לא מעט בעיות בחדר ההלבשה בהפועל וכשזה קורה, מאוד קשה להוציא תוצאות טובות. כל שחקן מפיל על השני את האשמה, אף אחד לא באמת לוקח אחריות, כל אחד לעצמו. גיל קנל הטיב להצביע על הבעיה בצורה הברורה ביותר:

סול קיבל הרבה מאוד ביקורות, חלקן לא מקצועיות ואישיות, וזה חרה לי מאוד, אבל חייב גם להודות שהיה אפשר לנווט את הספינה הזו אחרת ועדיין, יש אפשרות להציל את המצב וזה לכנס את השחקנים ולומר להם דבר אחד ברור: "אף אחד לא רוצה ירידת ליגה על השם שלו. כל מי שירד ליגה פה, זה כתם על הקריירה שלו. אם אתם רוצים להציל את אותה, תצילו את המועדון." קודם כל, צריך לנקות את כל האגו מהקבוצה ולצאת למשימה עם חרבות בין השיניים. נותרו שלושה משחקים, אחד מהם מול אשדוד בעוד שני מחזורים, כך שהכול תלוי בהפועל. אני לא אומר לפטר את אבוקסיס (קשה לי עם לשלוח אנשים הביתה), אבל משהו באנרגיות סביב הקבוצה צריך להשתנות. הלחץ בשמיים והביטחון ברצפה, אבל בשביל להתרומם מהמצב הנוראי הזה, צריך לגייס את כולם. השאלה אם כל אחד ואחד בקבוצה מבין את זה. אני לא בטוח.

5. האלימות המגעילה לפני, במהלך ואחרי המשחק

ולמרות שהיה הרבה כדורגל והרבה על מה לדבר עליו מבחינה מקצועית, שוב פעם צף החרא של הכדורגל הישראלי. ודי! נמאס! כל מה שקורה לפני, במהלך ואחרי משחקים פשוט מוציאים את כל ההנאה מהמשחק. קשה לי לראות את זה. אני לא מבין את זה. אוהדי בית"ר שמרביצים לאוהד הפועל ששכוב על הרצפה, אוהד הפועל (בטוויטר נכתב שהוא אח של לאיוס) שמרביץ לאוהד בן 10, אוהדי הפועל שמתפרעים בסיום המשחק, מתעמתים עם מאבטחים ושוטרים ומנסים להיכנס לחדר ההלבשה ועוד עדות של אוהד הפועל שחטף מכות. זה מגעיל אותי.

אני לא מכליל וחרא יש בכל מקום, אבל כל מקרה כאן צריך להיחקר עד היסוד ומי שימצא אשם פשוט צריך לשלוח אותו לכלא, לקנוס אותו והכי חשוב להרחיק מהמגרשים. לא לחודש, חודשיים, אלא לתקופות ארוכות של שנים. מי שאלים, מקומו לא במגרשי הכדורגל. אולי מתי שיתחילו העונשים הפרסונליים הקשים, יפסקו גם האירועים הללו שמובילים לעונשי הורדת נקודות ורדיוסים למיניהם. את האלימות וההתפרעויות של האוהדים צריך למגר רק ככה. מקווה שמישהו ילמד את זה, מתישהו. בינתיים, רק הכדורגל שלנו מפסיד.

תגובה אחת

  1. הפועל ת"א עם אבוקסיס עדיין לא הבקיעה שער שדה מול 11 שחקנים. 3 שערים הבקיעו מול עשרה שחקנים של מכבי והפועל פ"ת. ושער בפנדל מול בית"ר.
    ולגבי בית"ר אני חושב שעדי יונה יוכל להיות קטלני באגף עם הזריזות והמהירות שלו ולא במרכז המגרש שם אין לו כמעט שטחים. וליאון מיזרחי חייב לקבל הרבה יותר קרדיט מיצחקי כי תמיד הוא משחק טוב , וגם נהוראי דבוש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן