חולה על כדורגל - המגזין
בן 40, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל ישראלי ועולמי. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-17 שנה. https://x.com/AdaniYossi

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

8 לב צהוב: שחקני בית"ר, תהיו יוסי אבוקסיס

אז והיום. יוסי אבוקסיס (ארכיון ידיעות אחרונות, איציק בלינצקי)

נוסטלגיה היא דבר נפלא. אין כמו להעלות זיכרון רחוק שמעלה תחושות של נחת, ערגה ואושר. לצערם הרב של אוהדי בית"ר, כרגע ההווה והעתיד אינם מאפשרים להם להיות ומאושרים או כמו שאמר לי חבר טוב בשבוע האחרון – מהמועדון הזה נותר רק העבר. החבר מגזים (או שלא), אבל מה שבטוח הוא שנכון שהעבר שלו מפואר, אבל ההווה והעתיד בהחלט לוטים בערפל.

בשנה האחרונה חלק מהעבר המפואר הזה בא לתקן את ההווה ואולי, רק אולי, יבנה את העתיד ויעשה אותו ורוד יותר. אבל לפני שאנחנו חושבים על העתיד, ההווה של בית"ר מלא באתגרים.

חלק מהעבר המפואר הזה זה מי שהיה בעברו אגדת מועדון, הפך לדמות שנואה ביותר וכעת מפלס אט אט את דרכו חזרה לליבם של האוהדים, יש שיגידו שהוא מצליח, יש שיגידו שעדיין קשה להם.

 

הלב הפועם של הקבוצה

"יוסי אבוקסיס זה סיפור שהשנים לא עשו טוב לדימוי שלו בבית"ר עד שעשה את הקאמבק."

זה מה שהיה לאבישי סלע לומר בפתיחת השיח שלנו על יוסי אבוקסיס בפרק השישי והאחרון של בית"ר פוד. בפרק סיפרנו את הסיפור של עונת האליפות הקסומה של 97/98, שבה לאבוקסיס היה חלק משמעותי ביותר בזכייה בתואר עם 4 שערים ו-12 בישולים. הוא היה אדיר באותה עונה ובצדק גם זכה בתואר שחקן העונה, למרות עונה מדהימה גם כן של אישטוון פישונט וסטפן שאלוי, הזרים ההונגרים הנפלאים של בית"ר בשנות ה-90 היפות.

 

קבוצה אליפות. הסגל של עונת 97/98 (מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים)

 

החזרה של אבוקסיס בעונה שעברה לבית"ר באמת הייתה לא פשוטה עבור חלק לא קטן מאוהדי הקבוצה, שלא שכחו לו את המעבר ב-2001 להפועל ת"א, היריבה השנואה ביותר כנראה של הקבוצה. יש דברים שפשוט לא עושים, אבל אבוקסיס עבר להפועל וזכה בחזרה למטר של קללות, ביקורת וגם שיר מיוחד עבורו – "איך הפכת אדום?" בכל פעם שהגיע לטדי. עד העונה שעברה.

זמנים מאתגרים דורשים אמצעים בלתי שגרתיים ובית"ר בעונה שעברה הייתה זקוקה למושיע. אבוקסיס היה נראה האיש הנכון בזמן הנכון וגם היה כזה.

אחרי עונת פתיחה לא טובה עם ארווין קומאן ותקופת ביניים לא מזהירה במיוחד עם יוסי מזרחי, היה דרוש מאמן שיעשה סדר, יארגן את הכל מחדש ויחבר את אסופת השחקנים שהייתה לאיזו יחידה מגובשת ומסודרת.

אבוקסיס הצליח במשימה. הוא עשה את השינויים הנדרשים, ייצב את ההרכב והמערך, בית"ר לא זהרה, אבל ההגנה השתפרה פלאים, הקבוצה צברה נקודות ונשארה בליגה.

 

השינוי עבד ובית"ר נשארה בליגה. יוסי אבוקסיס חוגג בעונה שעברה (ליאת אבשלומי)

 

חזרה במנהרת הזמן לאותה עונה קסומה. בכדי להבין את מי שהפך להיות אבוקסיס צריך אפילו לחזור עונה אחת נוספת אחורה – איציק זוהר היה הכוכב הגדול שהגיע ממכבי ת"א בתחילת עונת 96/97, הוא היה נהדר בעונת האליפות עם אלי כהן השריף עם 14 שערים ו-5 בישולים. אבוקסיס היה "רק" עם 3 ו-2. אחרי הזכייה באליפות, זוהר עזב לקריסטל פאלאס ומי שלקח את המושכות בקישור היה אבוקסיס. מה זה לקח? השתלט!

סלע המשיך לתאר את אותה עונה של אבוקסיס: "כל מי שרואה את קלטת האליפות של בית"ר וכל מי שיראה את התקצירים, מבין עד כמה אבוקסיס היה הלב הפועם של הקבוצה, גם השערים, גם הבישולים, אבל בעיקר בזכות המנהיגות האדירה שלו, הוא באמת היה דמות שאי אפשר לתאר אותה ואבוקסיס היה בשיאו, לא סתם הוא זכה בתואר שחקן העונה."

 

 

ניר רייכמן, מי שהיה חלק מאותה קבוצה שזכתה באליפות וגם חבר הפוד, ישר הסכים: "אין לך מושג כמה אתה צודק במה שאתה אומר, אין לך מושג כמה זה נכון. השחקן הזה ברגע שהוא היה משחק לידך אתה היית רגוע, הוא היה מאמן על המגרש, הוא היה טכני בצורה בלתי רגילה, הוא היה מנהיג, הוא נתן ביטחון, הוא היה בועט את כל בעיטות העונשין, הוא פשוט היה מטורף באותן עונות."

מי שראה את בית"ר באותה עונה בוודאי גם יסכים עם השניים. מי שראה את אותה עונה גם סביר להניח שצבר עם השנים כעס רב על אבוקסיס כי איך הלב הפועם של הקבוצה, המנהיג הגדול, היה יכול לעזוב אותה כך? ועוד ליריבה הכי גדולה שלה??

אז כן, החזרה שלו בעונה שעברה הייתה מין סוג של תיקון. ההצלחה של במשימה להשארת הקבוצה עזרה כמובן בנושא.

אבל מה שעבד בעונה שעברה לא בא לידי ביטוי העונה ואין אחד שמרוצה מאיך שבית"ר נראית עד עכשיו. גם אבוקסיס לא.

 

עד כמה המצב באמת גרוע?

במסיבת העיתונאים אתמול לקראת המשחק הערב נגד בני ריינה אמר אבוקסיס: "אנחנו רוצים להיראות יותר טוב. אנחנו רוצים להביא נקודות. אנחנו רוצים לצאת מהאיזור הזה. אני מסתכל על הטבלה ואני רואה שכל ניצחון יכול להעלות אותך כמה מקומות, כך שזה באמת משחק מאוד מאוד חשוב."

צריך להשיג נקודות וזה חשוב, אבל גם צריך להתחיל לשחק כדורגל כי מתוך 450 דקות העונה, לבית"ר יש אולי 30 דקות כדורגל טובות, בניצחון על נס ציונה. חייב לומר את האמת – בית"ר משחקת כדורגל מזעזע מתחילת העונה. זה מתבטא בכך שהיא "מובילה" כמעט בכל פרמטר שלילי, ממשחק ההגנה ועד להתקפה. קבלו כמה מהם:

 

  • היא ההתקפה הגרועה בליגה יחד עם יריבתה הערב, ריינה, עם 4 שערים.
  • מדד ה-xG (=שערים צפויים) שלה הוא הנמוך ביותר בליגה – 3.48 שערים.
  • היא ההגנה הגרועה ביותר בליגה – 14 ספיגות.
  • מדד ה-xGA (=ספיגות צפויות) שלה הוא הגבוה ביותר בליגה – 10.66 ספיגות.
  • היא הקבוצה שמאיימים על השער שלה הכי הרבה – 19.5 איומים ל-90 דקות.
  • היא מקום 11 בנגיעות בתוך הרחבה – 10.5 נגיעות בלבד ל-90 דקות. רק ריינה, חדרה ונס ציונה נמצאות מתחתיה.
  • יש לה הכי מעט קרנות – 3 בלבד ל-90 דקות.
  • היא הקבוצה שמבצעת לחץ גבוה הכי מעט בליגה, כן יותר מחדרה ונס ציונה.
  • רק חדרה ונס ציונה מבצעות פחות פעולות הגנתיות ממנה – 5 פעולות לכל דקת החזקת כדור של היריבה.

 

גם דגני וטל לא מרוצים מאיך שהקבוצה נראית (איציק בלינצקי)

 

בקיצור, הבנתם את הרעיון. בית"ר צריכה להשתפר בכל פרמטר במגרש. אז נכון, צריך נקודות ולפעמים עדיף לחיות מכוער מאשר למות יפה, אבל עזבו אתכם קלישאות – כשהכדורגל רע, יש לך סיכויים מאוד נמוכים לקחת נקודות. אז לא סתם בית"ר במקום האחרון בליגה עם 3 נקודות בלבד מתוך 15 אפשריות.

 

אז מה יהיה הערב?

הערב צריך להיות שונה או לפחות כך מקווים בבית"ר. מי שאמור לעלות בהרכב זה יואן ניקולסקו, החלוץ הרכש החדש של הקבוצה. בבית"ר תולים הרבה תקוות בחלוץ המולדובי כמי שעשוי לפתור את הבעיות בהתקפה, הן מבחינת כיבוש שערים והן מבחינת השתתפות ונגיעות בכדור במהלך ההתקפה. אבוקסיס השתמש באדוארדו גררו וירדן שועה כשחלוצי מטרה במשחקים האחרונים, מה שעיקר לחלוטין את משחק ההתקפה. גם גררו וגם שועה אינם מתאימים לשחק כחלוצי מטרה ומיעטו להשפיע על המשחק כשהיו על המגרש. שועה ייעדר מהמשחק עקב בעיות אישיות וגררו ימתין על הספסל להזדמנות שלו.

מי שישב גם הוא על הספסל, זה הבלם אורי דהן, שהגיע בהשאלה עד סוף העונה ממכבי חיפה. אבוקסיס יפתח במרכז ההגנה עם ז'וסוואה מחייאס ואור זהבי, שיהיה חייב לקחת את עצמו בידיים כי ההזדמנות שיש לו כעת לא תחזור. דהן מחכה על הספסל ואוראל דגני יחזור אחרי פגרת המונדיאל. יכולות יש לזהבי ועד כמה שהאוהדים אינם מרוצים מתפקודו, כרגע אבוקסיס מעדיף אותו בהרכב על-פני דוד חוג'ה, יש שיגידו בצדק ויש שיגידו שלא, אבל זה מה יש כרגע (גילוי נאות: לזהבי ולי היכרות רבת שנים. הייתי מאמן שלו במשך מרבית התקופה שלו במחלקת הנוער וגם אחריה בהפועל ירושלים הקודמת).

אבוקסיס צפוי לפתוח במערך 4-2-3-1, כשבר כהן ישחק כ-10, מתחת לניקולסקו. דנילו אספרייה ורונן חנציס ישחקו בשני האגפים, כשמירון טל ואביאל זרגרי ישחקו בקישור האחורי. מקס גרצ'קין גם לא יהיה בסגל ושני הכהנים, אבישי ועמית, ימשיכו לאייש את האגפים. חייב להודות כי לראשונה העונה ההרכב של בית"ר נראה די מאוזן. לא אידיאלי במאת האחוזים, אבל סוף סוף נראה שבכל עמדה נמצא שחקן שמתאים לשחק בה. יש מהירות, דריבל ויש שחקנים שאוהבים לקבל את הכדור לרגל, לרוץ לעומק ולשחק עם הגב. זה נראה מבטיח. אבל צריך גם את האקסטרא. אקסטרא בניחוח של פעם.

 

המערך וההרכב הערב למשחק נגד בני ריינה

 

אז נכון, לבית"ר של היום אין את יוסי אבוקסיס של העונות המעולות, היפות והקסומות של שנות ה-90. זה היה מאוד נחמד אם כן, אבל יש לה אותו על הקווים ואם הוא יקרין רק מעט מהאיכויות שלו כשחקן לשחקנים שיעלו הערב על כר הדשא בבלומפילד מצב הקבוצה יהיה טוב יותר. רק קצת מהטכניקה, ראיית המשחק ויכולת לקיחת מצבים הנייחים שלו, אבל בעיקר מהמנהיגות, הביטחון, הנשמה והלב שיש לו. הלב הגדול. עם כל אלו, הניצחון יגיע.

 


 

מוזמנים להאזין לפרק השישי והאחרון של בית"ר פוד בו דיברנו רבות על חלקו של אבוקסיס באליפות המדהימה של 97/98:

 

 

.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עקבו אחרינו

פרקים אחרונים

בואו לתמוך בנו

באתר מגזין חולה על כדורגל
החל מ-5$

נדאג להודות לכל תומך באופן אישי (בפודקאסט, בפוסטים, בכתבות המגזין)

דילוג לתוכן