חולה על כדורגל - המגזין
חובב מושבע של "המשחק היפה", שנע ונד בין מחשבה על כדורגל כ"משחק פשוט במהלכו 22 גברים רודפים אחרי כדור במשך 90 דקות" ובין ההתייחסות למשחק כ"מקביל לשחמט בלא קוביות". בתווך, משתף בהגיגי כדורגל וחולק תובנות עם המעטים שחפצים להאזין להן.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

הטבלה לא משקרת – הסטטיסטיקה של באייר לברקוזן

צ'אבי אלונסו במהלך אימון (Credit: Bayer 04 Leverkusen Official Website).
צ'אבי אלונסו במהלך אימון (Credit: Bayer 04 Leverkusen Official Website).
סטטיסטיקה אינה יוצרת תמונת מציאות חדשה; היא מחדדת את קווי המתאר של התמונה שכבר קיימת בראשנו. אילו חפצנו בהוכחה נוספת למהפכה אותה חולל צ'אבי אלונסו בבאייר לברקוזן, מצביעים המדדים המתקדמים על שכבר ידענו: קבוצת הפאר שואפת לפסגת הכדורגל הגרמני. עם סגל מאוזן ומבטיח, מאמן חדשני וכדורגל דומיננטי וסוחף, העתיד נראה ורוד מאי פעם. אם הכדורגל של קלופ הושווה ל'רוק כבד', אלונסו, אגדת עבר של הקבוצה אותה מאמן הגרמני, הוא מנצח בחליפת טוקסידו. בחלק השני של הכתבה על אלונסו אריאל טויטו מנסה לענות על השאלה האם המאמן הספרדי יכול לנצח את באיירן מינכן במאבק האליפות?לקריאת החלק הראשון של הכתבה > יותר שכל ממזל – צ'אבי אלונסו והדרך לגדולה. גם כמאמן?

"גאונות אינה יכולת לעשות דברים אחרים, כי אם יכולת לעשות דברים אחרת" ~ א. טויטו

את עונת הכדורגל 2023/24 פתחה באייר לברקוזן בסערה תחת שרביט ניצוחו של צ'אבי אלונסו. נראה שהקָקוֹפוֹנְיָה (= דִּיסוֹנַנְס, תַּצְרוּם, צֵרוּף בִּלְתִּי הַרְמוֹנִי שֶׁל צְלִילִים הַצּוֹרֵם אֶת הָאֹזֶן, בִּנְגִינָה אוֹ בְּשִׁירָה) אותה השמיעה הקבוצה בשמונת משחקיה הראשונים בעונה הקודמת, אותה קקופוניה שהומרה בהמשך העונה בגישושים מלודיים זהירים, הופכת בימים אלה להרמוניה סוחפת ומהנה לצפייה. כעת ניצבת היא בפסגת טבלת הבונדסליגה ומקדימה את מי שעשויה להפוך ליריבתה המרכזית – באיירן מינכן (הודות להפרש שערים טוב במעט). זה הוא השלב בו ניתן להתחיל ולחקור את עבודתו של המנצח נטול המִכְנָף. המנצח שמאפשר לכל כלי למצוא את מקומו ביצירה.

מנצח נטול שרביט. אלונסו מוביל את קבוצתו לפסגת הבונדסליגה.
מנצח נטול שרביט. אלונסו מוביל את קבוצתו לפסגת הבונדסליגה (Credit: Sven Simon/picture-alliance)

מה עשה צ'אבי?

ובכן, צ'אבי לא המציא את הגלגל; הוא גרם לו להסתובב. בתחילה, לאחר יריית הפתיחה המרשימה נגד שאלקה 04 האומללה, טענו ה'לשונות הטובות' – אלה שרווחות כל כך בעולם הכדורגל – כי מדובר ב'מזל של מתחילים' ותו לא. אנו צופים ב'אפקט המאמן החדש', כך נטען. אותה רוח גבית לה זוכים מאמנים בראשית דרכם בקבוצה, היא שמאפשרת לאלונסו להציג חזות שונה ומרעננת, שלא ראינו מקודמו השווייצרי.

רצף של שישה משחקים ללא ניצחון, בתוכם תבוסה מהדהדת – בתוצאת 5:0 – נגד איינטרכט פרנקפורט, העניקו לספקנים את התחושה שמאמן נוסף הצטרף לרשימת שחקני העבר שכשלו בעברו השני של המגרש. למן דייגו ארמנדו מראדונה, עבור דרך גארי נוויל וכלה בפרנק למפארד, היסטוריית הכדורגל רצופת סיפורים על שחקני עבר מוצלחים שלא השכילו 'לחצות את הקווים' ולהעתיק את יכולותיהם לכס האימון. אלונסו, כך האמינו המפקפקים, יצטרף במהרה לסטטיסטיקה העגמומית.

ומה עושה קשר אגדי במצבים כגון אלו? מאפשר ללחץ להצטבר. כך יכול הוא לאתר את נקודות התורפה בהגנת היריבה ולשלוח את הכדור המושלם, רגע לפני שנראה כי חמק ממנו כליל. כאילו חולפת הביקורת מעל ראשו, המשיך צ'אבי אלונסו בשלו. נחוש ואמון על השיטה אותה הנחיל במשחקיו הראשונים. כך תועל הלחץ לכדי מקור הניעה, במסע הפנומנלי לראש טבלת הבונדסליגה.

ניצחון מהדהד על אוניון ברלין. רצף של שבעה ניצחונות. 18 ניצחונות ב-32 משחקים. קצב צבירת נקודות מרשים. העפלה לחצי גמר הליגה האירופית. ולבסוף, הדובדבן שבקצפת. אקורד הסיום של העונה הקודמת – אם לדבוק במטפורה הראשונית: העפלה לליגה האירופית. הישג לא מבוטל לקבוצה שפתחה את העונה במקום האחד לפני האחרון בטבלה.

עונה אירופית נוספת - נגד כל הסיכויים.
עונה אירופית נוספת – נגד כל הסיכויים (Credit: UEFA via Getty Images).

תווים לדמותה של הרמוניה

"הַרְמוֹנְיָה (בעברית: תֹּאַם) במוזיקה נוצרת כאשר נשמעים באותו הזמן לפחות שני צלילים בעלי גובה שונה" (מתוך ויקיפדיה).

כדי להבין את טיבה של הרמוניה, לא די בהבנת כל אחד מחלקיה לחוד. יש צורך להתייחס למכלול, שבאופן מפליא, כמעט אלכימי, מאפשר לכל גורם במערכת להשתלב לכדי יצירת מופת, להעצים ולהתעצם הודות למרכיבים האחרים.

ובעוד בעונת המשחקים הקודמת צפינו בפרשנות שהעניק אלונסו ליצירותיהם של קודמיו בתפקיד, בעונה הנוכחית – צ'אבי מנצח על המקהלה שלו. שחקני רכש חדשים, מתודולוגיה שהונחלה והושרשה היטב בקדם עונה, פתיחה נטולת לחץ, בלא צורך להשתתף במאבקי הישרדות, כל אלה הופכים את עונת 2023/2024, על אף שזו התחילה זה עתה, לאבן הבוחן הטובה ביותר לשיטתו של אלונסו כמאמן.

בשלב זה מתכרכמות לבטח פניו של הקורא: הלוא הכול יודעים שפרספקטיבת זמן מצומצמת מקשה על הערכת הישגיה של קבוצה. האם ניתן להתייחס לשלושה משחקים כאל תשקיף וצפי לעתיד לבוא? ובכן, התשובה היא לא. היסק משלושה משחקים וניסיון לנבא באמצעותם את שצופן העתיד, הם הזיה ריקה ותו לא.

אך מצידו השני של המתרס, אף על פי שכמות הנתונים אינה מאפשרת להעניק פרדיקציה למיקום בו תסיים קבוצתו של אלונסו את העונה, די בפתיחת העונה כדי להבין מה הוא המיקום אליו שואף המאמן. והרי הבשורות: הוא שואף למרב האפשרי. שיטת המשחק, 'התלכדות זירות' סטטיסטית והצטברות נתונים מציגות תמונה קוהרנטית ורציפה. צ'אבי אלונסו שואף לפסגת הבונדסליגה, דרך כדורגל סוחף, התקפי ודומיננטי. אם נוסיף לנתונים המצטברים מהעונה הנוכחית את אלו שנאגרו ממשחקיה של באייר לברקוזן בעונה הקודמת, נוכל להיווכח בכך שאף על פי שמוקדם להכריז על 'בריון חדש' בשכונה של באיירן מינכן, מקומו של הענק האלמותי נראה יציב פחות מבעבר.

קורא תיגר על קבוצתו לשעבר? באיירן מינכן בחגיגות האליפות.
קורא תיגר על קבוצתו לשעבר? באיירן מינכן בחגיגות האליפות (Credit: ATPImages/GettyImages).

מה מספרים המספרים?

ניצול מצבים

במסגרת הבונדסליגה כבשה באייר לברקוזן עד כה 11 שערים – ממוצע של 3.67 שערים לתשעים דקות. מחד גיסא, ניתן לטעון כי המספרים אינם משקפים את התמונה במלואה, שכן לעת עתה מפגינה הקבוצה יעילות מרשימה: עיון במדד ה-xG מלמד כי קבוצתו של אלונסו הגיעה למצבי הבקעה ב'שווי' של 7 שערים בלבד, כך שבפועל כבשה 4 שערים יותר משצפה המדד.

יחס שערים - שערים צפויים. יעילות אל מול השער.
יחס שערים – שערים צפויים. יעילות אל מול השער.

על הפער המרשים בין מספר השערים הצפויים למספר השערים בפועל, אחראי, בעיקר, ויקטור בוניפייס. הניגרי הצעיר (יליד שנת 2000) שנרכש בחלון ההעברות האחרון מרויאל אוניון סן-ז'ילואז, מציג יעילות וחדות מרשימות אל מול שער היריבה. עד כה כבש השחקן 4 שערים ממצבי הבקעה בערך של 2.8 שערים, 1.2 שערים יותר משצפה מדד ה-xG. מרשים לא פחות הישגו של הבלם הגרמני יונתן טאה, שהצליח לתרגם מצבי הבקעה בערך של 0.4 שערים לשני שערי ליגה בשני משחקיה הראשונים של קבוצתו, פי 5 משהיה צפוי לכבוש.

היות שלרוב נוטה מספר השערים 'להתיישר' עם מדד ה-xG לאורך העונה, אפשר להסיק שהיעילות המופלאה לא צפויה להימשך לאורך זמן. אומנם, קיימים מספר נתונים מעודדים, שמעידים על כך שלא אקראיות גרידא היא שעומדת מאחורי המספרים המרשימים שמציגה באייר לברקוזן בפתיחת העונה.

פורע שטרות. ויקטור בוניפייס בטקס חתימת החוזה.
פורע שטרות. ויקטור בוניפייס בטקס חתימת החוזה (Credit: Bayer 04 Leverkusen Official Twitter).

מעורבות שחקנים

בראש ובראשונה, מעורבותם של תשעה שחקנים בכיבוש השערים, מציגה את אי־תלותה של הקבוצה בשחקן יחיד או בשחקנים בודדים. ברשימת הכובשים והמבשלים ניתן למצוא בלמים, מגינים, קשרים וחלוצים. גיוון התקפי מהווה ערובה מרכזית להצלחה ארוכת טווח, כזו שאינה מושפעת בצורה בלתי הפיכה מפציעתו או ירידה בכושרו של שחקן מוביל.

חלוקת שערים ובישולים; גיוון התקפי כערובה להמשכיות.
חלוקת שערים ובישולים; גיוון התקפי כערובה להמשכיות.

תזמון מהלכים

נתון מרשים נוסף ממנו נוכל ללמוד על המגמה ההתקפית ועל הצפי להימשכותה, הוא מספר השערים שנכבשו לאחר בישול: ל-11 מתוך 11 שערים שכבשה באייר לברקוזן העונה – קדם בישול! הנתון מציב את הקבוצה במקום הראשון במדד, בצוותא עם שטוטגרט. קבוצות אחרות, ביניהן כאלה שכבשו מספר שערים דומה או עודף, מפגרות אחרי לברקוזן במספר השערים שנכבשו לאחר בישול. היות ששערים להם קדמה מסירה מעידים על מהלך התקפי מתוכנן – שאינו תולדת אקראיות עיוורת או ניצול מצבים ייחודי, יש מקום להנחה לפיה איננו צפויים לראות נסיגה משמעותית ביכולותיה ההתקפיות של הקבוצה במהלך העונה.

חיזוק נוסף להנחה ניתן לקבל מהעובדות הבאות: באייר לברקוזן ניצבת במקום השני בחמש הליגות הבכירות במדד ה-npxG (שערים צפויים ללא פנדלים; שנייה לבאיירן מינכן); ובמקום הראשון במדד ה-xA (בישולים צפויים). אינדיקטורים נוספים שמטרתם לבחון קידום כדור ויצירת מצבים, מציגים תמונה דומה. קבוצתו של אלונסו מאיישת את העשירייה הראשונה באירופה במדדים כגון פעולות שהובילו לבעיטה לשער היריבה; מסירות חיות שהובילו לבעיטה לשער היריבה; כדרורים שהובילו לבעיטה לשער היריבה (במקום הראשון); פעולות שהובילו לכיבוש שערים (במקום הראשון); מסירות חיות שהובילו לכיבוש שערים (במקום השני) וכדרורים שהובילו לכיבוש שערים (במקום השני). אקראיות? לא בתזמורת של צ'אבי.

בעיטות ואחוזי המרה

הוכחות נוספות לדומיננטיות התקפית? במספר הבעיטות לכיוון שער היריבה, שנייה באייר לברקוזן לבאיירן מינכן בלבד. ההבדל בין הקבוצות טמון באחוזי ההמרה. בעוד באיירן מינכן ניצבת במקום התשיעי בלבד ביחס המרת הבעיטות לבעיטות למסגרת (30.9%), מפגינה קבוצתו של אלונסו אחוזי המרה מעולים של 51.7 אחוזים, שנייה רק לוולפסבורג בפרמטר זה. בעקבות כך, מובילים השחורים-אדומים בבטחה את סטטיסטיקת הבעיטות למסגרת, עם 31 בעיטות, אל מול 21 בלבד של באיירן מינכן. נתונים אלו הושגו בלא פנדלים כלל ועם בעיטה אחת בלבד שמקורה בכדור חופשי. המרחק הממוצע לבעיטה עומד על 17 מטרים, פחות מהמרחק הממוצע שמציגים הבווארים (17.6) והוכחה נוספת לכך ש'המהנדס' מעדיף מהלכים מתוזמרים היטב על פני אלתורים אקראיים.

פעולות שהובילו לבעיטות ולכיבוש שערים; שטח העיגול מייצג את ה-xG אליו הגיעה הקבוצה.
פעולות שהובילו לבעיטות ולכיבוש שערים; שטח העיגול מייצג את ה-xG אליו הגיעה הקבוצה.

אופי הנעת הכדור

אך הדומיננטיות אינה מסתכמת בבעיטות וביצירת מצבים בלבד. כדי להגיע לרגעי השיא של סימפוניה נדרש פיתוח ארוך של מוטיב. כדי להגיע לשער היריבה, כך סבור אלונסו, נדרשים מהלכים מתמשכים של הנעת כדור וציפייה להזדמנות הנאותה. באייר לברקוזן ניצבת במקום השני במספר ניסיונות המסירה, במספר המסירות שהושלמו ובאחוזי ההצלחה במסירה. בנתונים אלו שנייה היא, כצפוי לבאיירן מינכן בלבד. אולם, בעוד האחרונה מובילה את הטבלה במספר המטרים שנע הכדור בעקבות מהלכיה, באייר לברקוזן מאיישת את המקום הרביעי בלבד, לאחר דורטמונד ואיינטרכט פרנקפורט. מכאן ניתן להסיק על העדפה למסירות קצרות ולהנעת כדור מתונה, סימן מרכזי לניסיון השגת שליטה במרכז המגרש ובחלקיו האחוריים.

ניסיונות מסירה ומרחק הנעת כדור; שטח העיגול מייצג את אחוזי הדיוק במסירה.
ניסיונות מסירה ומרחק הנעת כדור; שטח העיגול מייצג את אחוזי הדיוק במסירה.

אורך מסירות

ואכן, בעוד באייר לברקוזן מובילה את טבלת הליגה בניסיונות למסירת מסירות קצרות (בין 5 ל-15 יארד), במספר המסירות הקצרות שהושלמו ובאחוזי הדיוק במסירות קצרות, הרי שלא קיימת קבוצה שביצעה פחות ניסיונות למסירת כדורים ארוכים (151 ניסיונות בלבד; מסירת כדור ארוך מוגדרת כמסירה לטווח של 30 יארד או יותר)! כאשר בכל זאת בוחרים שחקניו של אלונסו להשתמש בכלי נשק זה, הם מציגים הצלחה מרשימה. 64.9 אחוזים – במקום השני לאחר דורטמונד.

מספר ואורך מסירות - קבוצות הבונדסליגה.
מספר ואורך מסירות – קבוצות הבונדסליגה.

דפוס מסירות

אינדיקטור ה-xAG – אשר בוחן את ערך הבישולים הצפויים בהתייחס לשערים שנכבשו, מציב את באייר לברקוזן במקום השני באירופה. מדד ה-xA – שמתייחס לכלל המסירות ולמצבי ההבקעה שנוצרו בעקבותיהן, מעניק ללברקוזן את המקום הראשון. הקבוצה הצעירה מובילה את טבלת הליגה הגרמנית גם במספר המסירות לשליש המגרש האחרון ולרחבת היריבה. כל זאת, כמעט ללא שימוש בהקשתות כדור (5 בלבד). מסירות המפתח (50; במקום השני) והמסירות מקדמות הכדור (166; במקום השני) מספרות אף הן את אותו הסיפור. באייר לברקוזן הנוכחית מקדשת את השליטה בכדור, את הנעתו המתונה ואת הניסיון המתמיד לשיפור הזדמנויות ההבקעה. אילו כדורגל הוא 'שחמט ללא קוביות', אלונסו אינו חפץ ב'מט טיפשים' או ב'מט סנדלרים'. הוא מעדיף להתיש את היריבה עד תום ולקצור את פירות הנעת הכדור בדמות שערים קבוצתיים מפוארים.

ואם בסוגי מסירות עסקינן, הבה ננתח את סגנון המסירות של שחקני הקבוצה. על אף שבאיירן מינכן מובילה את טבלת המסירות, אף קבוצה לא השלימה יותר מסירות חיות מבאייר לברקוזן. מסירות חיות מוגדרות כמסירות ממשחק פתוח, למעט בעיטות חופשיות, כדורי שוער, פנדלים, קרנות וזריקות חוץ. במדד הכדורים הנייחים, לעומת זאת, השלימה הקבוצה 116 מסירות. רק שטוטגרט השלימה פחות מסירות כתוצאה מכדורים נייחים (115). כדורים חופשיים? במקום האחד לפני האחרון. כדורי חוץ? רק שלוש קבוצות הוציאו פחות כדורי חוץ ממנה. בעיטות קרן? מעט יותר ממחצית מסך בעיטות הקרן של באיירן מינכן (16 אל מול 31). הקשתות כדור? רק וולפסבורג ביצעה פחות.

באופן מפתיע, אפילו כדורי עומק (כדורים בין שני שחקני הגנה של היריבה. להבדיל ממסירות מפתח, שהן מסירות המובילות לאיום לשער) אינם חביבים במיוחד על שחקני לברקוזן. האחרונים השלימו שישה כדורי עומק בלבד, בהשוואה ל-11 מסירות עומק של באיירן מינכן. מאידך גיסא, בכל הנוגע לכדורי רוחב (כדורים שנעים מרחק של ארבעים יארד או יותר, לאורך המגרש), עוקפת לברקוזן קבוצות כבאיירן מינכן, איינטרכט פרנקפורט ואוניון ברלין. המסר ברור: המשחק הישיר נדחק לעדיפות שנייה; את הבכורה מקבל המשחק האלגנטי, הזהיר והעקיף.

נגיעות בכדור

התייחסות למספר הנגיעות בכדור, מספקת פרספקטיבה נוספת לאמור. בעוד באיירן מינכן מובילה במקצת במספר הנגיעות, הרי שאזורי הנגיעה, מציגים תמונת שליטה הפוכה: באייר לברקוזן ניצבת במקום האחד לפני האחרון במספר הנגיעות בכדור ברחבתה שלה ובמספר הנגיעות בכדור בשליש המגרש ההגנתי. בשליש המגרש ההתקפי וברחבת היריבה, נמצאים שחקניו של אלונסו במקום השני – לאחר באיירן מינכן. אולם, בשליש המגרש האמצעי, הסמן המובהק ביותר לשליטה בכדור, מקדימים ה-Die Werkself את שחקניו של טוכל, שבמקום הרביעי בלבד.

כדרורים ו'סחיבות כדור'

<yoastmark class=

אספקלריה מיידית לבחינת הישירות בה נוהגת קבוצה לשחק, מתקבלת בעזרת עיון במספר הכדרורים שביצעו שחקניה. על אף שמטבע הדברים נוטות הקבוצות הגדולות, להן חוליה התקפית מיומנת וחוליית הגנה מהירה – שבכוחה לחפות על איבודי כדור – לבצע מספר כדרורים רב יותר, קיים פער לא מבוטל בין מוליכות הטבלה.

באיירן מינכן, באופן טבעי, ניצבת במקום הראשון בטבלה. נתון הגיוני לקבוצה שמקדשת משחק אגפים ומסתמכת על קיצוניים מהירים ועל מגינים בעלי יכולת כדרור. בשלב זה של העונה, שחקני באיירן מינכן מציגים 105 ניסיונות כדרור ו-56 כדרורים מוצלחים. אחוזי ההצלחה גבוהים: 53.3 אחוזים מכלל הכדרורים מסתיימים במעבר שחקן היריבה. באייר לברקוזן, לעומתה, מעדיפה משחק קבוצתי ועקיף יותר. 64 ניסיונות כדרור, 33 כדרורים מוצלחים ו-51.6 אחוזי הצלחה (במקום השלישי במדד ההצלחה). מאידך גיסא, הודות לנטילת סיכונים פחותה, רק 24 כדרורים, 37.5 אחוזים מכדרורי הקבוצה, תוקלו על ידי שחקני יריבה (37.5 אחוזים). זאת אל מול 41 כדרורים שבוצעו על ידי שחקני באיירן מינכן והביאו לתיקול של היריבה (39 אחוזים מכלל ההתמודדויות).

שחקני באייר לברקוזן, כך עולה, מעדיפים ניסיונות קבוצתיים להשגת יתרון. הניסיונות הקבוצתיים מגיעים חלף הסתמכות על כישוריהם של אינדיווידואלים יוצאי דופן. אומנם, משחק עקיף אינו מעיד על מחסור במצבי הבקעה. משחק קבוצתי אינו היעדר יכולת למטב את הפוטנציאל שגלום ביחידים. שימוש בכישורים יחידניים חיוני במיוחד כדי לאיים על שער היריבה, ואלונסו מכיר בכך. מדד סחיבות הכדור, לדוגמה, מציג תמונה מאוזנת במעט של אופי משחק. במבט ראשוני, גם כאן מקדימה באיירן מינכן את לברקוזן, שניצבת במקום הרביעי בלבד ברשימה. אומנם, אינדיקטורים מתקדמים יותר מציגים תמונה אחרת. התייחסות למרחק הכולל של סחיבות הכדור, למספר הסחיבות מקדמות כדור, למספר הסחיבות מקדמות הכדור לשליש המגרש האחרון, למרחק הכולל של הסחיבות מקדמות הכדור, למספר המסירות שהתקבלו ולמספר המסירות מקדמות הכדור שהתקבלו, מציבה את הקבוצה במקום השני בטבלה.

חדירה לרחבה

כפי שנכתב יכולת סחיבת הכדור של לברקוזן אינה מבוטלת. אומנם, לרחבת היריבה מעדיפים שחקני קבוצתו של אלונסו לחדור בעזרת מסירות. באייר לברקוזן ניצבת במקום השישי בלבד בסחיבות כדור לרחבת היריבה, לאחר הופנהיים, שטוטגרט פרנקפורט ודורטמונד. במקום הראשון ניצבת, כצפוי, באיירן מינכן וחוליית ההתקפה הכישרונית שלה. לאור מספר הפעמים בהן איבדו האדומים-שחורים את הכדור לאחר ניסיון שליטה כושל (50; במקום השלישי בטבלה) ולנוכח מספר איבודי הכדור לאחר תיקול של היריבה במהלך שאינו כולל כדרור (34; במקום הראשון), ייתכן כי הנעת הכדור על ידי מסירות בהחלט תורמת יותר למאמציה ההתקפיים וההגנתיים.

דרך נוספת בה נוקטים השחקנים כאמצעי להשגת מצבי הבקעה מפתים, היא חילופי המסירות. אותו 'דאבל פס' מפורסם שיפה כוחו בפיצוח הגנות נוקשות, עומד להם לעזר בחדירה לרחבת היריבה. התהליך מוכר: שחקן מוסר את הכדור לחברו ומקדים את שחקן ההגנה של היריבה. לאחר ביצוע התנועה מקבל התוקף את הכדור בשנית ובכך מצליח 'לבטל' קווי הגנה. גם במדד זה, כך עולה, מאיישים ה- Die Werkself את המקום הראשון בטבלה.

משחק לחץ

PPDA ביחס למיקום בטבלה. קו המתאם מציג כי הקורלציה הברורה ששררה בין הפרמטרים, כמעט שאינה קיימת כיום.
PPDA ביחס למיקום בטבלה. קו המתאם מציג כי הקורלציה הברורה ששררה בין הפרמטרים, כמעט שאינה קיימת כיום.

באופן מפתיע, באייר לברקוזן אינה מפעילה לחץ גבוה ואינה מציגה אינטנסיביות יוצאת דופן. נתוני הלחץ של הקבוצה, עומדים בניגוד לנתונים אליהם הורגלנו עד כה מקבוצות דומיננטיות. מדד ה-PPDA מלמד על כך יותר מכול. אותו מדד מפורסם – שאומד את מספר המסירות הממוצע אותו השלימה היריבה ב-60 אחוזי המגרש שלה בטרם נתקלה בפעולה הגנתית אקטיבית, מציב את באייר לברקוזן במקום התשיעי בלבד. יריבותיה משלימות 14.23 מסירות בממוצע בטרם מפעילה לברקוזן לחץ נגדי. רחוק ממדד ה-PPDA של באיירן מינכן (9.40) ושל מיינץ הצנועה (8.18). גם אינדיקטור ה-BDP החדשני מאשש את ההנחה. מדובר במדד שהוצג לאחרונה ונועד להעריך את יעילות הלחץ. בכך נבדל ה-BDP ממדד ה-PPDA, שבוחן את מספר הפעולות בלבד. אך גם ההתייחסות למידת שיבוש אחוז המסירות המוצלחות הממוצע של יריבתה, אינה מצביעה על דומיננטיות הגנתית אקטיבית ראויה לציון.

לחץ נגדי

כאמור, גישתה ההגנתית של לברקוזן כאשר היריבה מחזיקה בכדור מתונה למדי. מצד שני, שחקני לברקוזן בהחלט מכירים בחשיבות השבת הכדור בשניות הראשונות שלאחר איבודו. הפעלת לחץ נגדי, בניגוד למשחק לחץ, נעשית קודם היערכות היריבה להתקפת נגד. הלחץ הנגדי של באייר לברקוזן יעיל ומיידי. 62.04 אחוזים מאיבודי הכדור ב-40 אחוזי המגרש של היריבה, נענו בהפעלת לחץ נגדי. הפעלת הלחץ מתרחשת בטווח זמן של 6 שניות מאיבודו – כאמצעי להשיב את השליטה. המסקנה ברורה: לצד הגנה זהירה ושמרנית, יש להימנע בכל דרך מהתקפת נגד מתפרצת של היריבה. תובנה חשובה במיוחד לקבוצות שמרבות להניע את הכדור.

לאור הניסיון לשלוט בכדור ברחבת היריבה, אין תמה בכך שבאייר לברקוזן מובילה את הליגה במדד הטיית השדה. בעידן המודרני, כידוע, הומר הדיון על סוגיית השליטה בכדור בבחינת יעילות ואזורי השליטה. לצורך כך נעשה שימוש במדד הטיית השדה – שמטרתו לבחון את אופי ההחזקה. האינדיקטור מתייחס למספר המסירות שהשלימה כל קבוצה בשליש המגרש של יריבתה, ביחס למספר המסירות שהשלימה היריבה בשטח המגרש שלה. על פי המדד החדשני, שנייה הקבוצה רק לבאיירן מינכן. דומיננטיות מרשימה של 67.45 אחוזים, מעידה כאלף עדים על המגמה החדשה שמנחיל אלונסו.

הגנה פסיבית

אך גם בפרמטרים הוותיקים של הגנה לא טומנת לברקוזן ידה בצלחת. ראשית עלינו לזכור כי מדדי הגנה סבילה אינם מאפיינים דרך כלל קבוצות גדולות. דבר זה נגרם בשל מספר סיבות. אחוזי החזקת כדור גבוהים – מקשים על בלמים להציג סטטיסטיקות 'מפוארות', של תיקולים, חסימות ויירוטי כדור. בנוסף, נקיטה באמצעי הגנה אקטיביים מייתרת את הצורך בהגנה סבילה. על אף האמור, לברקוזן מבצעת מספר לא מבוטל של תיקולים, חסימות ויירוטי כדור. נתון זה ראוי לציון לאור הובלת שחקני הקבוצה באינדיקטורי שליטה. פרמטרים דוגמת תיקולים ותיקולים מוצלחים מוכיחים את האמור. בנתונים אלה מתעלה לברקוזן על באיירן מינכן, אוניון ברלין, שטוטגרט ואפילו הופנהיים. באחוזי תיקול ניסיונות הכדרור מובילה הקבוצה את טבלת הבונדסליגה בפער משמעותי. מנגד, במספר הפעמים בהם נעבר שחקן של באייר לברקוזן על ידי מכדרר של היריבהנמצאת הקבוצה במקום האחרון.

אגדת העבר מעז לקורא תיגר.
שחקן העבר שמעז לקרוא תיגר על ההגמוניה (Credit: GUENTER SCHIFFMANN/Getty Images).

מילות סיכום

עונת בונדסליגה היא רצף התרחשויות קבוע. רצף שראשיתו בשלב בו קמה מתחרה לבאיירן מינכן וסופו בזכייתה של זו האחרונה באליפות. האם כעת קמה טוענת ראויה לכתר? מובן מאליו שמוקדם להכריז על כך. אך צ'אבי אלונסו, שחקן עבר של באיירן מינכן, אינו מתכוון לזכור לקבוצתו 'חסד נעורים'. הנתונים מלמדים על קרב איתנים בהתהוות והמאבק לא צפוי להיות מוכרע בנקל. הבווארים, שהוגדרו על ידי אלונסו כ'משפחה', צפויים למאבק עיקש ונטול פשרות. ייתכן שתידרשנה עונות נוספות כדי שבאייר לברקוזן תוכל לקרוא תיגר על הגמוניה רבת שנים. לצ'אבי אלונסו, הקשר שתמיד ידע לעשות את הדבר הנכון בזמן הנכון, יש את הסבלנות לכך. הנתונים המתקדמים מעידים כי הוא בדרך הנכונה.

השאלות רבות הן: כיצד קורה הקסם? אילו כלים נוטלים חלק בסימפוניה ומה הם עקרונות היסוד באמצעותם מנצח אלונסו על התזמורת? כיצד משתלבים מקורות ההשראה של המאמן הדגול בפילוסופיית המשחק שלו? ומעל הכול: מה צופן העתיד לקבוצה ולמאמן, ששואף לפסגת הכדורגל האירופי? על השאלות הללו ננסה להשיב בפרק הבא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן