חולה על כדורגל - המגזין
חובב מושבע של "המשחק היפה", שנע ונד בין מחשבה על כדורגל כ"משחק פשוט במהלכו 22 גברים רודפים אחרי כדור במשך 90 דקות" ובין ההתייחסות למשחק כ"מקביל לשחמט בלא קוביות". בתווך, משתף בהגיגי כדורגל וחולק תובנות עם המעטים שחפצים להאזין להן.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

אמור לי מי החתמתך, אומר לך מי אתה – ברקולה כפניה של פריז החדשה

ברקלי מוצג בפ.ס.ז.
ברקלי מוצג בפ.ס.ז. (Credit: PSG Official Facebook)
"הצרפתים אינם מטפחים דבר"? פריז סן ז'רמן נחושה להוכיח כי היא יצאה לדרך חדשה. הכוכבים השבעים מפנים את מקומם לשחקנים צעירים, שחפצים להוכיח כי הם ראויים להזדמנות שקיבלו. רוחות חדשות מנשבות בגן הנסיכים (פארק דה פראנס), שנושאים עיניהם לכס המלוכה. האם זה יעזור לקבוצה השנואה להניף את הגביע הנחשק מכולם? בראדלי ברקולה, שעשוי לקבל הערב (21:45) את הדקות הראשונות שלו בקבוצה דווקא מול קבוצתו לשעבר ליון, כפניו של מועדון שיוצא לדרך חדשה

האמצעי הטוב ביותר להגדיר ולהבין את שאיפותיו מגמותיו ומטרותיו של מועדון, הוא התחקות אחר רשימת השחקנים שהוחתמו על ידו. לעיתים קרובות, חלון ההעברות מהווה אבן בוחן ראשונה במעלה להערכת ביצועיה הצפויים של קבוצה בשנים הקרובות. קיימות החתמות שמגדירות עמדה; קיימות החתמות שמגדירות עונה; ולבסוף: קיימות החתמות שמגדירות תרבות של מועדון שלם. כמו החתמתו של בראדלי ברקולה.

"הצרפתים אינם מטפחים דבר ואינם מכבדים שום מבנה היסטורי. כולם אש ולהבה ליזום ולתכנן, אך אין הם מסוגלים לא לסיים דבר ולא לשמר מאומה" ~ ז'אן ז'אק רוסו, 'הווידויים'.

הבה נשוב לחלון העברות הקיץ של עונת 2021/22: אוהדי פריז סן-ז'רמן חווים קיץ חלומי; להחתמתו של גיבור טורניר היורו, ג'אנלואיג'י דונארומה, מצטרפות החתמותיהם של כוכבים בקנה מידה היסטורי והקפטנים של שניים מהמועדונים הגדולים בעולם, ברצלונה וריאל מדריד – דוגמת ליונל מסי וסרחיו ראמוס, שחקן שלקח חלק מרכזי בחזרה של ליברפול לקדמת הבמה, ג'ורג'יניו ווינאלדום, ואחד מהטוענים לכתר לתואר הלא רשמי של המגן הימני הטוב בעולם, אשרף חאקימי – בקיץ שיהפוך להצהרת כוונות מפורשת של הקבוצה שכולם אוהבים לשנוא: אנחנו כאן כדי להיאבק על כל התארים. אבל לדעתם של אוהדי פריז, מעל כולם, הייתה החתמתם של השחקן שלדעת רבים נחשב לטוב בהיסטוריה, כמו גם הבלם ששמו מופיע במילון בסמיכות למילה 'וינר', הצעד הנדרש כדי להעפיל לפסגת עולם הכדורגל.

אבק כוכבים. שחקני הרכש הנוצצים מוצגים בפריז.
אבק כוכבים. שחקני הרכש הנוצצים של קיץ 2021 מוצגים בפריז (Credit: Getty Images).

אך בפועל, למרות שניתן לחלוק על ביצועיהם של שחקנים יחידים ועל תרומתם לקבוצה, הכול יסכימו שהניסוי בכללותו, ניסוי שהחל בהחתמתו של ניימאר בסכום עתק של 222 מיליוני דולרים, כשל כליל. על אף תארים מקומיים רבים, הקבוצה לא זכתה בתואר הנחשק של אלופת אירופה; אשליותיהם של מנהלי הקבוצה, ההשערה לפיה שחקנים מובילים ובעלי שם יקבעו את שמה של פריז סן-ז'רמן בהיכל התהילה ההיסטורי, בשורה אחת עם מועדוני העילית הגדולים ביותר, התבדו והתנפצו על רקע המציאות המרה. המשחק היפה הוכיח פעם נוספת כי תהילת עולם, מורשת, היסטוריה ותרבות אינן נקנות בכסף.

הכוכבים לא הסתדרו בשמיים.
הכוכבים לא הסתדרו בשמיים. פאריס כשלה במשימה העיקרית – זכייה בליגת האלופות (Credit: PSG Official Website).

מצוידים בתובנות הללו, החליטו חברי הנהלת פריז סן-ז'רמן לעצור בצד הדרך ו'לחשב מסלול מחדש'. המגמה החלה – בצעדים מהוססים – בעונה הקודמת עם מספר החתמות כגון ויטיניה, נונו מנדש והוגו אקטיקה. אומנם, בחלון ההעברות הנוכחי, נראה כי מדיניות הנסייה והטעייה הפכה למתודולוגיית רכש קוהרנטית ומנומקת; כזו שמייצגה המובהק ביותר הוא בראדלי ברקולה. שחקן ההתקפה הצרפתי הצעיר (יליד ספטמבר 2002; בן 21), הוחתם תמורת סכום של לא פחות מ-45 מיליון אירו מקבוצת הפאר אולימפיק ליון – שידועה באקדמיית הנוער יוצאת הדופן שלה ובכישרונות הצעירים שפרצו במדיה, בדרך לפסגת הכדורגל. שמות כמו אריק אבידל, חאתם בן ערפה וקארים בנזמה, הם רק חלק מרשימת שחקנים שיש בה כדי להתגאות, שהגיעו לתודעתם של אוהדי המשחק הודות לביצועיהם המבריקים באולימפיק ליון. אה, וגם מאור בוזגלו אחד מישראל, שהיה אף שותפו לחדר של בנזמה.

ברקולה, בן לאם מצרפת ולאב טוגולזי, הוא יליד וילרבאן – עיר הממוקמת צפונית מזרחית לעיר ליון. את דרכו המקצועית החל במועדון המקומי AS Buers Villeurbanne, בטרם הצטרף לאקדמיית הנוער הצרפתית הנודעת. אט אט העפיל ברקולה בהיררכיית קבוצות הנוער, אך ביצועיו בעונת 2019/20, בה כבש 11 שערים ב-17 משחקים, הם שהעניקו את החותם הסופי: שחקן קבוצת ה-U19 ראוי להמשיך לפרק הבא במסעו, הפרק הראשון כמקצוען.

את החודשים הראשונים לאחר חתימתו על חוזה מקצועי, בספטמבר 2021, העביר ברקולה בתקווה לקבלת דקות משחק תחת שרביט ניצוחו של מיודעינו פיטר בוס, מאמן הקבוצה דאז. את הופעת הבכורה ערך הצעיר כאשר, כמיטב המסורת של ליון, החליף צרפתי מוכשר אחר – ריאן שרקי – בשלב הבתים של הליגה האירופית, בדקה ה-81 למשחק. בישול לחבר קבוצתו קרל טוקו אקמבי, בהופעת הבכורה, קבע את תוצאת המשחק (3-0) והציג לעולם הכדורגל את היהלום הבא מבית היוצר של המועדון.

ברקולה במדי ליון.
ברקולה במדי ליון (Credit: Getty Images).

במהלך עונת 2022/23, תחת המאמן לורן בלאן, שהחליף את ההולנדי, הפגין ברקולה יכולות מגוונות, שהמחישו את הוורסטיליות בה ניחן ואת סגנונו המקצועי: מלבד משחקים בעמדתו העיקרית – כנף ימין – הוצב הצרפתי בכנף השמאלית ובעמדת החלוץ המרכזי. בכל העמדות בהן שיחק, הציג ברקולה הבנה טקטית, יצירתיות, ארסנל ההתקפי רחב ומחויבות קבוצתית ראויה לציון.

נוסף על הבקעת חמישה שערים, תרם שחקן הכנף שמונה בישולים, יותר מכל שחקן אחר בקבוצתו ובמאיון העליון של שחקני הכנף והקשרים ההתקפיים. מדדים התקפיים נוספים, כגון קבלת מסירות מקדמות כדור, פעולות שהובילו לשערים, כדרורים מוצלחים וסחיבות כדור לרחבת היריבה, מעידים על ביצועיו עקיבים.

צפו במקבץ שערים, בישולים ויכולות של ברקולה:

ראויה לציון גם היעילות שמפגין ברקולה: 49.5 אחוזי הצלחה בכדרור; 46.4 אחוזי המרת בעיטות לבעיטות למסגרת; 17 אחוזי המרת בעיטות לשערים ו-38 אחוזי המרת בעיטות למסגרת לשערים. נתוני המרת הבעיטות של השחקן מרשימות אף יותר בהתייחס לאופי הבעיטות ההרפתקני שלו: מרחק בעיטות ממוצע של 12.9 מטרים, יותר מ-96 אחוזים משחקני עמדתו. הוכחה נוספת ליעילותו? בעוד 86 אחוזים מהשחקנים בעמדתו נוגעים בכדור יותר מברקולה (41.65 נגיעות בממוצע, ל-90 דקות), רק חמישה אחוזים מגיעים למספר נגיעות גבוה יותר ברחבת היריבה (6.49 נגיעות בממוצע, ל-90 דקות).

חדור רוח נחישות והקרבה.
חדור רוח נחישות והקרבה. ברקולה במדי ליון (Credit: Getty Images).

אך, היהלום שבכתר, העדות המהימנה ביותר לטיב השחקנים שמחפשת פריז סן-ז'רמן בעידן פוסט הכוכבים הגדולים, הוא ביצועיו ההגנתיים המרשימים של שחקן ההתקפה: רק תשעה אחוזים מכלל שחקני ההתקפה והקישור ההתקפי נכנסים ליותר מאבקים כנגד מכדררים; רק 14 אחוזים מבצעים יותר תיקולים בשליש המגרש ההתקפי; רק שני אחוזים מבצעים יותר יירוטי כדור; ורק אחוז אחד מכלל השחקנים בעמדתו מצליחים לבצע מספר חסימת מסירות גבוה יותר.

וזו, אם תרצו, פריז סן-ז'רמן החדשה. אבק הכוכבים מפנה את מקומו לטובת יעילות; האינדיווידואליות המבריקה הופכת לקבוצתיות מלאת מחויבות; שחקנים מלאי תשוקה צפויים להשתלב בהדרגה בקבוצה הראשונה, להציג ביצועים עקיבים בכל חלקי המגרש, לעצב ולהתעצב בצילה של פריז ושל אוהדיה המקומיים של הקבוצה. אוהדים שכהערת אגב, ראויים למעט יותר הערכה, ככאלה שבחלקם הגדול מסורים לקבוצתם, מוחים כנגד הכסף שגזל את הרומנטיקה מקבוצתם האהובה ומקווים לעתיד טוב יותר. עתיד בו קפיצות הדרך תוחלפנה בצעדים הדרגתיים ויציבים, בבניית תרבות מועדון ובכניסה להיכל התהילה של הכדורגל העולמי – הפעם מהדלת הראשית.

ברקלי מוצג בפ.ס.ז.
ברקלי מוצג בפ.ס.ז. (Credit: PSG Official Facebook)

האם זה יעזור לקבוצה להניף את הגביע הנחשק אחרי שנים כה רבות של אכזבות? לזמן פתרונים. דבר אחד בטוח: הפריזאים יוצאים לדרך חדשה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן