חולה על כדורגל - המגזין
בן 39, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-16 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

שמוליק לוי: "דרור קשטן היה דבר מיוחד מאוד לבית"ר ירושלים", "הוא היה כמו אבא עבורי"

שינה מועדון שלם. דרור קשטן כמאמן בית"ר ירושלים (קרדיט: ראובן שוורץ)
דרור קשטן לא רק היה דמות שהשפיעה על אינספור שחקנים במהלך הקריירה המפוארת שלו כמאמן - כמו שמוליק לוי, אלא גם על מועדונים שלמים - כמו בית"ר ירושלים. בראיון מיוחד ל'חולה על כדורגל' לוי מספר על התחושות הקשות שלו ושל אביו אברם, המנהל המיתולוגי של בית"ר, מלכתו של קשטן, הקשר המיוחד בין המשפחות, קשטן המאמן והאדם, החשיבות לבית"ר והרגע הכי זכור ממנו. פרויקט 'פרידה מאגדה'

בודדים האנשים בכדורגל, בין אם הישראלי או העולמי, שיכולים להיחשב קונצזוס בפני קהל רחב של מספר קבוצות. כזהו דרור קשטן, שספק אם תמצאו מישהו שאינו מסמפט אותו. אם תמצאו אוהד כזה, תודיעו לי. איזה עוד מאמן זכור לטובה גם בבית"ר ירושלים וגם בהפועל ת"א, כמי שהיה בשני המועדונים חלק בלתי נפרד וחשוב מההיסטוריה שלה? איזה עוד מאמן לקח אליפויות גם עם קבוצות גדולות כמו בית"ר, הפועל ומכבי וגם עם קבוצה גדולה פחות כמו הפועל כפ"ס ואפילו גביע מדינה עם הפועל לוד (מי?)?

דרור קשטן היה מי שעיצב את תודעתי כאוהד כדורגל צעיר מאוד אי שם בתחילת שנות ה-90 והלאה, כמי שהיה אחראי להכנסתה של בית"ר ירושלים למגרש של הגדולות דרך המסע המופלא עם הפועל ת"א והתינוקות בגביע אופ"א ועד ההגעה הראויה לאימון נבחרת ישראל. כמוני כמו עוד מיליוני ישראלים במהלך חייהם, דרור קשטן היה מי שאחראי לעיצוב תודעת הכדורגל שלהם. קשטן היה אחראי גם לעיצוב הקריירה של אינספור שחקנים, כמו שמוליק לוי, וגם לעיצוב ההיסטוריה של מספר מועדונים, כמו בית"ר ירושלים.

בראיון מיוחד ל'חולה על כדורגל', לוי מספר על הכול. תחילה משתף בפניי את תחושותיו הקשות לאחר החדשות הכואבות הבוקר: "הבשורה על לכתו של דרור הייתה קשה מאוד. המשפחות שלנו היו מאוד מחוברות. אבא [אברם לוי, המנהל המיתולוגי של בית"ר ירושלים. י.ע.] לקח את זה מאוד קשה. הם היו חברים טובים מאוד", פותח לוי את השיחה. "נפגשנו פעם אחרונה באוגוסט האחרון כשהיה יומולדת לאבא. הוא היה בסדר גמור, רזה מאוד, אבל דיברנו והעלנו זכרונות. רק בחודש-חודשיים האחרונים המצב שלו הידרדר," הוסיף לוי בכאב.

הפגישה האחרונה שלהם באוגוסט. שמוליק לוי עם אביו, קשטן, אלי כהן (קרדיט: אלבום פרטי)

משפחת לוי וקשטן היו קרובות מאוד והיחסים היו הרבה מעבר למקצועיים. לוי, ששיחק תחת קשטן בשתי קדנציות של המאמן בבית"ר ירושלים (92-94 ו-97-99), עוד הכיר אותו הרבה לפני שהפך לשחקן בוגרים. "נפגשנו פעם ראשונה בבר מצווה שלי. בית"ר לקחה גביע ב-85 ואז הוא מונה למאמן, די צעיר [40, י.ע.]. מאז שתי המשפחות שמרו על קשר אדוק והקשר הזה חרג הרבה מגבולות הדשא. גם אני ותומר, הבן שלו, הפכנו להיות חברים טובים מאוד."

ואכן, קשטן אימן בבית"ר ארבע קדנציות, כשבשלוש מהן לקח אליפות, כל אליפות מיוחדת בפני עצמה, ובעוד אחת "רק" גביע. אין ספק שכל אליפות היא מיוחדת, אבל אולי הראשונה היא הכי מיוחדת, או במילים אחרות, יותר חשובה כי היא הראשונה לפרוץ את השכר עבור מועדון שעד אז זכה "רק" ב-3 גביעים ומספר סגנויות בליגה, שתיים מהן רצופות לפני הגעתו של קשטן לקבוצה. "אין ספק שדרור קשטן הוא דבר מיוחד לבית"ר ירושלים, הוא הביא לבית"ר את האליפות הראשונה. הוא הביא את המועדון לקדמת הבמה." ללוי זכרונות מתוקים גם מהאליפות הזו כשהיה נער וחלק את ההתלהבות מאותה עונה היסטורית יחד עם בנו של קשטן: "באליפות הראשונה של בית"ר, ב-87, אני זוכר אותי ואת תומר, כילדים, צמודים אחד לשני."

האליפות הראשונה בהיסטוריה של המועדון:

לוי כבר עלה לסגל הבוגרים של בית"ר בגיל 16 ע"י אליהו עופר, אבל לא היה חלק מהקבוצה בקדנציה השנייה של קשטן בבית"ר בעונת 1988/89, בה זכה בגביע החמישי בתולדות המועדון. בקדנציה השלישית של קשטן, בעונת 1992/93, לוי כבר היה שחקן הרכב קבוע ושותף מלא לאליפות הראשונה שלו מתוך שתיים עם קשטן (שתבוא בקדנציה האחרונה של המאמן במועדון ב-98). בעונה זו, לוי כאמור כבר שחקן הרכב לגיטימי וההיכרות המוקדמת שלו איתו ושל שתי המשפחות לא תרמה לו מקצועית על הדשא. הוא היה צריך להרוויח את מקומו וקשטן המאמן היה לחלוטין קשטן שנמצא מחות לכר הדשא. "הוא ידע לשלב בין יראה לכבוד. אחרי כל אימון הוא היה נוסע עם אבא באוטו לבית שלנו, שותה קפה ורק אז חוזר לבית שלו. במגרש הוא היה מפחיד, שומר על דיסטנס מטורף באימונים. אחרי זה, הוא היה כמו אבא," סיפר לוי.

לוי ממשיך: "הוא ידע להוציא את המקסימום מכל שחקן ושהם יתנו עבורו 100% בכל משחק. הוא ידע לעשות את השחקנים שלו טובים יותר, הוא נתן להם ביטחון. גם כשהייתי פצוע, הוא היה אומר לי לפעמים 'אתה יותר חשוב אפילו מאלי אוחנה'. אחרי זה אתה לא יכול להעלות לשחק עבורו? הוא היה נותן לי ביטחון שאני שחקן חשוב." קשטן נתן ביטחון ללוי וחבריו וכבר בעונה הראשונה של הקבוצה לאחר שעלתה ליגה, היא זכתה באליפות. לוי, כאמור, היה שחקן משמעותי ובאותה עונה כבש 3 שערים ובישל 4 נוספים ב-23 מחזורים (ע"פ טרנספרמרקט) וזאת כשהוא משחק כמגן ימין, או יותר נכון ווינבק ימני (ככה קראו לזה אז?).

האליפות הראשונה מתוך שתיים עם קשטן. בית"ר ירושלים ולוי בעונת 1992/93 (קרדיט: שלומי אהרוני)

יש שיטענו כי החוזקה של קשטן הייתה בעיקר להחזיק את חדר ההלבשה חזק ולגרום לשחקנים לשחק עבורו. לוי טוען שקשטן היה גם מבין כדורגל ברמה הגבוהה ביותר והידע הטקטי שלו היה מדהים. "גאון טקטי, כמו שלא נתקלתי באף מאמן," לוי טוען, "הוא ידע להעמיד קבוצה, יותר מכולם. איך לסגור נכון, איך לתקוף נכון. אני זוכר אותנו מתרגלים שעות 'עבודה על יבש', עמידה נכונה על המגרש, יציאה נכונה, מתי לצאת להתקפה, מתי להגן. הייתה לו הבנת משחק גבוהה וגם יכולת להעמיד את הקבוצה נכון." הידע הטקטי בשילוב היכולת להוציא משחקנים את המקסימום שלהם גרמו לשחקנים כמו לוי לבלוט בכדורגל של קשטן. מי אמר ששיטת 3 בלמים היא שיטה הגנתית? תראו את בית"ר של קשטן.

שיטת המשחק של קשטן גם הוציאה מלוי את המקסימום, כששלושה בלמים מאחוריו (טרטיאק, כחילה, אלון חרזי ושות'), קו ימין היה שלו והיה לו חופש פעולה נרחב לצאת להתקפות, כשבצד השני, יעקב הלל, דויד אמסלם ואחרים עשו את אותו הדבר: "3 בלמים, הכי התקפי שיש. ככה באתי יותר לידי ביטוי, כשאני יכול לתקוף יותר." באליפות השנייה ב-98, לוי המשיך להיות שחקן הרכב וגם אם קשטן "חטא" ועבר לשחק עם שני בלמים, לוי המשיך לשרוף קו ימין ואת אותה עונה סיים עם שער ו-3 בישולים ב-24 מחזורים כשהוא עולה בהרכב ואף משלים 90 דקות ברוב המשחקים.

האליפות השלישית של בית"ר עם קשטן והשנייה של לוי עם קשטן. בית"ר ירושלים עונת 1997/98 (קרדיט: מועדון הכדורגל של בית"ר ירושלים)

בסה"כ לקח לוי עם קשטן 2 אליפויות (93 ו-98) וגביע טוטו (98), אבל מעבר להצלחות המקצועיות על כר הדשא, קשטן עבורו היה הרבה יותר ממאמן, הוא היה משפחה, כמו אבא: "הייתי קרוב להיות משפחה שלו. המשפחות שלנו כאמור היו קרובות מאוד, אבא והוא, אני ותומר, והקשר חרג מגבולות המגרש. הקשר בינינו היה יותר מקשר רגיל של שחקן ומאמן. זו גם הסיבה שגם רציתי שהוא יצליח אחרי שהוא עזב את בית"ר. הוא המאמן היחיד שהרגשתי ככה עבורו. גם כשהוא עבר להיות מאמן הפועל ת"א רציתי שהוא יצליח ושמחתי שזה קרה. וזו הפועל ת"א."

לסיום הראיון, שאלתי את לוי מה הרגע שהוא הכי יזכור מקשטן. למרבה ההפתעה זה לא רגע שקשור אליו ישירות, אלא לאבא שלו ולקשטן. "החברות בין דרור לאבא הייתה מאוד מיוחדת. באליפות הראשונה שזכינו בה בבלומפילד אבא נתן לו פרח בכזו רומנטיות ונתן לו נשיקה. ראיתי את ההערכה העצומה שיש ביניהם. מעבר להכול, לדקות שקיבלתי, לאליפויות שזכיתי בהן איתו. זה היה רגע שסימן את כל האהבה שהייתה ביניהם, בינינו. זה היה רגע מיוחד במינו שלא אשכח לעולם."

הרגע הזכור ביותר ממנו. אברם לוי מעניק פרח לקשטן באליפות הראשונה של בית"ר (קרדיט: שמוליק לוי)

דרור קשטן, יהי זכרך ברוך 🙏🏻💛🖤

תגובה אחת

  1. דרור קשטן ברא 8 תארים בבית"ר ירושלים : 3 אליפויות המדינה : 2.5.1987 , 1.5.1993 , 9.5.1998 , 2 גביעי המדינה : 27.5.1986 , 14.6.1986 , גביע הטוטו : 23.12.1997 , גביע אלוף האלופים : 16.9.1986 , גביע הליגה על שם יהודה ליליאן : 10.9.1985. זכיתי לפגוש אותו ואת אברהם לוי במאי 1993 במגרש בית וגן אחרי הזכיה באליפות 1993, באתי "כדי להגיד תודה לאיש שהעניק לי 2 אליפויות" (עד אז…)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

הכל מהשנה האחרונה

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן