חולה על כדורגל - המגזין

בן 39, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-16 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

הגורם האנושי – הסיפור של יוליאן נגלסמאן

"אימון הוא 30% טקטיקה, 70% מיומנות חברתית" (יוליאן נגלסמאן).

כוכב עולה

יוליאן נגלסמאן יאמן את רד בול לייפציג בעונה הקרובה. נגלסמן, שחגג 32 רק לפני קצת יותר מחודש, אימן את הופנהיים בשלושת העונות האחרונות והוא המאמן הצעיר ביותר בתולדות הבונדסליגה כשמונה למאמנה בגיל 28 בלבד. ב-13 לפברואר 2016 ניהל את המשחק הראשון שלו כמאמנה הראשי של הופנהיים. ב-116 המשחקים מאז הבכורה שלו כמאמן ראשי, הופנהיים זכתה ב-191 נקודות, רק באיירן מינכן (279) ובורוסיה דורטמונד (228) זכו ביותר נקודות. בסיום עונת 2015/16, נגלסמאן הצליח להציל את הופנהיים מירידה. בשתי העונות שלאחר מכן, הצעיד אותה לרביעייה הראשונה, ואף להשתתפות היסטורית של המועדון בליגת האלופות העונה. הוא אף זכה בתואר מאמן השנה בגרמניה בעונת 2016/17. העונה האחרונה הסתיימה בצורה פחות טובה עבורו ועבור קבוצתו עם נקודה אחת מתוך 12 אפשריות בארבעת המשחקים האחרונים של העונה וסיום במקום 9 המאכזב.

האירוע הקשה בחייו

נגלסמאן נאלץ לפרוש בגיל צעיר מאוד (20) בעקבות קרע ברצועות הברך שלא איפשר לו לחזור לשחק. אבל האירוע היותר טראומתי מסיום קריירת המשחק והעצוב ביותר בחייו, הגיע לאחר מכן. אביו נפטר בגיל 56 בעקבות מחלה קשה והאירוע הקשה שינה את חייו מקצה לקצה. הוא נאלץ לחזור לעיר הולדתו, לנדסברג אם לך, בכדי לטפל בכל העניינים הטכניים (למכור את הבית ואת הרכב, לטפל בביטוח). העיסוק בדברים הללו ביגרו את נגלסמאן הצעיר וגרמו לו להבין שהמשפחה זה הדבר הכי חשוב. הוא הבין ששאר הדברים בחיים לא צריכים לתפוס משמעות גדולה מדי: "אתה מבין שיש בחיים דברים יותר חשובים מאשר הכדורגל, שזה משפחה. אתה חש ומרגיש המון לחץ בתפקיד הזה, אבל אז החיים הפרטיים מראים לך שיש המון דברים אחרים חשובים הרבה יותר. אני אוהב כדורגל, אבל זה לא חיים או מוות."

טקטיקה זה לא הכל

האירועים בחייו של נגלסמאן גרמו לו להתבגר ולעשות דברים שאנשים אחרים בגיל שלו לא עשו. הוא היה מעדיף שזה היה קורה בצורה שונה, אבל האירועים הללו לימדו אותו לקחת אחריות ולקחת החלטות בצורה הנכונה יותר, מה שעזר לו להתפתח כאדם וכמאמן. החיים לימדו אותו לקחת את הדברים בפרופורציות. נגלסמאן הוא מאמן חדשני שמשלב טכנולוגיות מתקדמות ואמצעים שונים ע"מ לשפר את רמת האימון והביצועים, אבל הוא לרגע לא שוכח את הגורם האנושי. כי ככה החיים לימדו אותו: "אם יש לך ידע טקטי מינימלי, אתה עדיין יכול להיות מאמן מצליח. אך מצד שני, אם יש לך איכויות טקטיות אדירות, אבל אתה לא טוב בניהול אנשים, אתה אף פעם לא תהיה מצליח."
נגלסמאן כאמור ידוע בהיותו טקטיקן בחסד ובעל ידע עצום (הוא כונה "בייבי מוריניו"), אך בנוסף לכך, האינטליגנציה הרגשית והכישורים החברתיים שלו יוצרים שילוב קטלני: "אני לגמרי מאמין שאם אתה רוצה להיות מאמן מצליח, אמפתיה ודאגה לאדם שמאחורי השחקן הם הרבה יותר חשובים מאשר כל מרכיב טקטי." הגישה של נגלסמאן היא אבהית, שחקנים יכולים לבוא אליו ולדבר על כל נושא אישי. אם שחקן אינו שמח, זו בעיה. הוא מאמין כי אם אדם מרגיש בנוח בסביבת העבודה שלו ונהנה בה, הוא הרבה יותר יעיל והוא פתוח ללמוד דברים חדשים.
בגיל 32 נגלסמאן פותח עונה רביעית כמאמן ראשי בבונדסליגה. הוא אמנם צעיר, אבל עם ניסיון חיים גדול שגרם לו להבין שהגורם האנושי באימון הוא הרבה יותר חשוב מכל טקטיקה וחידוש שבעולם – קודם כל תהיו בני אדם ורק אחר-כך מאמנים/שחקנים/אוהדים/עיתונאים.
תלמדו מיוליאן נגלסמאן.
– נכתב ביולי 2019, בתחילת הקדנציה של נגלסמאן ב-RB לייפציג.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן