חולה על כדורגל - המגזין

חובב מושבע של "המשחק היפה", שנע ונד בין מחשבה על כדורגל כ"משחק פשוט במהלכו 22 גברים רודפים אחרי כדור במשך 90 דקות" ובין ההתייחסות למשחק כ"מקביל לשחמט בלא קוביות". בתווך, משתף בהגיגי כדורגל וחולק תובנות עם המעטים שחפצים להאזין להן.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

יותר שכל ממזל – צ'אבי אלונסו והדרך לגדולה. גם כמאמן?

אגדה שממשיכה להיכתב, גם לאחר הפרישה.
אגדה שממשיכה להיכתב, גם לאחר הפרישה (Credit: KEEPUP).
"כישרונות אינטלקטואליים מצביעים על ייעודו של אדם; הוא הדין באשר לאופי, להתמדה ולהעזה, אך בכל אלה אין ברכה ללא מזל". כישרון גולמי מזהיר, אופי נחוש, התמדה והעזה, מאפיינים את סיפור הצלחתו של צ'אבי אלונסו, אגדת כדורגל בעבר ומאמן מבטיח בהווה. גם קורטוב של מזל אפשר לסיפור המופלא של אלונסו לקרום עור וגידים - בחלק ראשון מתוך שניים, אריאל טויטו מביא את סיפורו של מאמן שמפלס את דרכו בדרך לפסגת הכדורגל האירופאי

"היה לי מזל, אבל הרווחתי את המזל הזה" ~ צ'אבי אלונסו

במילים אלה בחר צ'אבי אלונסו, מאמנה של באייר לברקוזן, לסכם את הקריירה המפוארת שלו כשחקן. האמירה היא כעין פרפרזה על משפט מוכר של הוגה דגול אחר (ושחקן כדורגל טוב פחות), לוקיוס אנאוס סנקה, שטען כי "המזל הוא מה שקורה כשההכנה פוגשת את ההזדמנות".

ואכן, המזל אינו נעדר מקריירת המשחק של הספרדי המוכשר; היה זה המזל שהפגיש אותו עם מוחות הכדורגל הגדולים ביותר בדורו – קרלו אנצ'לוטי, רפא בניטז, מנואל פלגריני, כמו גם שני המאמנים שהגדירו את העידן הנוכחי של המשחק – פפ גווארדיולה וז'וזה מוריניו. מאמנים אלה עיצבו את תובנותיו כשחקן בקבוצות הטובות ביותר בעולם וכפי שסיכם הקשר את קריירת המשחק לה זכה: "הגעתי מקבוצת הולדתי, ריאל סוסיאדד, לקבוצה הטובה באנגליה, לקבוצה הטובה בספרד, לקבוצה הטובה בגרמניה."

אלונסו במדי ריאל סוסיאדד; דרך מרופדת לפסגה.
אלונסו במדי ריאל סוסיאדד. דרך מרופדת לפסגה (Credit: Getty Images).

היה זה המזל שהעלה בגורלו של אלונסו הצעיר לגדול במשפחה ספורטיבית, להתאמן תחת עיניהם הפקוחות של בני משפחתו ולשחק בקבוצה בה שיחקו אביו פריקו (ריאל סוסיאדד; במדיה זכה בשתי אליפויות, בראשית שנות ה-80) ואחיו מיקל – הגדול ממנו בשנה.

המזל הוא גם זה שאפשר לצ'אבי הפצוע לשוב ברגעי השיא של טורניר ליגת האלופות, לנצח את יובנטוס ואת צ'לסי, לחזור מפיגור בלתי נתפס של 3:0 נגד מילאן, להבקיע את שער השוויון – לאחר החמצת בעיטת עונשין – ולעזור לקבוצתו האהובה לזכות בטורניר הנחשק.

המזל הולך עם הטובים; אלונסו בגמר נגד מילאן.
המזל הולך עם הטובים. אלונסו בגמר נגד מילאן (Credit: Liverpool Official Website).

המזל ליווה את כל קריירת המשחק של צ'אבי אלונסו, אך, כדבריו, הוא הרוויח את המזל הזה. אחרי הכול, לא רבים הם הקשרים שליטשו את מלאכתם לכדי שלמות, עד כדי שליטה בכל אספקט של המשחק: למין שלב חטיפת הכדור והזכייה בו, עבור דרך היכולת לשמור על החזקתו וכלה במסירת המפתח או בכדור הארוך שפילח את הגנת היריבה בדיוק מרהיב, כמעט כירורגי. אל ארסנל היכולות שלו הוסיף הקשר בעיטות חופשיות מדויקות, לצד איומים על השער מאזורים מרוחקים, כדי להגדיר מחדש את עמדתו – עמדת הקשר השלם. ההזדמנות, ניתן לומר, פגשה את ההכנה הטובה ביותר.

"חייתי ואהבתי את המשחק. להתראות משחק יפהפה"

רגעי הפרישה אינם חוויה קלה בחייו של כדורגלן. בריאיון שנערך לרגל פרישתו, שיתף אלונסו בחוויותיו: "אני יודע שאתגעגע למשחק הזה, שהיה חלק כה חשוב בחיי" ולאחר מחשבה הוסיף: "קשה למלא את החסר, אך החיים ממשיכים".

תמונת הפרידה של אלונסו ממגרשי הכדורגל; בקרוב הם יתראו בשנית.
תמונת הפרידה של אלונסו ממגרשי הכדורגל. בקרוב הם יתראו בשנית (Credit: Xabi Alonso's Instegram)

והחיים, כהרגלם, המשיכו. כדורגלן טוטלי, כך מסתבר, אינו יכול להיפרד לצמיתות מהכדור. בשנת 2018, לצד חבריו לנבחרת – ראול, צ'אבי הרננדז, ויקטור ואלדס וז'ואן קפדבילה, השלים אלונסו את קורס אימון הכדורגל של UEFA. מיד לאחר מכן מונה למאמן קבוצת U14 של אחד מהמועדונים המזוהים ביותר עימו כשחקן, ריאל מדריד.

הזדמנות הקידום הראשונה לא איחרה לבוא: קבוצת הסגונדה דיוויסיון ב' (שמותגה מחדש כ'פרימרה דיויסיון RFEF') של ריאל סוסיאדד – במדיה פרץ אלונסו לראשונה, הציעה לשחקנה לשעבר את מושכות האימון. את הופעת הבכורה על הקווים ערך אלונסו במשחק ביתי נגד בורגוס, שהסתיים בשוויון 1-1. על אף התחלה מהוססת, צ'אבי המאמן, בדיוק כמו צ'אבי השחקן, קרא את מפת המשחק, למד את היריבות וחיש מהר הסתגל לתפקידו החדש. בעונתו השנייה, לאחר ניצחון בפלייאוף על אלחסיראס, הוביל המאמן הכריזמטי את ריאל סוסיאדד ב' לסגונדה דיוויסיון, לראשונה מאז עונת 1961/62.

"אני עדיין איטי, כפי שהייתי בגיל 20"

צ'אבי אלונסו ידוע הודות ליכולותיו הטכניות, לראיית המשחק הייחודית בה ניחן, לחריצותו ולתפקודיו ההגנתיים וההתקפיים גם יחד. אך גם לאחד מהקשרים השלמים ביותר שידע המשחק היו אי אלו חסרונות: "כמה פעמים ראית אותי רץ לתוך הרחבה עם הכדור או מכדרר על פני שחקנים? זה נדיר, מאחר שזה לא סגנון המשחק שלי". אולם, השחקנים הגדולים ביותר אינם השחקנים שחפים מפגמים, כי אם אלה שיכולים לחפות עליהם בעזרת מערך כישורים דינמי ונרחב. בהיעדר המהירות, הפך צ'אבי את ניהול המשחק השקול והיעיל לסימן ההיכר שלו. בעזרת מסירות מדויקות והבנה מעמיקה של המשחק – כזו שמעטים יכולים לזקוף לזכותם, הגדיר הקשר מחדש את עמדתו; עמדה שהוגדרה על ידי סופר הספורט ג'ונתן וילסון כ"רג'יסטה" או "מתודיסטה".

גם על כס המאמן, הוכיח שחקן העבר, שיקול דעת וקריאה נכונה של הסיטואציה יעילים לא פחות ממהירות: ב-2021 – לאחר ששמו נקשר בדיווחים רבים עם בורוסיה מנשנגלדבך הגרמנית, הפתיע אלונסו את אוהדי הכדורגל והחליט לחתום על הארכת חוזה – לעונה נוספת – כמאמן בקבוצת הנוער של מועדון נעוריו. רבים תמהו לפשר ההחלטה, אך צ'אבי כמו צ'אבי השכיל לזהות את חשיבות הבנייה לטווח ארוך וההימנעות מ'הסתערות פזיזה אל תוך הרחבה'.

מצידו השני של המתרס; אלונסו בעמדת המאמן.
מצידו השני של המתרס. אלונסו בעמדת המאמן (Credit: Juan Herrero/EPA-EFE/Shutterstock).

עונה נוספת, מוצלחת מעט פחות, עזרה למאמן הצעיר להפיק לקחים – הרחק מאור הזרקורים, ללמוד פרטים נוספים על המשחק שכה אהב, להכיר את צידו השני, הבלתי נמנע של הכדור העגול (שהלא: "להפסיד זה חלק מהספורט הזה") ולהתחשל בתפקידו המורכב בסביבה שקטה, בהיעדר הביקורת הצולבת שמלווה את סיקור הליגות הבכירות.

כשחקן של גווארדיולה, הפנים אלונסו את התובנה הבאה: לעיתים דווקא המסירה הישירה, המפתה, אינה המסירה היעילה ביותר. לעיתים צריך להניע את הכדור בסבלנות, לשמור על קור רוח ולהמתין להזדמנות הנכונה.

וההזדמנות אכן הגיעה: בתאריך ה-5 באוקטובר 2022, בעיצומה של עונת בלהות תחת המאמן השווייצרי ג'רארדו סיאואנה – כאשר הקבוצה נמצאת במקום האחד לפני האחרון (לאחר שמונה משחקי בונדסליגה), הפתיעה באייר לברקוזן את עולם הספורט וסימנה את אלונסו הצעיר וחסר הניסיון, כמי שיחלץ את הקבוצה מהמשבר אליו נקלעה ויוביל אותה לחוף מבטחים.

ג'רארדו סיאונה; השידוך לא צלח.
ג'רארדו סיאונה. השידוך לא צלח (Credit: Bayer 04 Leverkusen Official Twitter).

תמהיל הגורמים ששררו בבאייר לברקוזן – בעונת 2022/23 – היה חלומו של כל חובב פוטבול מנג'ר מנוסה: סגל צעיר (גיל ממוצע: 24.6, הקבוצה השלישית הצעירה ביותר בליגה) וכישרונות בעלי פוטנציאל כביר בכל חלקי המגרש (פלוריאן וירץ, מוסא דיאבי, ג'רמי פרימפונג ואחרים); אך מאידך גיסא, פציעות שהעיבו על הגמישות הטקטית וחוסר הצלחה באתגר הפיכת הפרטים המוכשרים לכדי קבוצה הרמונית ומתואמת.

החומר הגולמי היה קיים, אך מי כמו צ'אבי אלונסו – שהעביר את תקופתו כשחקן מקצועי לצד שמות היסטוריים, יודע כי גדולתו האמיתית של מאמן אינה מתבטאת בהכרח ביכולתו להוביל קבוצות בעלות סגל בינוני להישגים, אלא ביכולת לגבש את הכוכבים לכלל צוות מנצח, וכדבריו: "עדיף שיהיו שחקנים טובים כדי לבנות קבוצה טובה יותר. אבל כדי לבנות צוות, אתה צריך זמן."

הזמן הוא ודאי מרכיב הכרחי בהצלחתו של מאמן, אך כשהמזל והכישרון לצידך – אינך צריך רבות ממנו. שלושה ימים לאחר מינויו, ניצב הספרדי על הקווים, במשחקו הראשון בליגות הבכירות – נגד שאלקה. אלת המזל הייתה אירונית במיוחד באותו לילה: בתום תשעים דקות, הציג לוח המשחק במגרש הביתי את תוצאת ההתמודדות: 4 שערים הבקיעה קבוצתו של צ'אבי אלונסו; 0 שערים הובקעו על ידי שאלקה 04. תוצאת המשחק לא הייתה אקראית; 60 אחוזי החזקה בכדור, 13 בעיטות ו-7 בעיטות למסגרת, הצביעו על ראשיתה של מגמה. העובדה כי את השערים כבשו שלושה שחקנים צעירים ומוכשרים, דיאבי, פרימפונג ופאוליניו, העידה על מה שלימים עשוי להיראות כעידן חדש ודומיננטי של ה-Die Werkself. עידנו של צ'אבי אלונסו.

פתיחה מבטיחה; באייר לברקוזן נגד שאלקה.
פתיחה מבטיחה; באייר לברקוזן נגד שאלקה (Credit: schalke 04 Official Website).

את עונת 2022/23 סיימה הקבוצה במקום השישי, המוביל לליגה האירופית, לאחר סדרת ניצחונות מפוארים – בין היתר על אוניון ברלין (משחק שהסתיים בתוצאה 5:0), המרעננת הרשמית של העונה הקודמת, על רד בול לייפציג (בשני משחקים) ועל איינטרכט פרנקפורט. זאת לאחר שלהזכירכם, כשצ'אבי אלונסו קיבל את הקבוצה, להזכירכם, היא ניצבה במקום ה-17 בליגה, מקום המוביל לירידה.

קלישאה שחוקה בעולם הכדורגל גורסת כי: "כדורגל משחקים 90 דקות, ובסוף גרמניה מנצחת". כיום, כאשר המיתוס התנפץ וגרמניה נוחלת מפלות מפוארות בזירות בין־לאומיות, ניתן להחליף את הקלישאה בפרפרזה מחודשת: "כדורגל גרמני משחקים במשך 34 מחזורים, ולבסוף באיירן מינכן זוכה בתואר". גם העונה איש לא יהמר כנגד באיירן מינכן, ודאי לא כאשר האחרונה הוכיחה נחישות מעוררת השתאות בעונה הקודמת (לצד רפיסות בישורת האחרונה מצד יריבתה הנצחית, דורטמונד) – ניצלה בעור שיניה וזכתה בתואר במחזור האחרון.

ולבסוף באיירן זוכה; חגיגות האליפות במחזור האחרון.
ולבסוף באיירן זוכה. חגיגות האליפות במחזור האחרון (Credit: ATPImages/GettyImages).

ובכל זאת, הביטו בנתונים; באייר לברקוזן מובילה את טבלת הבונדסליגה, כמו גם את המדדים הבאים: הפרש שערים, שערים (בצוותא עם שטוטגרט), שערים צפויים (על פי מדד Soccerment), בעיטות למסגרת, מסירות, מסירות קצרות, ניסיונות למסירת מסירות קצרות, אחוז השלמת מסירות קצרות, מסירות לשליש המגרש האחרון, מסירות לרחבת היריבה, בישולים צפויים, כדרורים שהובילו לבעיטה לשער, פעולות שהובילו ליצירת שערים, דירוג Sofascore ממוצע ואפילו, כקינוח הגנתי, אחוז הצלחה בתיקולים. מובן שלא ניתן להסיק משלושה משחקים על מהלך העונה; אילו הייתה פתיחת העונה סימן מובהק להמשכה, רומא הייתה מורדת ליגה בבושת פנים, לצ'ה הייתה מעפילה לליגת האלופות וג'ירונה הצנועה הייתה הקבוצה הקטלונית המובילה בליגה הספרדית.

אך למרות האמור ובצירוף עונתו הקודמת של צ'אבי אלונסו, ייתכן שלא מוקדם לקבוע כי השחקן שטען בעוגמה כי "קשה לי לדמיין עצמי שחקן לשעבר; לא קל למצוא תשוקה חדשה", מצא את ייעודו לאחר קריירת משחק מרהיבה, עם אותה תשוקה חדשה-ישנה שאפיינה אותו כשחקן.

אגדה שממשיכה להיכתב, גם לאחר הפרישה.
אגדה שממשיכה להיכתב גם לאחר הפרישה (Credit: KEEPUP)

עד לאן תגיע הקבוצה הצעירה ומלאת האמביציה? האם היא אכן תקרא תיגר על האלופה הנצחית? מעתה ואילך, צ'אבי אלונסו זקוק למזל. ההכנה קיימת, כעת נדרשת ההזדמנות.

הפרק הבא יוקדש לסקירה טקטית ולבחינת המתודולוגיות שהנחיל צ'אבי אלונסו בקבוצה הגרמנית, כאמצעי לנסות ולהבין מה צופן העתיד לקריירת האימון של שחקן העבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן