חולה על כדורגל - המגזין
בן 39, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-16 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

פריז יפה לה: סיכום הניצחון של ברצלונה בפארק דה פראנס על פ.ס.ז'

משחק גדול ומפתיע. בארסה חוגגת, אמבפה פחות (Credit: Getty Images)
עוד ערב גדול היה לנו אמש ברבע ליגת האלופות, כשבפארק דה פראנס קיבלנו משחק נהדר עם שערים גדולים, מהפכים ולבסוף ניצחון חוץ 2-3 גדול של ברצלונה על פ.ס.ז', כנגד הציפיות של לפני המשחק. על הרצף של צ'אבי מאז הודעת העזיבה, ראפיניה את דמבלה מדגימים מומנטומים בכדורגל, הראש של אמבפה, ההופעה של קובארסי ולמה הסיפור רחוק מלהיות סגור? טור סיכום

סוכנויות ההימורים (וגם אני) העריכו לאחר הגרלת רבע גמר ליגת האלופות כי פ.ס.ז' פייבוריטית במפגש מול בארסה. לא התעמקתי בסיבות של סוכניות ההימורים לכך, אך אני חשבתי כי בסופו של דבר פאריס יותר איכותית ויותר עמוקה מאשר בארסה, תוסיפו לכך את העובדה שלבארסה חיסורים רבים (בעיקר בקישור) ולמרות התוצאות הטובות לאחרונה, היא לא באמת הרשימה בצורה בלתי רגילה. אך לאחר המשחק הנהדר שקיבלנו אמש בפארק דה פראנס, צריך להעריך את בארסה קצת יותר. יחד עם זאת, הסיפור רחוק להיות סגור (נגיע גם לזה). זה הסיכום שלי למשחק:

הרצף הנהדר של צ'אבי

מאז שצ'אבי הודיע על עזיבה בסיום העונה, איש שם בסוף ינואר, בארסה לא מנוצחת ונמצאת ברצף של 12 משחקים ללא הפסד בכל המסגרות – 9 נצחונות ו-3 תוצאות תיקו. היא התקרבה לריאל מדריד בעוד 2 נקודות בתקופה הזאת, אבל כשנותרו עוד 8 משחקים עד סיום העונה, צריך לקרות משהו דרמטי כדי שריאל תאבד פער של 8 נקודות. בכל מקרה, משהו השתחרר מאז אותה הודעה של צ'אבי אחרי ההפסד 5-3 לויאריאל בבית. לעיתים, הורדת לחץ זה מה שצריך כדי לשחרר את השחקנים לחזור ולשחק כמו שהם יודעים וכעת כבר מדברים על כך שיש אפשרות כלשהי שהמאמן הספרדי ימשיך בעונה הבאה והבוקר בתקשורת הקטלונית כבר מדברים על כך שהאפשרות הזו  קרובה מתמיד.

רצף נהדר. צ'אבי אמש בפארק דה פראנס (Credit: Getty Images)

אני אומר שחייב לחכות כי איכשהו תמיד בכדורגל דברים נוטים להשתנות והיום צ'אבי הוא מאמן גדול ולפני חודשיים הוא "פלופ". זה הלך הרוח בכדורגל וזה גם מה שגרם לצ'אבי מלכתחילה "להרים ידיים". אם העונה הזו תסתיים בצורה הכי חלומית שיש, בוודאי שאף אחד לא יתן לצ'אבי לעזוב, אבל גם אם לא אי אפשר להגיד שהוא נכשל. פרופורציות.

המשחק הגדול ביותר של ראפיניה בקבוצה

המשחק אמש של ראפיניה היה אולי לא הטוב ביותר שלו מאז שהגיע לבארסה, אבל בוודאי הגדול ביותר שלו בקבוצה. צמד גדול ותואר איש המשחק ברבע גמר ליגת האלופות. תוסיפו לכך את החגיגה של ניימאר ותקבלו סיפור מיוחד. על החגיגה כמו ניימאר, אמר אחרי המשחק: "כבר סיפרתי לאישתי על החגיגה של ניימאר, שאם אני אבקיע כאן גול, אני חוגג כמוהו ועושה לו כבוד". אז ראפיניה חגג כמו ניימאר (שכבר הספיק לברך אותו ברשתות החברתיות ובוודאי גם שמח אמש מאוד מהתוצאה) וכבש גם צמד גדול וסיים משחק נהדר. עם יכולת שכזו אין שום סיבה בעולם שבארסה תמכור אותו. רק מראה כמה הכדורגל יכול להיות מתעתע ומומנטומים יכולים להשתנות בין רגע.

המשחק הגדול ביותר שלו בקבוצה. ראפיניה חוגג אמש כמו ניימאר (Credit: Getty Images)
מומנטומים בכדורגל

אפרופו מומנטים בכדורגל וכמה דברים יכולים להשתנות בין רגע, תוצאות יכולות להיות שונות ונראטיבים יכולים להיכתב בגלל מהלך אחד. רגע לפני שראפיניה כבש את השני שלו והשווה ל-2-2 מבישול גאוני של פדרי בנגיעה השנייה שלו בכדור (הראשונה הייתה להכין לעצמו את הכדור לצ'יפ הנהדר מעל ההגנה), דמבלה עשה פעולה נהדרת בעצמו והיה רחוק מילימטרים מלכבוש את השני שלו ולהעלות את פאריס ליתרון 1-3. אם זה היה קורה היינו מדברים אחרת – כבר מדברים על מכירת ראפיניה לסעודיה ב-100 מיליון אירו, על העזיבה הודאית של צ'אבי ואיך דמבלה מעיף את בארסה. אבל זה לא קרה והנה אנחנו כאן.

במחצית הטובה שלו. דמבלה אחרי השער הגדול אמש (Credit: Getty Images)

ודמבלה הוא גם חתיכת סיפור כאן. אחרי מחצית ראשונה רעה ביותר שלו (14 איבודים ורק דריבל אחד מוצלח מתוך 7 ניסיונות), הוא עבר לקו שמאל ושם היה נראה אחר לחלוטין. הוא כבש שער אדיר ברגל שמאל, כמעט כבש את השני והראה כמה פוטנציאל יש לו. וזו בדיוק הבעיה עם דמבלה – הוא לא יציב. הוא יכול להיות הצל של עצמו במחצית אחת ושחקן על במחצית השנייה. וזה לא שזה לא קורה לשחקנים אחרים במהלך משחקים, אלא אצלו זה פשוט קורה לאורך עונה שלמה. הוא יכול לתת רצף אדיר ואז להיעלם (או להיפצע ברוב המקרים). יציבות היא שם המשחק ויציבות היא מה שמבדיל בין שחקני על לשחקנים טובים. כנראה שדמבלה הוא מהסוג השני.

הראש של אמבפה, ההופעה של קובארסי

הסטטיסטיקה של קיליאן אמבפה אמש במשחק הייתה אולי עוד תסמין לכך שהראש שלו כבר נמצא בעונה הבאה או מתי בדיוק הוא יודיע על כך שהוא חותם בריאל (הוא חותם שם באמת, כן?! איתו כבר אי אפשר לדעת).

0 איומים למסגרת
דריבל 1 מוצלח מתוך 5 ניסיונות
3 מאבקים מוצלחים מתוך 12 בסה"כ
13 איבודים
3 עבירות
3 נבדלים

פאו קובארסי היה זה שהתמודד מספר פעמים מול אמבפה, בעיקר במחצית השנייה אז אמבפה עבר לאמצע, ובהצלחה כמובן. מעבר לכך, קובארסי היה מעורב גם בשער הראשון. זה מדהים כמה שקט וכמה ביטחון יש לו בהנעת הכדור, אך מה שבאמת מפליא אצלו זה השיפור במשחק ההגנה, במיקום בתוך הרחבה ובמודעות לסכנה. הוא משתפר מאוד בזה, ומהר. קובארסי היה שחקן ההגנה הצעיר ביותר שפותח במשחק רבע גמר ליגת האלופות – 17 שנה, חודשיים ו-18 ימים. ואחרי שבשמינית הגמר, ויקטור אוסימן לא היה משמעותי, עכשיו במשחק הראשון ברבע, גם אמבפה לא היה.

נכון, יש גומלין, אך לא משנה מה יקרה בו (באמת), לבארסה גדל כישרון על בהגנה, שה-DNA של המועדון טבוע בו חזק. יחד עם זאת, צריך לשמור את הרגליים על הקרקע וזה אומר להכניס את הכול לפרופורציות הנכונות. בבארסה יש את בויאן קרקיץ', שאחראי בין היתר גם על השחקנים הצעירים ושילובם בקבוצה הבוגרת ובהשאלות שלהם. קרקיץ' מבין דבר אחד או שניים בנסיקה מטאורית בגיל 17 והוא יודע טוב מאוד מה זה יכול לעשות לך. אתה יכול לאבד את הראש, להיכנס לסחרור ואתה יכול בסוף גם להתרסק. צריך להיות צנועים, לעבוד קשה, לא לסחוט את קובארסי פיזית (ראו ערך פדרי) כשגם קצת מזל לא יזיק, ואיך אומרים, השמיים הם הגבול.

הסיפור רחוק מלהיות סגור

אז כן, למרות כל מה שנאמר כאן, הסיפור רחוק מלהיות סגור. מכמה סיבות. הראשונה, אמבפה. כן, למרות שהראש שלו כבר מדמיין את המדים הלבנים (של ריאל, כן?!), אנחנו יודעים שאמבפה יכול להתפוצץ אם הוא רוצה. שלושער בגמר מונדיאל או בשמינית גמר ליגת האלופות ב-2021 מול אותה ברצלונה. אז זה היה בקאמפ נואו ולא בהר היהודים, אבל האיצטדיון האולימפי בברצלונה זו עוד סיבה למה הסיפור לא גמור.

בארסה הפסידה כבר 3 פעמים בבית וזה קרה לה רק פעמיים מאז 2008 והעונה עדיין לא הסתיימה. האיצטדיון הוא סיוט עבור הקהל המקומי, דרכי הגישה לשם קשים ביותר והיציעים רחוקים מאוד מכר הדשא. ברוב משחקי הבית העונה, בארסה לא מילאה את היציעים, כשגם במשחק הגומלין מול נאפולי היה אפשר להכניס עוד כ-10,000 אוהדים. אני מניח שמול פאריס, ובמיוחד אחרי תוצאה מבטיחה שכזו במשחק הראשון, האיצטדיון יהיה מלא והאווירה תהיה יותר חמה, אך בכל זאת, הר היהודים הוא לא הקאמפ נואו. אבל אולי בהר היהודים, מול הקבוצה של קטאר, סליחה של צרפת, בארסה תוכל להשלים את המשימה ולעשות חצי גמר, כנגד כל הסיכויים. זה יהיה אדיר.

2 תגובות

  1. אהבתי מאוד
    אני לא מסכים עם זה שריניה יישאר דווקא הפרפורמה שלו היא צה שהפוך אותו לסחיר, מקווה שישתפר לרמה שלא נרצה למכור אותו בכלל

    1. תודה! לא בהכרח שראפיניה עכשיו לסטטוס של "בלתי ניתן להעברה", אבל הוא בהחלט מופיע למשחקים חשובים העונה ואם ישמור על יציבות, אני לא רואה שום סיבה שבארסה צריכה להיפטר ממנו..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן