חולה על כדורגל - המגזין
בן 25, סטודנט, אופטימיסט, אוהד של מכבי חיפה בפרט ושל הכדורגל הישראלי בכלל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

כרוניקה של כשלון ידוע מראש? על הקריסה של הפרוייקט היקר בתולדות הכדורגל

מסי מתוסכל בפאריז. תמונות שלא נצטרך לראות יותר. CREDIT: Kai Pfaffenbach/Reuters
העונה של פאריז סן ז'רמן עוד לא הסתיימה, אבל נראה כי הימים האחרונים הם החותמת האולי סופית לכשלון העצום של פרוייקט היוקרה הקטארי בעיר האורות. כן, גם אם העונה תסתיים עם עוד אליפות משעממת.

חמישה משחקים לסיום העונה, כשהיא מובילה את הליגה בפער סביר אך שביר, בדרך כנראה לעוד אליפות – ואף שיחה על פאריז סן ז'רמן לא מתעסקת בימים האחרונים במערכים, בטקטיקה או בכלל בכדורגל. זה כנראה המשפט שמסכם הכי טוב שאפשר את הפרוייקט השאפתני, הראוותני והיום אפשר כבר להגיד בפה מלא – הכושל, של נאסר אל חאליפי והקטארים בבירת צרפת.

זו הרי השגרה שם, הכדורגל הוא תמיד שולי, רק תירוץ. דרך לשרוף זמן בין סאגה אחת לאחרת, בין סקנדל לפסטיבל, גשר בין שערוריות. בתחילת העונה כתבתי פה באתר טור שנע על הגבול הדק בין אופטימיות לנאיביות על פתיחת העונה של פאריז שמתהדרת בפנים חדשות ושיטות חדשות כדי להשיג את אותן המטרות שלא הצליחו להשיג. בפסקת הסיום כתבתי "השינוי הבא שהמועדון הזה צריך לעבור הוא בהתנהלות. אם הצוות החדש ידע להכניס שפיות למערכת, להתרכז בכדורגל ולחבר את כל חלקי הפאזל – אולי הפעם, אבל הפעם באמת". מתבקש מאוד להגיד היום, כ-8 חודשים אחרי, שמדובר בכשלון. כשלון כמעט ידוע מראש אפילו.

לא רק העונה הזאת היא כשלון כמובן, כל השנים האלה בהן מנסים הקטארים לקנות הצלחות מיידיות ונוצצות, להביא את השחקנים הכי גדולים בעולם אחד אחרי השני ולייצר בנו תחושה שהזרוע תמיד נטויה לקראת החלון הבא. שנים שהם קונים מי שהם רק רוצים והגביעים היחידים שמתווספים לארון התארים שלהם הם אלו שהכיתוב עליהם הוא בצרפתית. מחוץ לזירה המקומית הכי רחוק שהגיעו היה הפסד בגמר ליגת האלופות לבאיירן מינכן, וגם זה היה הישג שנראה חד פעמי.

עשרת הרכישות היקרות בתולדות המועדון. ללא שחקנים שהגיעו בחינם כמו מסי, ראמוס ודונארומה. CREDIT: TRANSFERMARKT

אולי הבעיה הכי גדולה של הפריזאים זה שהם משחקים בצרפת. הליגה הצרפתית כמובן כבר מזמן קטנה עליהם מה שבעיקר מקשה עליהם כמועדון. פאריז סן ז'רמן היא אולי הקבוצה שהפער בין כשלון להצלחה אצלה הוא הכי קטן בעולם. פער שמסתכם בשתי מילים – ליגת האלופות. מפעל אחד שדן עונה שלמה להצלחה, או, מה שקורה בכל שנה – לכשלון. כשהזירה המקומית היא לא אתגר אז גם הצלחה בה לא נחשבת באמת להצלחה, וכשגורל העונה כולה מתנקז כל עונה מחדש לשני משחקים בשלבי הנוקאאוט של ליגת האלופות – זה רק עושה את זה קשה יותר. בטח כשאתה עולה להתמודד מול ריאל מדריד ובאיירן מינכן אחרי שכל העונה אתה פוגש יריבות בסקאלה שבין מארסיי לאז'קסיו. מקצועית נטו – מאוד קשה להצליח ככה, לא משנה מי על הקווים ומי רץ על הדשא.

אריק צ'ופו מוטינג ובאיירן מינכן מדיחים את הצרפתים מליגת האלופות. CREDIT: GETTY IMAGES

אם צריך לעשות לפריזאים איזשהן הנחות, אז נגיד שמאוד קל להתמכר להתעסקות בכל הבלגאנים האלה, כשהכדורגל עצמו לא מספיק מרגש ומספק בעיקר כשלונות מקצועיים. אז מסי שמהרגע הראשון לא באמת רצה להיות שם חוטף שריקות בוז ואז טס לסעודיה, דווקא לשם (היי קטארים), ומושעה. כשברור לשני הצדדים שהוא כבר לא ילבש את מדי הקבוצה יותר. ניימאר כמו ניימאר תמיד יימצא שערוריות כמעט באותה הצלחה כמו שהן מוצאות אותו. ואמבפה? הוא כבר מזמן עניין שייצא משליטה. שחקן שכבר שנים מפלרטט עם הקבוצה שלכולם ברור שבה הוא רוצה לשחק וכדי להסכים להתפשר על הישארות מקבל סכומי כסף וכוח לא הגיוניים ובעיקר לא בריאים. לא לו ובטח שלא לקבוצה. כשמאחורי השלישיה הזאת שהיא הפנים של הפרוייקט עומד סגל נוצץ מלא כשרון אבל גם אגו, ברור מהרגע הראשון שהכל עלול לעלות באש בכל רגע. עכשיו תוסיפו למדורת השטרות הזו את שמן הכשלון המקצועי בליגת האלופות והנה לכם השריפה היקרה ביותר בהיסטוריה.

מסי ניימאר ואמבפה. אולי זה בכלל מראש לא יכל לעבוד? CREDIT: REUTERS

פאריז התחילה את העונה עם השחקן הטוב בהיסטוריה, השחקן היקר בהיסטוריה ועם קיליאן אמבפה, שאולי עוד יקרא תיגר על שני התארים האלו של חבריו להתקפה. כפי שהדברים נראים כרגע, את העונה הבאה יפתחו "רק" עם הצרפתי. מסי לא יישאר, זה כבר ברור. גם ניימאר כבר נמאס על אוהדי הקבוצה וכנראה גם על אמבפה ובימים האחרונים יותר ויותר דיווחים כי פאריז מעוניינת למצוא קבוצה שתהיה מוכנה לקחת את הברזילאי בהשאלה. הכסף הקטארי ימשיך לזרום כמו נפט אבל ברור מאוד שנראה קבוצה אחרת לגמרי. הניסוי הזה של המפלצת התלת ראשית עם שלושה כוכבים בכזה סדר גודל כשל בענק. הקטארים כבר שנים מנסים לקנות הצלחות מיידיות דרך הבאה של כל מי שרק אפשר, יעלה כמה שיעלה, ונוכחו לדעת פעם אחר פעם שזה פשוט לא עובד ככה.

נאסר אל חאליפי מציג בראווה את הצעצוע הכי יקר באוסף שלו אי שם בקיץ 2017 . CREDIT: Michel Euler\Associated Press

אחרי השינויים המבורכים שנעשו בקיץ (ועליהם כתבתי באוגוסט) בעיקר מחוץ לדשא ובדרכי החשיבה והפעולה, אולי השלב הבא בתהליך "ההבראה" של המועדון הזה יהיה לוותר על הדחף להשוויץ ביכולות הכלכליות הבלתי מוגבלות שלהם ולהתחיל להתנהל כמו מועדון כדורגל חכם, שקול ושפוי. לא כמו תצוגת אופנה שיצאה משליטה. לנקות רעשים, להפסיק להשתולל בחלון ההעברות, להביא מי שצריך ולא מי שאפשר ויש לו שם סקסי, לבסס קבוצה חזקה סביב אמבפה ולנסות למקד את מירב המאמצים והמשאבים בהכנה מנטלית והגעה לשלבים המכריעים בליגת האלופות כקבוצה בריאה, מאוזנת ומגובשת. הכסף הקטארי כנראה ישאר, עכשיו צריך להשתמש בו בתבונה ובזהירות, בסבלנות ובאחריות. פרוייקט היוקרה הנוצץ אמנם לא עשה את שלו, אבל בהחלט צריך ללכת. הפנטזיה נגמרה, זמן לחזור למציאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן