חולה על כדורגל - המגזין
חובב מושבע של "המשחק היפה", שנע ונד בין מחשבה על כדורגל כ"משחק פשוט במהלכו 22 גברים רודפים אחרי כדור במשך 90 דקות" ובין ההתייחסות למשחק כ"מקביל לשחמט בלא קוביות". בתווך, משתף בהגיגי כדורגל וחולק תובנות עם המעטים שחפצים להאזין להן.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

בנג'מין פבאר – המורשת הטרגית של רגעים גדולים

יעזור לאינטר לזכות שוב בתארים? בגנ'מין פבאר במעמד התחימה באינטר (Credit: Inter Official Website)
הוא כבש את השער הכי יפה במונדיאל 2018 וממגן די אלמוני הפך להפתעת הנבחרת שזכתה בטורניר, אך בנג'מין פבאר הוא לא רק מחזיק בתואר שער הטורניר ברוסיה, אלא גם שחקן הגנה די שלם ולא רע בכלל. אולי זה קצת נשכח ואולי המעבר שלו מבאיירן מינכן לאינטר של סימונה אינזאגי זה הדבר הכי טוב שהיה יכול לקרות לקריירה שלו. אריאל טוויטו עם ניתוח המעבר של המגן-בלם הצרפתי למילאנו

תסמיך: מחשבה או רעיון העולים בתודעה בעקבות עניין אחר, בסמוך אליו בגלל קשר כלשהו, כגון דמיון או הקשר משותף (בלועזית: אָסוֹצִיאַצְיָה).

מחקרים בתחום מדעי המוח מעידים על כך שנושאים בעלי אפקט ריגושי עז, מובילים בנקל לאסוציאציות קרובות. רוצים דוגמה? ובכן, חשבו על סרג'י רוברטו ותיווכחו בכך שקריירת משחק בת 14 שנים, מסתכמת בראשכם בקולו של נדב יעקובי, שואג בגרון ניחר באותה רמונטדה מפורסמת. ברגעים אלו ידענו, אוהדי הכדורגל, כי השער ההיסטורי הכניס לפנתאון את שמו של שחקן שאילולא כן היה עלול להפוך לאפיזודה קצרה בספר דברי הימים אשר לכדורגל.

דוגמה נוספת? בנג'מין פבאר. ליגת האלופות? ארבע זכיות בבונדסליגה? משחקים במועדון פאר היסטורי? בעיני רבים, פבאר יישאר אותו מגן אלמוני למחצה – שזכה באופן מפתיע לחולצת ההרכב של אלופת העולם לשתבוא – וכבש נגד ארגנטינה את אותו שער מרהיב, מרגעי השיא של הטורניר.

פבאר בן ה-22, נגד ארגנטינה.
ממגן אלמוני למחצה לאחד מגיבורי הטורניר. פבאר בן ה-22 כובש נגד ארגנטינה (Credit: Getty Images).

כעת, לאחר השלמת המעבר לקבוצת הפאר אינטר מילאן, בסיום הדיונים על מורשתו בבאיירן מינכן ועל חשיבות העסקה, נשאלת השאלה: כיצד יכול הבלם/מגן לשפר את הקבוצה, ששואפת לחזור ולכבוש את פסגת הסריה א', בעונה תחרותית במיוחד, בה קבוצות רבות שואפות לכתר?

יתרונו הבולט של פבאר, כך נראה, הוא הוורסטיליות בה ניחן. בעידן הנוכחי, לצד תמורות רבות שהתחוללו באופן בו משוחק המשחק, הולכת וניכרת מגמת ההיברידיות בענף הכדורגל. שחקנים שבעבר נדרשו למילוי משימות מתוחמות וברורות, מתנסים בעמדות שונות ורוכשים כישורים מגוונים. כך, למשל, באקדמיית הנוער של קבוצת הפאר אייאקס, מתבקשים הצעירים שעומדים על סף מעבר לקבוצת הבוגרים, לשחק בעמדות שאינן תואמות לעמדתם המקורית. השיטה הצמיחה שחקנים מגווני כישורים כמו מתיאס דה ליכט, פרנקי דה יונג ואחרים, שמפגינים אחוזי הצלחה משמעותיים באספקטים שונים של המשחק.

ומה לגבי פבאר? ובכן: במהלך קריירת הבוגרים, אייש השחקן הרבגוני את עמדת המגן הימני ב-147 הופעות ואת עמדת הבלם ב-109 משחקים. מעת לעת, נוסה הצרפתי בעמדת הקשר האחורי, המגן השמאלי ואפילו בעמדות קשר האמצע וקשר כנף ימין. יכולתו של פבאר להציג ביצועים עקיבים למדי – הן בעמדת המגן והן בעמדת הבלם, עשויה להבטיח לו תפקוד מיטבי בעמדת בלם הצד, אותו יצור כלאיים ששכלל מאמן אינטר, סימונה אינזאגי, לכדי שלמות, על ידי שחקנים דוגמת אלסנדרו בסטוני. פבאר, כך יש לצפות, יהווה כמעין תמונת ראי של האחרון בעמדת הבלם הימני, במערך שלושת הבלמים של הקבוצה.

סימונה אינזאגי: מצא את החלק החסר בתצרף?
סימונה אינזאגי: מצא את החלק החסר בתצרף? (Credit: Sportinfoto/DeFodi, Getty Images).

אולם, מעבר לחשיבות הוורסטיליות ויכולת ההסתגלות לתפקידים מגוונים, כיצד יכול פבאר לתרום לקבוצה? עיון בנתונים המתקדמים* מצביע על איכויות יוצאות דופן של שחקן, שתחת הכוונה נכונה יוכל לתרום לקבוצתו במידה רבה ובתחומים שונים. בראש ובראשונה: הנעת הכדור. במהלך השנה האחרונה, העמיד פבאר ממוצע של 89.19 מסירות למשחק; יותר מנתוניהם של 99 אחוזים מהשחקנים שמשחקים בעמדת הבלם או המגן. הוסיפו לנתון אחוזי השלמת מסירות גבוהים למדי (89.12%) ומספר נגיעות מרשים (99.76 בממוצע למשחק) ותוכלו להבין את התאמת השחקן לשיטה של אינזאגי, חובב רעיון הנעת הכדור על ידי שחקני הקו האחורי.

בנוסף, הנתונים המתקדמים משקפים הנעת כדור אפקטיבית שאינה מסתכמת במסירות סתמיות: עם 7.53 מסירות מקדמות כדור** במשחק, פבאר ניצב במאיון העליון של הבלמים והמגינים גם יחד במדד זה. ארבעה שערים (שניים מהם מעמדת הבלם ושניים מעמדת המגן הימני) במסגרת הליגה בעונה האחרונה, יותר מ-98 אחוזים מהבלמים ומ-92 אחוזים מהמגינים, מהווים תרומה התקפית שאינה רעה כלל ועיקר, בפרט לנוכח מדד ה-xG, שעומד על 2.52 שערים צפויים בלבד (על פי נתוני Sofascore). אינדיקטורים נוספים כגון בעיטות, בעיטות למסגרת, אחוזי המרת בעיטות לשערים – כמו גם לבעיטות למסגרת ועוד, תומכים בהנחה לפיה ביצועיו ההתקפיים של פבאר משביעי רצון והולמים את שאיפותיו של אינזאגי וציפיותיו ממניעי הכדור שלו.

הישגים ראויים לציון בבאיירן מינכן.
הישגים ראויים לציון בבוואריה. פבאר חוגג עוד שער במדי באיירן מינכן (Credit: Getty Images).

דילמה מרכזית שנלווית תדיר לניתוח ביצועי שחקנים רבגוניים, כרוכה בחשש מפני פגיעה אפשרית בתפקודיהם הקלאסיים, בשל התאמה שאינה מיטבית למספר עמדות. מאחר שתפקידו המרכזי של שחקן הגנה הוא, כמה מפתיע, להגן, נשאלת השאלה: כיצד מבצע פבאר את משימות ההגנה של קבוצתו? גם בפרמטרים אלה, מוכיחים המדדים, פבאר מעמיד מספרים טובים במיוחד. 2.36 ניסיונות תיקול למשחק, יותר מ-91 אחוזים מהבלמים; 1.39 תיקולים – יותר מ-90 אחוזים מהבלמים; התמודדות עם 1.62 מכדררים במשחק, ב-72 אחוזי הצלחה; 1.55 יירוטי כדור; ונתונים נוספים – שמציבים את הצרפתי ברשימת עילית של שחקנים שעומדים במידה טובה, כמעט שווה, הן בדרישות הגנתיות והן בדרישות התקפיות. בחינת מיקומן הממוצע של פעולות ההגנה – בשני שלישי המגרש ההתקפיים – מעידה על אופי הגנתי אקטיבי למדי, דבר שעולה בקנה אחד עם משחק הלחץ, שהפך לחשוב כל כך בנוף הכדורגל הנוכחי.

לעיתים, כך מסתבר, רגעי השיא של אדם הופכים לטרגדיה הגדולה ביותר שלו. במצבים אלו חשוב לזכור: לאונרדו דה וינצ'י הוא יותר מאשר ה'מונה ליזה'; ג'ון מילטון אינו מסתכם ב'גן העדן האבוד', ופבאר ראוי למעט יותר מתואר "השחקן שכבש את השער הכי יפה במונדיאל 2018". אם נתעלם מרגע אקרובטי זה וננתח את ביצועיו, נגלה בלם/מגן לא רע בכלל. מעתה ואילך: חובת ההוכחה עליו, במאבקה של אינטר לשוב ולזכות בסקודטו.

*מקור הנתונים באתר FBref; בנוסף, על פי דירוג Sofascore, פבאר הוא שחקן ההגנה בעל הדירוג הסטטיסטי הגבוה ביותר בבונדסליגה, עם דירוג ממוצע של 7.36).

**מסירות מקדמות כדור: מסירות שמקדמות את הכדור מרחק של 10 יארדים לכל הפחות במעלה המגרש של היריבה, יותר ממיקומו המתקדם ביותר במסגרת שש המסירות האחרונות של הקבוצה. מסירות שהושלמו ב-40 אחוזי המגרש של הקבוצה המחזיקה בכדור – אינן נכללות במדד.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן