חולה על כדורגל - המגזין
חובב מושבע של "המשחק היפה", שנע ונד בין מחשבה על כדורגל כ"משחק פשוט במהלכו 22 גברים רודפים אחרי כדור במשך 90 דקות" ובין ההתייחסות למשחק כ"מקביל לשחמט בלא קוביות". בתווך, משתף בהגיגי כדורגל וחולק תובנות עם המעטים שחפצים להאזין להן.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

על מוות וחופש – מורשתו של פרנץ בקנבאואר

השלישי בלבד שזכה בגביע העולם גם כשחקן וגם כמאמן. בקנבאואר מניף את הגביע העולמי במונדיאל הביתי ב-74 (Credit: AP)
מותו של פרנץ בקנבאואר, 'הקייזר' הגרמני, מסמל את מותו של עידן בכדורגל. עידן נאיבי, קסום ומרגש. עידן בו כדורגל העמדות הנוקשה היה גמיש, דינמי וחופשי יותר. חופשי כמו עמדת הליברו. אריאל טויטו עם הסיפור של אגדת הכדורגל שהלכה אתמול לעולמה

סיפורו של פרנץ בקנבאואר הוא התגשמות הקלאסיקה הברזילאית, עם מבטא גרמני כבד. מכירים את כדורגלני הפבלות – אותם שחקנים אגדיים שגדלו בסביבת מצוקה ופרצו הודות לכדורגל מלא תשוקה? מסתבר שגם מינכן יכולה להצמיח אגדות כאלה. אגדות שמזכירות לנו מה רב הקסם שטמון במשחק המסעיר, המרגש ונטול החסמים שאנו כה אוהבים.

בקנבאואר נולד וגדל בשכונת העוני גייסינג במינכן. אביו עבד כדוור ופרנס את משפחתו בדוחק רב. כדי שלא לשחוק את זוג נעליו היחיד, בחר פרנץ ינוקא לשחק יחף. כישרונו הכביר אפשר לו לחתום קבוצת הילדים של SC מינכן 1906, אך רצונו לא הגיע לכדי סיפוק. אחרי הכול, כיליד שכונת גייסינג, היה לו חלום אחד; אותו חלום שאיחד את כל ילדי שכונתו – שהסתכלו בערגה על שחקני מינכן 1860, הקבוצה אשר ייצגה בגאון את בני המעמד הנמוך. שאיפתו הייתה קרובה להגשמה, בטרם חל המפנה. במהלך משחק אימון נגד קבוצת חלומותיו, קיבל פרנץ הצעיר סטירת לחי משפילה משחקן היריבה. לעולם אל תפגוש את הגיבור שלך, לא כן?

עם ההשפלה גמלה בליבו ההחלטה: הוא יצטרף למועדון היריב ויקדיש את כל מאמציו כדי לנקום על הפגיעה האנושה בכבודו. פגיעה שהגיעה דווקא מצד מי שייצג את מושא הערצתו. החלטתו של בקנבאואר, כך יבין עולם הכדורגל, הגדירה עידן שלם. בשביל השחקן, אך גם בשביל המועדון הגרמני הגדול בכל הזמנים. כבר בגיל 18 החל להתאמן עם הקבוצה הבוגרת. החלום הלאומי קרם עור וגידים ובקנבאואר זכה לזימון ראשון ממאמן הנבחרת הגרמנית. ארבעה שערים במונדיאל 1966 הביאו אותו לתודעת אומה שלמה, שהביטה בפליאה במכונה החדשה מבית היוצר של המדינה בעלת המורשת הספורטיבית העשירה.

יצר תפקיד ייחודי וחדשני. בקנבאואר עם הכדור מול קרויף במונדיאל 74 (Credit: EPA)

חלוצים טובים כובשים שערים; בלמים טובים מונעים הבקעת שערים; פרנץ בקנבאואר לא היה חלוץ או בלם טוב. הוא היה פשוט שחקן טוב. כיצד ניתן לנצל את כישוריו של מי שכובש כמו שחקן התקפה ומגן על שערו כמו הטובים שבבלמים? ובכן, מגדירים עבורו עמדה חדשה. אט אט החל הבלם/חלוץ המוכשר להסתגל לעמדה שנתפרה עבורו; כזו שמזוהה עימו יותר מכול, הוגדרה על ידו והגדירה אותו בה בשעה: עמדת הליברו. כשהכדור היה ברגלי קבוצתו – הוא תמך בהתקפה וניצל את היעדר השמירה מצד היריבה, כאמצעי לאיום בלתי צפוי (זכרו כי עידן זה היה עידן ההגנה האישית). כשקבוצתו איבדה את הכדור, מצאו שחקני היריבה ההמומים את אותו פרנץ מחכה להם בנונשלנטיות מאחור, מוכן ומזומן לסכל את התקפותיהם. קריאת משחק מדהימה, כמעט חסרת תקדים, העניקה לו את היכולת להבין את התפתחות העניינים, קודם לכל שחקן אחר. האיש הנכון, בזמן ובמקום הנכון.

הישגיו כשחקן האפילו על יכולותיו כמאמן, אך גם אלה האחרונות – לא היו רעות כלל וכלל. אחרי הכול, כמה מאמנים מחזיקים ברזומה של זכייה וסגנות בגביע העולם (כמאמן נבחרת גרמניה; האדם השלישי בסך הכול שזכה בתואר הן כשחקן והן כמאמן, לאחר מריו זגאלו הברזילאי ולפני דידייה דשאן), באליפות גרמנית ובאי אלו תארים נוספים? בתווך שימש כעסקן והצליח להבטיח למדינתו את אירוח גביע העולם בשנת 2006 (לאחר מסעות שתדלנות חובקי עולם – על פני יותר ממיליון קילומטרים) וכנשיא כבוד של באיירן מינכן, תפקיד בו נשא עד ליום מותו.

אחד מתשע. מהיחידים שזכו גם במונדיאל, בגביע האלפות ובכדור הזהב (Credit: Getty Images)

רשימת ציוני הדרך הארוכה שלו כוללת הישגים מדהימים דוגמת פרס לוריוס למפעל חיים, זכייה כפולה בפרס כדורגלן השנה באירופה, כניסה לרשימת 'שחקני הכדורגל הטובים בעולם' של פלה ועוד. בקנבאואר הוא אחד מתשעה שחקנים שזכו בגביע העולם, בגביע אירופה לאלופות ובכדור הזהב. האחרון, אגב, היה ליונל מסי.

בשנותיו האחרונות הלך והתדרדר מצבו הרפואי. פרנץ סבל מדמנציה ומקורביו העדיפו להסתיר אותו מעיני המצלמות, חרדים מפני שחיקת תדמיתו הציבורית. אך עבורנו, אוהדי הכדורגל, דמותו תישאר חקוקה כפי שהיה בימי שיאו: השחקן שהמציא את עמדת הליברו, הגדיר עידן בקבוצתו ובנבחרתו והפגין את מוח הכדורגל האנליטי הצרוף בו ניחן – על המגרש ומחוצה לו. הבלם שנלחם למען החופש וניצח בקרב ובמערכה. הקייזר הגרמני.

מיעט להיראות בפומבי בשנים האחרונות. בקנבאואר באליאנץ ארנה של באיירן מינכן ב-2018 (AFP via Getty Images)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן