חולה על כדורגל - המגזין

בן 39, נשוי פלוס 2, ירושלמי מבטן ומלידה. כותב ומדבר על כדורגל. מאמן בכדורגל הישראלי מעל ל-16 שנה. בקיצור, חולה על כדורגל.

חולצות בלעדיות לרכישה

חולה על כדורגל הינו שותף של Classic Football Shirts – האתר המוביל בעולם לרכישת מוצרי כדורגל מקוריים!
קבלו לכמה המלצות שוות למוצרים נבחרים

שבוע טירוף: עוד שבוע שגרתי בבית"ר ירושלים

אוהדים מארגון 'לה פמיליה' עורכים שיחת מוטיבציה לשחקנים, הצוות המקצועי מתבונן (גיא בן זיו)

השבוע האחרון גילם בתוכו בצורה מושלמת את המצב של בית"ר ירושלים וכמעט את כל הבעיות שקיימות כרגע במועדון. תהיו איתי.

הפסד נוסף ליריבה ישירה בתחתית לאחר הפגנת יכולת חלשה מקצועית וירודה מנטלית והישארות במקום האחרון בטבלה? היה.

בעלים שיורד לחדר ההלבשה לאחר המשחק וצועק על השחקנים להתעורר על עצמם? היה.

שחקן סורר שמורחק מהאימון לאחר ששוב התנהג בצורה שלא מכבדת את המקצוע שלו? היה.

אוהדים שפורצים לאימון ומעבירים "שיחת מוטיבציה" לשחקנים כשהצוות המקצועי עומד יחד איתם? היה.

 

סיטואציה הזויה, אפילו יוסי אבוקסיס מבין את זה. "שיחת המוטיבציה" של האוהדים (צילום מסך מתוך ספורט 5)

 

שבוע טירוף, אבל מה שהכי עצוב בכל הסיפור זה שכבר התרגלנו לעובדה שזה בסה"כ עוד שבוע סטנדרטי במונחים של בית"ר ירושלים. הזוי עד כמה שזה נשמע, אף אחד לא נפל מהכיסא מהאירועים שקרו. השבוע הזה פשוט איגד בתוכו את כל הבעיות של המועדון – מקצועיות, כלכליות, ניהוליות, תדמיתיות וחברתיות. והבעיה הגדולה ביותר? שיש יותר מדי בעיות. מאיפה מתחילים? זו שאלה טובה.

אבל הפיתרון הכי טוב למצב הוא ניצחון. כמאמר הקלישאה, אין תרופה טובה יותר למשבר מאשר 3 נקודות לקופה. אין כזו באמת, נראה לי, אז הנה המצאתי חדשה.

אפשר לכתוב ספר שלם על הבעיות של בית"ר ירושלים, לנתח כל דבר, את הסיבות למצב, את הפתרונות האפשריים, את הצעדים שניתן לעשות, אבל בסופו של דבר, ברמה הפשטנית ביותר, יש קבוצה בוגרת שצריכה להישאר בליגת העל. צריך לומר את האמת, ירידת ליגה היא מכת מוות עבור כלל המועדון. אפשר "לייפות" את המצב ולהגיד שלא הייתה הכנה ריאלית, שלא כל השחקנים זמינים וכשכל השחקנים יחזרו וישחקו אז נראה את בית"ר האמיתית, טובה הרבה יותר, אבל זה להתעלם מהמציאות. כרגע, בית"ר נמצאת בו ירידת ליגה ריאלית ביותר.

אז צריך להתחיל לצבור נקודות, אבל זה קשה כשמקצועית, בית"ר "מובילה" כמעט בכל פרמטר שלילי אפשרי וככה אי אפשר להישאר בליגה. השאלה מה עושים כי שחקנים אי אפשר להחליף עד ינואר ועוד רחוקה העת שצריך לעשות שינוי בעמדת המאמן (גם מי אפשר להביא במקום? זה לא שקלופ, גווארדיולה או נגלסמאן נמצאים על המדף).

 

אז מה עושים?

פשוט לטרוף את אותם קלפים מחדש. ראינו את זה כבר במשחק הקודם נגד ריינה בו יוסי אבוקסיס ערך בדקה ה-61 לא פחות מ-4 חילופים. בבת אחת. דבר נדיר שלא יצא לי לראות מאז שמספר החילופים עלה ל-5 במשחק. גם הערב (19:30) מול הפועל חדרה אבוקסיס טורף את החפיסה שלו מחדש בתקווה שזה יעשה את השינוי. לא פחות מ-6 שחקנים חדשים אמורים להיכנס להרכב, המערך צפוי להיות שונה ושחקנים שפתחו בהרכב מול ריינה ימצאו את עצמם מחוץ לסגל.

אורי דהן, דוד חוג'ה, מקס גרצ'קין, תרזי תומאס, איליי מדמון ואדוארדו גררו ייכנסו להרכב במקומם של אבישי כהן, אור זהבי, אביאל זרגרי, מירון טל, דנילו אספרייה ורונן חנציס. זהבי וזרגרי מחוץ לסגל בגלל שיקולים מקצועיים, אספרייה גם מחוץ להרכב, בגלל ההרחקה המטופשת נגד ריינה.

 

המערך וההרכב בו צפוי יוסי אבוקסיס צפוי לעלות הערב נגד הפועל חדרה

אבוקסיס יחזור לשיטת 3 הבלמים וכשדהן הוא בלם שעוזר לקדם את המשחק בצורה פנטסטית, כשגם חוג'ה עושה זאת לעיתים, ההחלטה נראית הגיונית, גם מבחינה התקפית. ההיגיון בשיטה זו הוא לייצר קו הגנה מעובה יותר, אך כשהבלמים שלך מוגבלים טכנית, אתה נמצא בבעיה כשהכדור אצלך. דהן בעיקר אמור לפתור את הבעיה. עמית כהן יחזור לצד ימין וגרצ'קין חוזר להרכב אחרי פציעה ופתיחת עונה זוועתית, כששניהם יצטרכו לספק תמיכה התקפית הרבה יותר משמעותית מאשר במשחקים רגילים. במערך הזה ישנה חשיבות מכרעת לווינבקים במשחק ההתקפה ושניהם יצטרכו להיות הרבה יותר טובים והרבה יותר משמעותיים בהתקפה.

תומאס יקבל דקות ראשונות וסוף סוף נזכה לראות מה הגיע כי בינתיים הוא נעלם אחד גדול. על פניו מדובר בשחקן לא רע בכלל, אבל הוא מגיע לאחר שלא שיחק מאז מרץ ורק בשבוע האחרון התאושש מפציעה בשריר הארבע ראשי. לצידו ישחק מדמון, שכרגע, עד כמה שזה אולי נשמע מפתיע, הוא הקשר שפתח את העונה בצורה הטובה ביותר. זה לא רק השער מול ריינה, אלא בעיקר הניידות שלו והבנת המשחק הגבוהה. תומאס ומדמון זה שילוב מעניין, בעיקר כי מבין כל הקשרים שיש לבית"ר הם אלו עם היכולות הטכניות הגבוהות ביותר. זה אמור לפתור הרבה בעיות בהנעת הכדור של בית"ר וביציאה המסודרת להתקפת. בטח כשאין את אספרייה ואי אפשר "לזרוק" עליו כדורים ולקוות שיהיה טוב.

בר כהן יפתח כקשר מתחת לגררו ולניקולסקו הנפלא, אבל ישנה גם אפשרות שגררו יפתח דווקא בשמאל וכהן מצד ימין ויעשה הרבה תנועה לאמצע. כהן הוא השחקן היצירתי ביותר שיש לאבוקסיס ויחד עם אוסקר גלוך הוא גם מלך הבישולים בליגה (4 כ"א). כהן בישל 4 מתוך 6 השערים של בית"ר העונה, 2 מהם לאספרייה. אספרייה כבש 3 שערים בסה"כ והוא גם הוסיף בישול לניקולסקו במשחק הקודם. משחק ההתקפה של בית"ר בנוי העונה היום על 2 שחקנים בלבד, שכל אחד מהם אחראי על 4 שערים מתוך 6 בלבד. אחד מהם, כאמור, לא ישחק הערב ואם בית"ר רוצה להוציא נקודות במשחק הזה, היא תצטרך תמיכה התקפית גם מעוד שחקנים.

 

מה בית"ר תמצא מולה הערב?

אסף נמני, מאמן הפועל חדרה, משחק העונה לרוב ב-5-3-2, כך שהבחירה של אבוקסיס לשחק במערך די זהה, יכולה להיות מובנת. נמני מוותר על הכדור בצורה קיצונית וחדרה מחזיקה בכדור הכי מעט בליגה – 38.7% מהזמן. היא בוחרת לעשות את הלחץ שלה לא גבוה, אבל גם לא נמוך במיוחד (הפועל ירושלים, בית"ר ואשדוד לוחצות נמוך אף יותר ממנה). מה שכן, היא מאוד לא אוהבת לעשות לחץ. למרות שהכדור אצלה הכי מעט בליגה, היא גם מבצעת הכי פחות פעולות הגנתיות פר דקת החזקת כדור של היריב. היא ממעטת לצאת קדימה, לבעוט לשער ולסכן את שער היריבה. היא נגעה הכי מעט פעמים בכדור העונה (63), בית"ר אחריה (68).

בית"ר תצטרך הערב להיות יוזמת, פעילה ויצירתית. בקיצור, כל מה שהיא לא עשתה העונה. קסמים אין, במיוחד לא בכדורגל, אבל בכדורגל גם הכול אפשרי ובית"ר יכולה לשחק כדורגל קצת יותר טוב מאשר שיחקה עד כה העונה. היא לא צריכה לשחק מדהים הערב בשביל לנצח את חדרה, אבל היא בוודאי תצטרך קצת יותר להעז, לצאת קדימה הרבה יותר, לשחק מהר וכמובן להיות גם הרבה יותר מרוכזת בהגנה.

זו אותה חפיסת קלפים, אבל היא נטרפה מחדש, אולי זה יעזור. אולי.

 


 

מוזמנים להאזין לפרק האחרון של בית"ר פוד לסיכום ההפסד מול ריינה (פרק חדש יוקלט הערב אחרי המשחק):

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן